Apie gamybą Panevėžyje per faktus ir žmones

Nusipelniusio inžinieriaus, socialinių mokslų daktaro Broniaus Kačkaus monografijos „Gamyba Panevėžyje 1940–1990 metais. Faktai ir veidai“ sutiktuvės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje sutraukė minią žmonių. Sausakimšoje Konferencijų salėje buvę bendradarbiai, bičiuliai, pažįstami dalijosi prisiminimais apie knygoje aprašomą laikotarpį ir negailėjo gerų žodžių leidinio autoriui.

„Knygų apie Panevėžį nėra daug ir tikrai nemačiau tokios, kurioje be gausios faktinės medžiagos dar supažindinama su to laikmečio asmenybėmis. Tai puiki proga susipažinti su nevienareikšmio laikmečio Panevėžiu ir jo žmonėmis“, – sakė miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.

Dėkodami už knygą Bronių Kačkų pasveikino Seimo narys Povilas Urbšys, Prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas, Panevėžio miesto tarybos nariai, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė.

Renginio vedėja prof. dr. Rita Aleknaitė-Bieliauskienė sakė, kad ši knyga – puikus pretekstas pakalbėti ne tik apie nuveiktus darbus, bet ir apie širdžių šilumą, apie žmones, kurie liko nepamiršti, nors praėjo ne vienas dešimtmetis. Daug metų brandintoje knygoje sudėta daug patirties, išminties, meilės Panevėžiui ir jo žmonėms, kurie paliko savo gyvenimo pėdsaką, vadovaudami gamykloms, statydami namus, mokyklas, vaikų darželius, tvarkydami gatves. Pasak profesorės, čia skaitytojas ras vertingos informacijos, kokios nėra jokiuose archyvuose. Jos nuomone, net tokiu diskutuotinu laikotarpiu ideologiją buvo galima apeiti ir pasitelkus lanksčią diplomatiją bei kūrybingumą pasiekti gerų rezultatų įvairiose srityse.

Bronius Kačkus sovietmečiu 24 metus vadovavo Panevėžiui – buvo Vykdomojo komiteto pirmininku. Prieš tai dešimt metų jis dirbo cukraus fabrike (inžinieriumi, vėliau direktoriumi).
Jis pasakojo, kokių gudrybių teko griebtis, kad Panevėžyje atsirastų tinkamos paskirties pastatai (pvz.: santuokų rūmai buvo įvardinti gerų paslaugų biuru).

Kalbėjusieji gyrė autorių už nuveiktą milžinišką darbą, surinktus faktus, fotografijas. Knygoje autorius pateikė materialinės gamybos 1940-1990 m. apžvalgą, techninių ir ekonominių duomenų, paminėjo to meto įstaigų vadovus ir kitus asmenis, supažindino su jų biografijomis.

B.Kačkus dėkojo visiems, kurie prisidėjo prie knygos išleidimo ir pristatymo. „Mes jau esame prarasta karta ir norėjosi, kad nebūtume užmiršti. Apie Panevėžį parašyta daug gerų knygų, atskiros įmonės, organizacijos yra išleidusios savo leidinius. Daug parašyta apie sportininkus, teatrą, švietimo darbuotojus, tačiau apie materialinę gamybą nėra jokių žinių. Norisi, kad visi prisimintų ir tai įvertintų. Juk pramonė anais laikais sudarė 80 proc. visuomeninio produkto. Kaip šiandien neprisiminti žmonių, vadovų, kurie po 30-40 metų esant įvairioms situacijoms vadovavo gamykloms, norėdami, kad žmonės turėtų sąlygas dirbti ir geriau gyventi. Šioje knygoje paminėta apie 840 pavardžių“, – pasakojo knygos autorius.

Renginio metu buvo siūlymų suteikti Broniui Kačkui miesto Garbės piliečio vardą, o Senvagę pavadinti jo vardu. Buvo išsakyta daug sveikinimo žodžių, šiltų prisiminimų apie gražų bendravimą bei vadovavimo stilių. Knygos autorius ir jo žmona Regina tiesiog maudėsi gėlių jūroje.

Susirinkusieji klausė vokalinių ir instrumentinių kūrinių, kuriuos atliko prof. dr. Antanas Kiveris, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos jaunieji atlikėjai, estrados solistas Regimantas Matulevičius.

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotraukos


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: