Alkoholio prekybos naujovė vertinama skirtingai
Nuo rugsėjo pirmos dienos visoje Lietuvoje prekyba alkoholiu vyks šiek tiek kitaip negu iki šiol. Visi alkoholinių gėrimų norintys įsigyti pirkėjai, nepriklausomai nuo išvaizdos ar amžiaus, parduotuvės kasoje privalės pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Tokį sprendimą, kaip geros valios memorandumą, priėmė didžiųjų šalies prekybos tink-lų „Maxima LT“, „Palink“, „Rimi Lietuva“, „Norfos mažmena“, „Prisma LT“, „Aljansas Aibė“ ir Lietuvos kooperatyvų sąjungos vadovai.
Vienas iš pagrindinių šios iniciatyvos tikslų – maksimaliai apriboti galimybę nepilnamečiams įsigyti alkoholinių gėrimų. Tuo pačiu tikimasi, kad žmonės, kurių kaskart bus prašoma parodyti asmens dokumentą, susimąstys, ar tikrai jiems tas alkoholis yra būtinas.
Anot atliekamų tyrimų, svaigiųjų gėrimų vartojimas Lietuvoje yra vienas didžiausių visame pasaulyje. Pagal tarptautinės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atliktą tyrimą, Lietuvoje vyresni nei 15 metų amžiaus žmonės vidutiniškai per metus išgeria kiek daugiau nei 14 litrų grynojo alkoholio.
Pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie tai, jog reikia mažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą, trumpinti jų pardavimo laiką, netgi leisti prekiauti tik specializuotose parduotuvėse, tačiau šie siūlymai vis nesulaukia pakankamo aukščiausių šalies pareigūnų pripažinimo.
Nesitiki apčiuopiamų rezultatų
Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė „Gimtajai žemei“ teigė nesitikinti, jog ši akcija duos didelės naudos mažinant alkoholio vartojimą. „Aš esu nuėjusi labai ilgą prekybininko kelią – nuo žemiausio laiptelio iki vadovo. Visi draudimai darė įtaką šešėlinės ekonomikos augimui. Žinoma, mes paprašysime asmens dokumento, bet nemanau, kad tai sumažins alkoholio vartojimą. Jei žmogus, kuris perka, asmens dokumento su savimi neturės, šalia bus kitas, kuris nupirks už jį“, – sakė A. Andrikonienė.
Siekdami kaip galima labiau išvengti pirkėjų nepasitenkinimo ir neaiškumo, kuris galėtų kilti dėl pasikeitimų, Ukmergės vartotojų kooperatyvas planuoja klien-tus informuoti iš anksto. „Nuo rugpjūčio mėnesio ten, kur vyksta alkoholinių gėrimų prekyba, planuojame iškabinti skelbimus, kad esame prisidėję prie šios akcijos. Galbūt šią informaciją paskelbsime ir rajoninėje spaudoje“, – teigė prekybos tinklo vadovė.
Laikinai turėtų padidėti eilės
Viename didžiųjų prekybos tinklų kasininke dirbanti Jurgita abejoja, kad šie pakeitimai paskatins jaunimą mažiau gerti. „Nepilnamečiams alkoholį perka tie, kurie jau turi reikiamą amžių. Tokių, kurie dar yra per jauni, bet nori patys nusipirkti, pasitaiko labai retai. Gerai yra tai, kad dabar nereikės galvoti, ar žmogus yra pilnametis, ar ne. Kartais būna, kad paprašai dokumento, o pasirodo, jog klientas jau kone dešimt metų turi teisę įsigyti alkoholinius gėrimus, tada ir replikų įvairiausių susilauki. Dabar šito išvengsime“, – dėstė moteris.
Paklausta, ar dėl naujovės nesusidarys didesnės eilės parduotuvės kasoje, Jurgita sakė mananti, kad pasikeitus tvarkai klientų aptarnavimo laikas turėtų pailgėti. „Pradžioje visas procesas užtruks ilgiau. Kol patys pardavėjai pripras prie sistemos, kol paaiškinsime, ko mums reikia, kol žmogus tą dokumentą suras ir pateiks. Vėliau visi apsipras ir nemanau, kad skirtumas bus labai didelis“, – sakė dešimties metų patirtį turinti pardavėja.
Nuomonės nesutampa
„Gimtoji žemė“ pasiteiravo gyventojų nuomonės apie būsimus pasikeitimus. Prie vieno iš prekybos centrų pakalbintas ukmergiškis Viktoras teigė, jog šiuos pasikeitimus vertina neigiamai. „Tai nieko gero neduos, tik prekybininkams bus daugiau rūpesčių ir nepatogumų“, – savo poziciją išsakė vyriškis.
Neigiamai į šią naujovę reaguoja ir Vida, šį memorandumą pavadindama „nesąmone“. „Nepatogu bus žmonėms kiekvieną kartą nešiotis asmens dokumentą. Mes tuos pasus labai saugome, ar mums tikrai to reikia? Nemanau, kad tai duos naudos. Žmogui, kuris su savimi neturės dokumento, teks ieškoti, kas jam tą alkoholį nupirks. Tikrai labai nepatogu“, – savo nuomonę dėstė moteris.
Ukmergiškis Raimondas šių naujovių sureikšminti nelinkęs. „Nemanau, kad šie pasikeitimai sukels kokių problemų. Juk vis tiek žmogus savo asmens dokumentą nešiojasi kartu su savimi. Gal tik senjorams bus šiek tiek nepatogu, nes jie dažniausiai nėra įpratę visada turėti asmens dokumentus. Be to, ir be jų matosi, kad jų amžius įsigyti alkoholį yra tinkamas“, – teigė gyventojas.
Giedrius AUGLYS
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!