Žemės ūkio paroda Panevėžyje 1932 metais

Žemės ūkio parodos buvo populiarios mieste dar nuo carinių laikų. Jos ypač išpopuliarėjo jau nepriklausomos Lietuvos valstybės metais.

Dalis Panevėžio miesto gyventojų laikė savo naminius gyvulius. Jų negalima buvo laikyti centrinėje miesto dalyje. Tie draudimai įsigalėjo tik 4 dešimtmetyje. Dalis panevėžiečių kaip savo verslą nurodė, kad jie ūkininkai. 1926 metais Panevėžio mieste buvo 120 ūkininkų. Vėliau mieste virš 100 asmenų savo profesiją nurodė, kad jie ūkininkai. Mieste buvo populiarios žemės ūkio parodos.

1932 metais rugsėjo 7-8 dienomis Panevėžio mieste vyko didžiulė žemės ūkio paroda. Paskutinė žemės ūkio paroda vyko Skaistakalnyje 1932 metais. Vėliau jos vyko kitose vietose. Savo dalyvių ir žiūrovų skaičiumi pralenkė iki tol buvusias. Ypač gerai parodai pasiruošė Panevėžio žemės ūkio draugija. Ji pristatė daug žemės ūkio mašinų, statybines medžiagas, javų pavydžius, pienininkystės reikmenis, kolonialinių prekių skyrių. Jų paviljonas ir buvo gausiausiai lankomas. Atskirus paviljonus pristatė  įvairios firmos ir draugijos. Parodoje buvo pristatyta apie 300 arklių ir raguočių. Taip pat parodoje pristatomos kiaulių veislės, įvairūs paukščiai, triušiai, atskirai buvo žemės ūkio produktai. Liaudies meistrai pristatinėjo savo gaminius.

Parodos metu surengtos ir melžėjų varžybos. Jose dalyvavo 17 melžėjų, jų tarpe 4 vyrai. Melžėjams išdalinta prizų už 250 litų. Pirmos vietos laimėtoja M. Samaitė gavo 40 litų Neblogai pasirodė ir melžėjai vyrai. Parodą aplankė apie 9-10 tūkst. lankytojų. Paroda vyko pasaulinės krizės metais. Visgi, kaip rašė tuometinė spauda, gausiai buvo lankomas ir gėrimų paviljonas. Buvo apstoti visi gėrimo staliukai. Įvyko ir nedidelių nesklandumų. Nutrūkęs bulius vienam piliečiui aplamdė šonkaulius. Vienai atvykusiai iš sodžiaus močiutei dingo gaidys, o vienas pilietis nusprendė pasinaudoti svetimu motociklu. Dėl šio incidento buvo kviesta net policija.

Ši stambiausia žemės ūkio paroda tapo paskutine tokios didelės apimties, nes 1934 metais baigė veiklą Panevėžio žemės ūkio draugija. Jos turtą perėmė „Lietūkis“. Panevėžio žemės ūkio draugija buvo pagrindinė parodų organizatorė. Vėlesnės parodos buvo žymiai mažesnės savo apimtimi.

1934 metais rugsėjo 8-9 dienomis „ Maisto“ stadione buvo suorganizuota smulkių žemės ūkio šakų paroda. Joje buvo pristatomi naminiai paukščiai, atskiros ūkio šakos: sodininkystė, bitininkystė, daržininkystė.

Visgi 1932 metų paroda savo gausa ilgam išliko tuometinių panevėžiečių atmintyje. Miestiečiams reikėjo tokių masinių renginių.

Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių

Panevėžio kraštotyros muziejaus  vyresnysis muziejininkas Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: