Kino teatras raketa. 1967 m. F. Jodikaitienės nuotrauka. Iš atvirukų komplekto Panevėžys, Vilnius: Mintis, 1967. Panevėžio kraštotyros muziejus. PKM 31072/14 F9489.

Apie Panevėžio kino teatrą „Raketa“

Šiandien daugelis ateinančių sportuoti į Panevėžio sporto klubą „Intero GYM“ žmonių vargu ar susimąsto, kad kažkada ši vieta taip pat buvo susibūrimo vieta, tačiau čia žmonės rinkosi ne sportuoti, o kino filmus žiūrėti. Šiais metais kovo mėnesį sukanka 60 metų, kai 1962 m. Panevėžyje pradėjo veikti trečiasis kino teatras „Raketa“.

Prieš pirmąjį pasaulinį karą Panevėžyje veikė 3 kino teatrai –  „Iliuzija“, „Modern“ ir S. Montvilo teatro salėje esantis kino teatras. Po karo Panevėžyje iš buvusių trijų kino teatrų savo veiklą toliau tęsė tik kino teatras „Iliuzija“, kuris 1939 m. buvo perstatytas ir pavadintas „Menu“. Nepriklausomybės metais mieste buvo atidaryti du nauji kino teatrai – „Pasaulis“ ir „Spindulys“. Pastarasis 1939 m. buvo pervadintas į „Garsą“. 1940 m. kino teatro „Pasaulis“ patalpas užėmė Raudonosios armijos kariai. Po karo buvusiose kino teatro patalpose įsikūrė biblioteka ir kultūros namai. Panevėžyje liko tik du kino teatrai – „Menas“ ir „Garsas“.

Sutapimas ar ne, tačiau apie trečiojo plačiaekranio kino teatro statybą Panevėžyje imta kalbėti 1959 m., kada sovietinėje Lietuvoje vyko kino tinklo pertvarkymas: kilnojamasis kinas, kuris dažniausiai buvo atvežamas į kaimus, keičiamas į stacionarias kino rodymo aparatines. Be to, sparčiai augančiame mieste nebeužteko iki tol buvusių kelių kino teatrų. Juolab mažesnieji miestai, tokie kaip Ukmergė, Kretinga, Kavarskas tuo metu jau turėjo savo plačiaekranius kino teatrus.

Panevėžio miesto darbo žmonių deputatų tarybos vykdomojo komiteto sprendimu Nr. 512 kino teatro statybai buvo išskirtas LTSR kultūros ministerijos Kinofikacijos ir filmų nuomavimo valdybai žemės sklypas, esantis prie M. Valančiaus g. 3. Pastato statyba pradėta 1960 m. rugsėjo 26 d.

Naujojo kino teatro užsakovas – LTSR kultūros ministerija. Tipinį projektą, parengtą Maskvos valstybinio teatrų projektavimo instituto „Giproteatr“ specialistų, pritaikė architektė A. Leckienė. Pastatą sudarė pagrindinė  dviejų aukštų salė, talpinanti 600 žiūrovų, bufetas, vieno aukšto vestibiulis su stikliniais langais. Pastatas išsiskyrė manieringu vestibiulio stogu. Tokiu pat stogu pasižymi ir 1956 m. Sverdlovske statytas kino teatras. Tai taip pat tipinis 600 vietų kino teatro pastatas, kurio autoriai – rusų architektai S. Satuncas ir E. Šarkovas. Ko gero, šis Sverdlovsko kino teatro tipinis projektas buvo pritaikytas ir Panevėžio kino teatrui „Raketa“.

Pastatas baigtas statyti ir kino teatras „Raketa“ savo darbą pradėjo 1962 m. vasario-kovo mėn. Direktore paskirta buvusi Kultūros skyriaus vedėja D. Smailienė.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, visoje Lietuvoje prasidėjo kino teatrų griūtis. Kino direkcijoms nebepajėgiant jų išlaikyti, prasidėjo privatizacija. Iš centralizuotos valdymo sistemos buvo pereita prie atskiro ir savarankiško kino teatrų valdymo. Ne išimtis buvo ir Panevėžys. Iš mieste buvusių keturių kino teatrų palikti tik du – „Garsas“ ir „Menas“. Pastarasis vėliau po savo stogu priglaudė Valstybinį vaikų teatrą tokiu pat pavadinimu.

Nepriklausomybės metų pradžioje kino teatro „Raketa“ pastatas buvo privatizuotas. Pastato išorė nepakeista, tačiau paskirtis – jau visai kita: buvusio kino teatro patalpose įsikūrė pirmasis lombardas bei pirmoji sekso reikmenų parduotuvė mieste, firma, teikianti kopijavimo ir vertimo paslaugas, batų taisykla, vestuvinių drabužių nuomos salonas „Milda“, individualios įmonės „Raginta“ televizorių parduotuvė, biliardinė, kavinė.

Vėliau, pakeitus langus, duris, vitrinas, perdažius pastato išorę, pastačius priestatą, sumontavus didelę sceną, įrengus balkonus, buvusio kino teatro pastate atidarytas pramogų centras „Egivela“. Jame veikė biliardinė, baras, pokylių salė, vėliau atidarytas naktinis klubas.

2017 m., pasikeitus savininkams, atlikta pastato rekonstrukcija ir atidarytas sporto klubas „Intero GYM“, kuris veiklą tęsia ir šiandien.

Kino teatro „Raketa“ nebėra, tačiau pastatas, keliantis nostalgiškus prisiminimus, pakeitęs savo išvaizdą ir paskirtį, vis dar stovi.

Agnė Tučkienė, Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo vyriausioji specialistė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: