Prekyba keturračiais (Bendrovės nuotr.)
2024-aisiais lietuviai pirko ne tik daugiau naujų automobilių, bet ir keturračių: ką rinkosi ir kodėl?
Nors 2024 metai buvo sunkūs daugybei transporto priemonių gamintojų, jų pardavėjai Lietuvoje neturėtų kuo skųstis. Statistikos duomenys rodo, kad lietuviai pernai įsigijo šiek tiek daugiau naujų lengvųjų automobilių nei 2023-aisiais. O dar pastebimiau augo naujutėlių motociklų ir keturračių pardavimas – tiek vienų, tiek kitų skaičiai pasistiebė dviženkle procentine išraiška.
Ką rodo skaičiai?
Bendrovės „AutoTyrimai“ duomenimis, 2024 metais Lietuvoje įregistruota 33 016 naujų lengvųjų automobilių, arba 7,3 proc. daugiau nei 2023-aisiais (30 770 vnt.). Pagal šį rodiklį mūsų šalis pranoko kitas Baltijos kaimynes: Estija pasižymėjo tik spartesniu augimu – parduoti 29 884 nauji automobiliai (+10,8 proc.), palyginti su 26 966 vienetais metais anksčiau. O Latvijoje per metus naujų modelių rinka traukėsi 6,1 proc. (nuo 21 204 vnt. iki 19 913 vnt.).
Entuziastingiau pirkėjai Lietuvoje plūstelėjo ir į naujų motociklų bei keturračių salonus. „Regitros“ skaičiavimu, pernai mūsų šalyje registruoti 1765 nauji motociklai, o tai yra 14 proc. daugiau nei 2023-aisiais (1548 vnt.). Valstybės įmonės Žemės ūkio duomenų centras duomenimis, 2024 metais Lietuvoje įregistruoti 1742 nauji keturračiai, arba net 34,93 proc. daugiau nei 2023 metais, kai buvo įregistruotos 1291 šio tipo transporto priemonė.
Garsiausių gamintojų keturračiais prekiaujančios bendrovės „Motorider“ atstovo, keturračių lenktynininko Adomo Gančieriaus teigimu, augantį šių itin pravažių transporto priemonių populiarumą specialistai Lietuvoje regi jau ne pirmus metus. Visų pirma, tai lemia per pandemiją ir po jos smarkiai išaugęs lietuvių susidomėjimas įvairesnėmis laisvalaikio praleidimo priemonėmis.
„Be to, daugybė keturračius perkančių lietuvių jau suprato, kad tai yra ne tik pramoginės transporto priemonės, bet ir patikimi pagalbininkai, padedantys atlikti pačius įvairiausius ūkio darbus, pasiekti sunkiai privažiuojamas vietas, jie puikiai pasitarnauja ir atliekant specialiųjų tarnybų užduotis. Daugybėje Vakarų Europos ar Skandinavijos valstybių, taip pat Šiaurės Amerikos šalyse jie jau senokai užsitarnavo tokį vardą, tad nenuostabu, kad dabar keturračių galimybes atranda vis daugiau mūsų regiono gyventojų“, – paaiškina ekspertas.
Dominuojantis gamintojas
Rinkdamiesi naujus automobilius, lietuviai ne pirmus metus savo žvilgsnius dažniausiai kreipė į „Toyota“, „Škoda“ ar „Volkswagen“ markių modelius – šiuo atžvilgiu neišsiskyrė ir 2024-ieji. O kokie prekių ženklai populiariausi tarp motociklų ir keturračių pirkėjų?
Pernai daugiausia naujų motociklų Lietuvoje nupirkta su „Honda“ (287 vnt.), „Yamaha“ (239 vnt.) ir BMW (217 vnt.) prekių ženkleliais. Šis gamintojų trejetas dominavo ir 2023-aisiais, tik su nedidelėmis pozicijų korekcijomis – tuomet irgi pirmavo „Honda“ (272 vnt.), tik BMW (217 vnt.) lenkė „Yamaha“ (170 vnt.).
Naujų motociklų rinkoje padėtis ganėtinai stabili ir čia lyderių rikiuotėje aktyviai konkuruoja tie patys prekių ženklai, o keturračių segmente visiškai karaliauja „CFMoto“. Jau 2023 metais ši bendrovė pirmavo Lietuvoje, kai pardavė 967 keturračius, o 2024-aisiais šturmavo naujas aukštumas su 1203 vnt. (24,4 proc. augimas).
Nesunku suskaičiuoti, kad šio gamintojo nauji keturračiai užėmė net 69 proc. rinkos ir gerokai lenkė atitinkamai antroje ir trečioje pozicijose išsirikiavusius „Odes“ (176 vnt.) bei „Segway“ (114 vnt.) gamintojus. Pastaroji bendrovė iš lyderių trejetuko 2024-aisiais išstūmė „CanAM“ keturračius.
A.Gančieriaus teigimu, „CFMoto“ populiarumas Lietuvoje nestebina – šios įmonės keturračiai yra paklausiausi visoje Europoje: čia atsiriekia apie ketvirtadalį visos naujų modelių rinkos pyrago. Specialistas sako šį fenomeną galintis paaiškinti daugybe skirtingų aspektų, kurie dažnai priklauso nuo konkretaus pirkėjo įgeidžių, tačiau išskiria tris pagrindinius.
„Visų pirma, šios bendrovės produkcija labai vertinama dėl kainos ir kokybės santykio. Antra priežastis – labai platus keturračių asortimentas. Mes gal geriau žinome galingesnius jų modelius, jais daugybė žinomų sportininkų varžėsi įvairiose varžybose, tarp jų – ir lietuvių taip mėgstamame Dakaro ralyje, tačiau „CFMoto“ taip pat siūlo galybę mažesnio galingumo, lengviau valdomų ir įperkamų modelių. Ir trečias aspektas – gausi ir įvairiapusiška įranga“, – pirštus lenkia pašnekovas.
Renkasi tiek pramogai, tiek darbams
Ekspertas sako, kad keturračius lietuviai neretai pradžioje išsinuomoja, susipažįsta su valdymo subtilybėmis ir tik tada renkasi asmeninę transporto priemonę. Čia taip pat daugiau kozirių turi platesnį asortimentą galintys pasiūlyti gamintojai, įtaikantys į įvairiausius asmeninius pageidavimus.
„Dabartiniai keturračiai yra gerokai lengviau valdomi nei ankstesnių kartų modeliai. Jie ir žymiai stabilesni, ir našesni, turi daugiau standartinės ir papildomai pasirenkamos komforto įrangos, tinkami eksploatuoti kiaurus metus, taip pat pasižymi ypač dideliu pravažumu, tad jais galima patekti į pačius atokiausius gamtos kampelius, kur tik nedraudžiama važiuoti“, – paaiškina A. Gančierius.
Anot specialisto, taip pat verta išskirti, kad ankstesniais metais lietuviai keturračius rinkosi įvairioms pramogoms, o dabar vis dažniau juos pritaiko darbo poreikiams. Dėl savo techninių savybių keturračiai yra itin patikimos transporto priemonės sunkiai išvažiuojamose vietovėse, todėl juos noriai įdarbina pasieniečiai, policijos pareigūnai, miškininkai, gelbėtojai ar net gamtos rezervatų prižiūrėtojai.
Jais taip pat galima tempti priekabas, tam tikrais modeliais – ir pervežti krovinius, o pasitelkus prijungiamus padargus – atlikti įvairius specifinius darbus: pavyzdžiui, valyti sniegą ar arti laukus, pjauti žolę, vilkti ar stumti krovinius. Dėl lengvo svorio, visų varančių ratų sistemos, didelės pakabos eigos ir aukštos prošvaisos keturračiai nepamainomi važinėjant pelkėtose ar durpingose vietovėse.
Dar vienas labai svarbus argumentas atkreipti akis į šią transporto priemonę – T3 ratinio traktoriaus kategoriją atitinkantiems keturračiams valdyti pakanka B kategorijos vairuotojo pažymėjimo.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!