Pixabay nuotr.

Žemės ūkio bendrovei tariamai nederlingais metais nuo mokesčių inspektorių prisidengti nepavyko

Tariamai apdirbama žemės ploto aštuoniskart daugiau, nei iš tikrųjų; prikuliama po kelis tūkstančius centnerių kviečių mažiau, nei realiai ir tokiu būdu siekiama sau mokestinės naudos – pagal tokį „modelį“ žemės ūkio reikalus Panevėžio rajone tvarkiusi bendrovė įkliuvo mokesčių inspektoriams ir pripažino savo klaidas.

Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – AVMI) specialistai išaiškino žemės ūkio bendrovę Panevėžio rajone, kuri, pasirašydama rangos sutartis žemės apdirbimui, buhalterinėje apskaitoje fiksavo gerokai didesnį paslaugų kiekį, nei jų gauta iš tikrųjų ir tokiu būdu siekė išvengti dalies mokesčių. Taip pat nedeklaruota 174 tūkst. eurų (per 0,6 mln. litų) bendrovėje gautų pajamų už parduotus grūdus. Už šiuos pažeidimus inspektoriai bendrovei paskaičiavo per 37 tūkst. eurų (130 tūkst. litų) papildomų mokesčių, delspinigių ir baudų, o bendrovės veiklos nuostolis sumažintas beveik 144 tūkst. eurų (0,5 mln. litų).

Patikrinimo metu nustatyta, kad minėta žemės ūkio bendrovė (toliau – ŽŪB) su vienu Biržų rajono ūkininku pasirašė rangos sutartis, kuriose numatyta, jog ūkininkas atliks per 625 ha žemės ploto arimo ir skutimo bei 524 ha trąšų barstymo paslaugas, už kurias buvo numatytas per 170 tūkst. Lt atlygis. Šias ūkines operacijas ŽŪB ir užfiksavo buhalterinėje apskaitoje, tačiau mokesčių inspektoriai patikrinimo metu nustatė, jog ūkininkas Panevėžio rajono žemės ūkio bendrovėje realiai apdirbo tik 80 ha, t.y. beveik aštuonis kartus mažiau, nei nurodyta sutartyse.

„Nustatytus faktus inspektoriai įvertino kaip mokestinės naudos siekimą, t.y. žemės ūkio bendrovė buhalterinėje apskaitoje atvaizduodama ūkines operacijas ne tomis apimtimis, kokiomis jos vyko, siekė susimažinti mokėtiną PVM bei pasididinti sąnaudas“, – teigia Panevėžio AVMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojas Vidas Osipovas akcentuodamas, kad nuo gegužės, siekiant užkirsti kelią analogiškiems mokesčių vengimo atvejams, VMI vykdo „PVM sąskaitų-faktūrų“ (toliau – PSF) projektą.

Panevėžio AVMI primena, kad PSF projekto metu rizikingos įmonės privalo teikti PVM gaunamų ir išrašomų sąskaitų faktūrų registrų duomenis. Tokiu būdu VMI operatyviau gaus informaciją, padėsiančią stebėti ir įvertinti verslo elgseną beveik realiu laiku, užkirsti kelią rizikingiems sandoriams ir gerinti biudžeto pajamų surinkimą. Panevėžio apskrityje buvo atrinkti 144 rizikingi juridiniai asmenys, iš kurių 108 – Panevėžio mieste ir rajone. Beje, devyni atrinktieji juridiniai asmenys – grūdines kultūras auginančios žemės ūkio bendroves.

Be to, tikrindami informaciją apie galimą pajamų slėpimą bendrovėje, AVMI specialistai atliko dvejų metų bendrovės grūdinių kultūrų derlingumo analizę. Paaiškėjo, kad 2009 metais bendrovė vasarinių ir žieminių kviečių prikūlė neva 12 tūkst. cnt mažiau, nei vidutiniškai prikulta Panevėžio rajone. Panašūs „nederlingi“ metai bendrovei buvę ir 2010-ieji. Tuomet bendrovėje vasarinių miežių ir vasarinių kviečių prikulta neva beveik 3 tūkst. cnt mažiau, nei vidutiniškai Panevėžio rajone. Panevėžio AVMI, įvertinusi šiuos faktus, mokesčio bazę nustatė pagal mokesčių administratoriaus įvertinimą.

Įvertinusi patikrinimo rezultatus ir po bendrovės iniciatyva įvykusio susitarimo su VMI, Inspekcija žemės ūkio bendrovės veiklos nuostolius sumažino beveik 144 tūkst. eurų (apie 0,5 mln. Lt). Taip pat papildomai paskaičiuota per 37 tūkst. eurų (130 tūkst. Lt) PVM ir GPM mokesčių, delspinigių ir baudų.

Panevėžio AVMI akcentuoja, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, bet yra nesąžiningų bendrovių ir gyventojų, kurie kenkdami kitoms bendrovėms, kitiems mokėtojams slepia mokesčius ir gyvena sąžiningųjų sąskaita, todėl VMI remdamasi rizikos analize tiksliai identifikuoja ir nustato nemokančiuosius mokesčių, tikrina ir skiria baudas. VMI tikisi, kad sąžiningai veikiantis verslas ir pilietiški gyventojai ne tik palaikys Mokesčių administratoriaus pastangas užtikrinti sąžiningą konkurenciją, bet ir informuos apie nesąžiningus rinkos žaidėjus.

Parnešimų apie mokestinius pažeidimus VMI visuomet laukia Pasitikėjimo telefonu 1882. Taip pat pranešti galima užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, taip pat užėjus į apskrities Mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: