Be lauko durų – per šalčius ir pūgas
Vienos iš miesto arterijų – Kęstučio gatvės – 44 namo gyventojai jau du mėnesius gyvena be lauko durų. Be jų iškentę speigus ir pūgas žmonės labiausiai gėdijasi pro šalį iš didmiesčių atvažiuojančių autobusų – kad tokį namą išvydę keleiviai ir vairuotojai negalvotų, jog čia vien „bomžai“ gyvena.
Lupatą užkalti sarmata
Į redakciją kreipėsi Kęstučio gatvėje gyvenantis Viktoras Ševčenko. Jam viena medinio daugiabučio namo gyventoja pasidejavo, kad jau du mėnesius gyvena be lauko durų.
„Sako, žmonės ant lauko durų norėjo kokią nors lupatą užkalti, kad į vidų nepustytų. Betgi sarmata – viena pagrindinių miesto gatvių, durų skylė iš gatvės pusės, kaip čia atrodys“, – kalbėjo V. Ševčenko. Todėl žmonės kenčia be lupatos. Itin daug nepatogumų patiria pirmajame namo aukšte gyvenantys žmonės, kurių butai yra prie pat įėjimo.
Kęstučio gatvės 44 numeriu pažymėtame name yra dešimt butų. Pusė iš jų yra privatūs. Kita dalis priklauso savivaldybei, juose gyvena socialiai remtini žmonės.
Sniegą iškasa
Viena iš šio namo gyventojų Irena Jukonienė gali guostis tik tuo, kad butas, kur ji gyvena su šeima, yra antrajame aukšte. Tačiau dažnai tenka lipti vandens atsinešti ar paplavas išpilti laiptais, kurie nuo šalčio apledėja. Laiptais pavojinga lipti ne tik suaugusiems, tarp kurių vienas vaikšto su ramentais, bet ir mažametei anūkei.
Į namo vidų dažnai pripusto sniego – tenka darbuotis kastuvais.
Moteris sakė, kad lauko durys sulūžo praėjusių metų gruodžio pradžioje, kai buvo stiprus vėjas. Tuomet ji paskambino namą eksploatuojančios UAB „Biržų butų ūkis“ sekretorei ir informavo apie bėdą. Ši pažadėjo, kad duris greitu metu įdės, o už jas mokesčiai bus pateikti prie atsiskaitymo lapelių.
„Paties bendrovės vadovo R. Kėželio neradau, nes jo beveik neįmanoma surast“, – sakė I. Jukonienė.
Belaukiant durų praėjo didieji metų šalčiai. Teko iškentėti ir pūgas.
„Mūsų namas atrodo kaip kokia daržinė. Kas eina pro šalį, žiūri ir stebisi – kaip koks durnynas. Prie pat mūsų sustoja maršrutiniai autobusai. Žmonės žiūri į namą, kuriame durų nėra. Net sarmata išeiti į lauką, parodyti, kad čia gyveni“, – piktinosi I. Jukonienė.
Moteris skundėsi ir kitais, jos manymu, „Biržų butų ūkiui“ nerūpinčiais dalykais. Jau dvejus metus ji prašo, kad būtų įdėtos durys į patalpą, kurioje namo gyventojai pila paplavas. Lauke dažnai žaidžia vaikai – baisu, kad į paplavų duobę neįkristų.
Kenčia šaltį
Pirmajame aukšte privačiame bute gyvena Janina Binkevičienė. Ji sakė mokanti už namo priežiūrą, todėl norinti, kad jis būtų tvarkingas. „Kai durys iškrito, aš galėjau iškart nupirkti kitas ir paprašyti pažįstamo meistro, kad įdėtų. Bet būtų tekę už jas rinkti pinigus. Eik paskui ir kariauk dėl pinigų“, – kalbėjo moteris.
Todėl ji laukia „Biržų butų ūkio“ malonės. O kol laukia, kenčia iš lauko einantį šaltį ir pustomą sniegą. Kai apšąla laiptinės grindys, slidinėja.
Pirmajame aukšte socialiniame būste gyvenantis Vytautas Vaitkevičius sakė, kad jo buto durys yra itin plonos, kartoninės. Tad pro jas šaltis veržte veržėsi.
Žmogus pats savarankiškai duris apšiltino ir apkalė. Tačiau tai negelbsti nuo šalčio.
Vyras rodė buto viduje prie durų esančią sieną – ji nuo šalčio ir drėgmės net apšerkšnijusi.
„Namo pamatai neapmūryti, viena jo pusė sėda. Reikėtų jį tvarkyti iš esmės“, – sakė V. Vaitkevičius.
Duris gaminęs stalius susirgo
UAB „Biržų butų ūkis“ direktorius Rimantas Kėželis sako negalintis tiksliai pasakyti datos, kada jam buvo pranešta apie sugadintas koridoriaus duris. „Ar jie ten suposi ant tų durų, ar ką darė – beviltiškai sulaužė į šipulius“, – senąsias duris apibūdino R. Kėželis.
„Biržų butų ūkio“ vadovas sakė, kad durys yra nestandartinio dydžio. Buvo aišku, kad naujas medines reikės pirkti arba gaminti. Direktorius domėjosi – naujos „plikos“ medinės durys be staktų ir nedažytos kainuoja 160 eurų. O tai, jo įsitikinimu, didelė suma. Juolab kad namo gyventojai ne visi mokūs.
Tad buvo nutarta, kad duris gamins UAB „Biržų butų ūkis“ stalius. Deja, jis kurį laiką buvo susirgęs. Tačiau dabar jau pagamintos durys dažomos ir artimiausiomis dienomis turėtų būti įdėtos.
Už duris mokestis bus išdalintas butams proporcingai pagal gyvenamąjį plotą.
Jurgita Vitkauskienė
Nuotraukoje: Šio daugiabučio namo gyventojai jau du mėnesius gyvena be lauko durų.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!