Rūta Ežerskienė (Kristaps Lapiks nuotr.).

Ar lyčių lygybė gali keisti visuomenės ateitį? „Citadele“ bankas ir „Novatore“ vienija jėgas moterų įgalinimui

Šventės dažnai simbolizuoja bendrystę ir džiaugsmą, tačiau jos taip pat atskleidžia gilesnius kasdienio gyvenimo iššūkius. Moterys, kurioms daugeliu atvejų atitenka didžioji dalis buities darbų, susiduria su mažesnėmis galimybėmis skirti laiką profesiniam tobulėjimui, karjerai ar verslo kūrimui. Šis nelygybės aspektas – tik dalis sudėtingo problemų tinklo, kuris stabdo moterų potencialo realizavimą tiek šeimoje, tiek visuomenėje.

„Citadele“ bankas kartu su moterų ekonominį įgalinimą skatinančia organizacija „Novatore“ imasi iniciatyvos skatinti lyčių lygybę ne tik darbo rinkoje, bet ir kasdienėje buityje. Šis bendradarbiavimas – tai siekis ne tik kalbėti apie problemas, bet ir siūlyti realius sprendimus, kurie leistų moterims siekti finansinės nepriklausomybės, užimti vadovaujančias pozicijas bei tapti įkvepiančiomis lyderėmis.

Kasdienės užduotys atskleidžia platesnę nelygybę

„Citadele“ banko užsakymu atlikta apklausa* parodė, kad Lietuvoje net 64 proc. respondentų šeimose šventinėmis užduotimis rūpinasi moterys, o tik 5 proc. šią atsakomybę prisiima vyrai. Nors tai – tik viena sritis, ji atskleidžia platesnius struktūrinius lyčių lygybės iššūkius, kurie riboja moterų galimybes siekti profesinių ambicijų ir užsitikrinti finansinį stabilumą.

Pasak „Citadele“ banko valdybos pirmininkės ir generalinės direktorės Rūtos Ežerskienės, šie duomenys iliustruoja gilesnes problemas, turinčias įtakos ne tik moterų kasdienybei, bet ir jų galimybėms augti profesinėje srityje.

„Lyčių vaidmenų nelygybė nėra tik individuali namų ūkių problema – ji stabdo visos visuomenės potencialą. Kai moteriai suteikiama erdvė ir palaikymas augti profesiškai, laimi visa visuomenė – šeimos tampa stipresnės, organizacijos produktyvesnės, o ekonomika – konkurencingesnė. Bendradarbiavimas su „Novatore“ yra natūralus žingsnis, leidžiantis ne tik atkreipti dėmesį į problemas, bet ir skatinti realius pokyčius – nuo namų iki aukščiausio lygio vadovavimo“, – teigia Rūta Ežerskienė.

Kodėl pokyčiai yra būtini?

Baltijos šalyse moterys vis dar susiduria su reikšmingomis kliūtimis siekdamos karjeros aukštumų ar kurdamos savo verslus. Pavyzdžiui, Latvijoje moterys uždirba vidutiniškai 16,5 proc. mažiau nei vyrai**, o jų atstovavimas vadovaujančiose pozicijose išlieka neproporcingai mažas. „Sodros“ duomenimis, 2024 m. birželį atotrūkis tarp vyrų ir moterų atlyginimų Lietuvoje siekė 12,7 proc. Moterų aktyvus dalyvavimas darbo rinkoje mūsų šalyje yra aukštas, bet jų galimybės kurti verslus ar siekti lyderystės dažnai ribojamos dėl buities atsakomybių ir tradicinių stereotipų.

Tai reiškia ne tik mažesnes galimybes moterims asmeniškai, bet ir prarastus talentus bei inovacijų galimybes organizacijoms bei visuomenei.

„Nelygybė turi gilias šaknis, tačiau šiandien, kai moterys vis aktyvesnės darbo rinkoje, užima vadovaujančias ir geriau apmokamas pareigas, buitinės atsakomybės taip pat turi būti vienodai paskirstytos. Norint išspręsti šią problemą, būtinas bendradarbiavimas visais lygmenimis, nes egzistuojanti nelygybė daro didelę įtaką moterų gerovei. Moterys patenka į užburtą ratą – daugiau laiko skirdamos buičiai, mažiau laiko gali skirti darbui ir profesiniam tobulėjimui, todėl jos tampa labiau finansiškai pažeidžiamos ir patiria didesnę skurdo riziką“, – sako Dagnija Lejina, organizacijos „Novatore“ įkūrėja.

Partnerystė, siekianti realių pokyčių

„Citadele“ banko ir „Novatore“ bendradarbiavimas orientuotas ne tik į pokalbius apie lyčių lygybės svarbą – tai realių sprendimų ir veiksmų planas, padedantis kurti ilgalaikį pokytį. Partnerystės tikslas – suteikti moterims galimybes ir pasitikėjimą siekti vadovaujančių pozicijų, subalansuoti atsakomybių pasidalijimą šeimose ir mažinti atlyginimų skirtumus tarp lyčių.

Šis bendradarbiavimas akcentuoja, kad pokytis prasideda nuo kasdienės praktikos – nuo sąmoningo darbų pasidalijimo namuose iki konkrečių veiksmų organizacijose ir valstybiniu lygmeniu. Tik veikdami kartu galime sukurti sąlygas, kuriose moterys galėtų visapusiškai realizuoti savo potencialą.

„Lyčių lygybė nėra tik socialinė vertybė – tai pagrindas tvariai visuomenės ateičiai“, – teigia R. Ežerskienė.

Jos teigimu, ši partnerystė yra kvietimas keisti ne tik požiūrį, bet ir kasdienius įpročius, kurie ilgainiui formuos lygiavertę, įtraukiančią ir inovacijų kupiną visuomenę.

*„Citadele“ banko užsakymu inicijuotą apklausą atliko tyrimų agentūra „Norstat“ 2024 m. gruodžio mėnesį, visose Baltijos šalyse internetu buvo apklausta 1500 gyventojų.

** Latvijos statistikos portalo duomenys.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: