Žodžio laisvinimo istorija (II) Sausis… Atminties kupiūros 2

Arnas Simėnas

Žodžio laisvinimo istorija II. Žodžio mobilizacija

Žodžio laisvinimo istorija (II) Sausis… Atminties kupiūros

Žodžio laisvinimo istorija (2). Starto ženklas. Jo neišgirdo vietinės okupacinės struktūros

Žodžio laisvinimo istorija (2). Nubrėžtas rubikonas. Kaip jį peržengti?

Sausis… Atminties kupiūros (2)

Naktį į 13 –ąją pažadina telefono prie lovos skambutis. „Laisvo žodžio“ laikraščio sekretorė Laima. Balsas pakeltas, dreba, trūkčioja: „Ar tu žiūri televizorių?!“ Įsijungiu. Rodo desantininkus, lakstančius koridoriais. Išgirstu paskutiniuosius Eglutės žodžius.

Būstinėje gana tuščia. Gal du žmonės. Susiskambiname su Vilniumi, sutariame dėl ryšio ir informacijos teikimo. Sužinome apie aukas… Mums skambina užsienio radijas, gal          „Laisvoji Europa“. Matyt, neprisiskambina į Vilnių. Mes galime pasakyti tik tiek, ką patys išgirdę. O, kad tada būtume turėję tokias ryšio galimybes, kaip dabar!..

Paryčiui žmonių daugėja, įdienojus nebėr kur apsisukti. Žinios, žinelės, žinutės — iš visur, kas ką žino, kas ką girdėjęs — telefonas, faksas, telefonas — reikalingas išplėstinis pasitarimas.

Sąjūdžio taryba su kitų politinių, visuomeninių organizacijų vadovais užsidarome posėdžių kambaryje. Salytėje paliekame hide park‘ą. Čia karšta.

Kai išsiskirstome, žinome kas kam priklauso daryti. Visų pirma, savo asmeniniais ryšiais teikti informaciją į pasaulį. Aš jau praėjusią naktį skambinau draugams į Tbilisį. Jie gi jau daugiau negu prieš metus išgyveno balandžio 9-osios „kastuvėlių balių“.

* * *

Jei jau Vilniuje drįso okupuoti pastatus, tai jau kitur tikrai gali pakartoti scenarijų. Skambinu Panevėžio MSMV direktoriui Povilui Žaguniui, trumpai pasakau, ką pasitarime svarstėme apie galimą karinės technikos judėjimą. Prašau padėti. Pašnekovas – veiklos žmogus. Po kelių valandų ant kelio Pajuostė – Panevėžys sustoja sunkiosios mašinos, dar vėliau blokuojamos gatvės prie telegrafo pastato ( po kelių dešimtmečių priešais jį esantis skveras bus pavadintas Sausio 13 – osios vardu). Visi supratome, kad tankui sunkvežimis nebūtų kliūtis, tačiau dabar buvo ne tai svarbu. Nusikalstami okupanto veiksmai turi būti fiksuojami, o Vakarai pagaliau turi įsitikinti, jog sovietai apie mūsų valstybingumo siekį skleidžia melą. Esą atsiskirti nuo Sovietų Sąjungos užsigeidusi tik maža ekstremalų grupuotė. Beje, atrodė, kad Vakarams buvo patogu tuo tikėti. Tik vasario 8 – 9 dieną vykęs plebiscitas nepaliko galimybių improvizuoti ta tema.

***

Spaustuvė. Ji Panevėžyje buvo vienintelė. Čia spausdinami viso regiono laikraščiai. Sąjūdžio Panevėžio tarybos leidinys „Laisvas žodis“ taip pat. Važiuoju pas Rimantą Adomėną, spaustuvės direktorių. Telefonu nenoriu nieko aptarinėti. Spaustuvė – strateginis objektas, greit paralyžiuojamas. Mačiau Vilniuje.

„Mes jau turim planą, kaip elgsimės, jeigu ką…“ – gana ramiai sako Rimas.

Ir man tada ramiau. Kalbu apie naktinį „Laisvo žodžio“ numerį ir informacinius lapelius, skirtus skleisti SSRS ir Vakaruose informaciją apie sausio 13-osios įvykius Lietuvoje.

Rimas siūlo pasišnekėti su konkrečiais darbuotojais, kurie visada dirba, leidžiant „Laisvą žodį“. Gal, sakau, nereikia per anksti garsiai kalbėti? Aišku, su visais jais gali eiti į žvalgybą: montuotojos Rima, Aldona, linotipininkas Juozas, laužytoja Janina, korektorė Violeta … Tačiau vis tik sutariame, kad apie nakties ar ankstaus ryto darbą pasakysime tik prieš dienos pabaigą.

***

Nuotraukas iš ELTA jau buvome gavę, atrodo, kažkas parvežė iš Vilniaus. Kai būstinė ištuštėjo, pasilikau budėti. Tuo pačiu sumaketuosiu ir leidinukus, – pamaniau. Dar kelias valandas kartu pabudėjo Dženardas, tuomet pirmininko pavaduotojas. Bandėme kartu dėlioti nuotraukas su dramatiškais vaizdais, kol supratome, jog maketavimas – vieno žmogaus darbas. Likau vienas. Tylu. Ir būstinėje, ir vidurnakčio gatvėje. Niekas neskambina telefonu – vadinasi, nei iš vienos miesto pusės nejuda įtartina technika. Krapštausi prie maketo. Staiga pasigirsta sunkvežimio motoras.

Prisipažinsiu – jokia narsa staiga neapsireiškė. Po stalviršiu kišu maketus ir nuotraukas, o po stalu lentynėlėje – akys nemeluoja! – sumažintas senovinės formos vėzdukas. Kažkas pagamino ir atnešė būstinės gynybai, jeigu ką… Toks – su variniais ištekintais  spygliais. Pasidedu jį teoriškai po ranka… Motoro burzgesys priartėja, pasisuka į Birutės gatvę ir nutyla prie būstinės durų. Trinkteli uždaroma kabina, sužvanga atidaromos skarduotos durys. Nakties tyloje tokie garsai labai kokybiškai skamba.

Girdžiu – prasidėjo kažkokios kraustynės. Į būstinę niekas neina. Tiek to, praskleidžiu užuolaidą. Prie „Ąžuoliuko“ valgyklos stovi atdara būda „gazikas“. Žmogus neša padėklą su šviežia duona…

* * *

Specialus „Laisvo žodžio“ numeris buvo išspausdintas ant žurnalo „Katalikų pasaulis“ paaukoto popieriaus keliagubai didesniu nei įprastu tiražu. Didesnė dalis laikraščių su prekėmis iškeliavo į SSRS. Vėliau, naudodami tą patį maketą, išspausdinome dar 100 tūkstančių skrajučių, kurios irgi paplito prekybiniais tinklais.

Dėl vieno dalyko jaučiausi sutrikęs. Tarp aukų įsiterpė kareivio Viktor Šackich iš Pskovo pavardė. Ji pažymėta: „(kareivis, nušautas pačių desantininkų) g. 1970“.

Daug vėliau tarp pasakojimų aptikau teiginį: ištyrus kūną, nustatyta, kad į nugarą buvo šauta kelias dienas prieš Sausio 13 – osios įvykius. Vadinasi, kareivis buvo tiesiog atvežtas ir numestas. Kaip provokuojanti detalė, kaip „įrodymas“, jog vyko ginkluotų masių tramdymas.

* * *

Maždaug vasario pradžioje mano draugams paskambino jų sunerimusi draugė, klausdama, ar šie per televizorių matą, kas darosi Vilniuje – tankai važinėja, šaudo! Kai sužinojo, jog tai filmuoti sausio 13 – osios kadrai, tik aiktelėjo: „Tu matai, kas darosi, o mes abu tik vidiaką žiūrim, nieko nežinom!..“

Vidiakai tada buvo paklausūs…

Autorius yra  PAVB Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro vadovas

Dėkojame Panevėžio kraštotyros muziejui, Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir sąjūdžio muziejui.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: