5 taisyklės, kaip efektyviai valdyti įmonės apyvartinį kapitalą

Apyvartinio kapitalo sąvoka versle vartojama ypač dažnai. Apyvartinis kapitalas parodo finansinę verslo būklę, gebėjimą valdyti pinigų srautus, naudoti turtą, augimo tam tikru laikotarpiu spartą ir kt.

Šį rodiklį nesunkiai apskaičiuosime iš trumpalaikio turto atėmę trumpalaikius įmonės įsipareigojimus. Net ir juos įvykdžius likvidaus turto rezervas neturėtų išsekti.

Naujausios tendencijos rodo teigiamus pokyčius: tarptautinės konsultacinės bendrovės PwC tyrimas atskleidė, kad 11 sektorių iš 17 pastaraisiais metais pagerino apyvartinio kapitalo rodiklius.

Grynasis apyvartinis kapitalas: kokių sunkumų dažniausiai patiria verslai?

Dažniausiai apyvartinio kapitalo pristinga labai mažam, mažam ir vidutiniam verslui. (Beje, gana dažnai vartojama ir sąvoka grynasis apyvartinis kapitalas, tačiau abi reiškia tą patį.) Tai nutinka dėl klientų pageidavimo pailginti atsiskaitymo terminus.

Dar dažnai tiekėjai prašo apmokėti sąskaitas iki pristatant prekes, o pati įmonė ilgiau gamina produktus ar užtrunka suteikti paslaugas, todėl lėšos įplaukia vėliau, negu planuota. Didelę naštą verslui sukelia ir sandėliuose pasilikusios atsargos: jaunas verslas pervertina jų realizavimo galimybes.

Šias problemas padeda spręsti sąskaitų faktoringas – unikali paslauga, kurią teikia bankai ir alternatyvieji finansuotojai. Po sąskaitos klientui išrašymo iškart galima kreiptis į kreditorių. Įvertinus paraišką per kelias darbo dienas finansuojama iki 90 proc. sąskaitos sumos.

Toliau dalijamės patarimais, kaip pagerinti įmonės apyvartinio kapitalo rodiklius.

Apyvartinis kapitalas ir jo valdymas: 5 svarbios taisyklės

  1. Nusistatykite tikslius savo verslo poreikius

Natūralu, kad verslo poreikiai skiriasi. Vienus sprendimus priimti reikia naujai įsikūrusioms įmonėms ir kitus – stabiliai veikiantiems ir efektyvios plėtros siekiantiems verslams. Apyvartinis kapitalas ir jo valdymas – daugybės žinių ir patirties reikalaujantis procesas.

Planuojant įgyvendinti plėtrą reikėtų atsižvelgti į strateginį planą, konsultuotis su finansų specialistais, ugdančiaisiais vadovais (vadinamaisiais koučeriais).

  • Kontroliuokite pirkimus ir optimizuokite atsargas

Jei apyvartines lėšas naudosite netikslingai, sukaupsite per daug atsargų, todėl nukentės grynųjų pinigų srautai ir teks ieškoti papildomo finansavimo šaltinių. Vėlgi, įsigijus per mažai atsargų gali sumenkti pardavimai. Tad prieš atlikdami didesnius užsakymus įmonės darbuotojai ir vadovybė turėtų paanalizuoti produkcijos realizavimo rinkoje perspektyvas.

Optimalų atsargų lygį palaikysite, jei:

  • Gerinsite komunikaciją tarp įmonės padalinių.
  • Automatizuosite pirkimų procesą.
  • Reguliariai atliksite inventorizacijas ir kt.
  • Laiku mokėkite tiekėjams ir darbuotojams

Visuomet stenkitės gautas sąskaitas apmokėti laiku (geriausia – ne paskutinę mokėjimo termino dieną). Atsiskaitydami su tiekėjais laiku puoselėsite geresnius santykius, galėsite derėtis ir gauti geresnius pasiūlymus, nuolaidų ir kt.

Neapmokėję sąskaitų laiku daugiau nei kartą, sukursite nepatikimo kliento įvaizdį, todėl gali kilti tiekėjo žaliavų kainos, suprastėti jų kokybė, be to, rizikuojate patekti į draudėjų ar net antstolių akiratį.

  1. Tobulinkite procesus, kad lėšų gautumėte dar greičiau

Reikėtų automatizuoti sąskaitų ruošimą, visus sąskaitos pateikti reikalingus duomenis į sistemą suvesti kuo anksčiau, nedelsiant priminti apie laiku neapmokėtas sąskaitas ir t. t. Įmonės gali įsigyti efektyvias naujausias buhalterinės apskaitos programas, įvairius sąskaitų valdymo įrankius. Kiekvienam verslui svarbu rasti atsiperkančius ir pridėtinę vertę kuriančius įrankius.

  • Valdykite skolas

Įmonėms svarbu tobulinti išieškojimo sistemą. Įdiegti IT sprendimai padės ir efektyviau valdyti skolas. Jeigu atsiskaitymo procesas stringa, galbūt reikia peržiūrėti su pirkėjais sudarytas sutartis, pakeisti kredito sąlygas? Tai turėtų atlikti įmonės finansininkas.

Jei nenorite turėti „blogų“ skolų, reikia tam skirti daugiau dėmesio.

Taigi, apibendrinant, grynasis apyvartinis kapitalas parodo, kiek efektyviai veikiate: naudojate turtą, investuojate, kaip pavyksta nuosekliai augti ir t. t. Siekti didesnio efektyvumo padeda sąskaitų finansavimo – faktoringo – paslauga.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: