BFK Pirmininkas P.Narkevičius: tikiu sėkmingu darbu
Pastaruoju metu spaudoje pasirodo straipsnių, kuriuose aptariamas preliminarus būsimų įstatymų projektų Seimui sąrašas. Jūs, kaip Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, esate pasirašęs komiteto siūlymą Seimo pirmininkei rudens sesijos darbų programai. Kuo remiantis buvo sudarytas šis sąrašas?
Visi Seime sudaryti komitetai yra svarbūs, kaip ir jų dirbamas darbas. Tačiau Biudžeto ir finansų komitetas (toliau BFK) vykdo valstybės finansų kontrolę, teikia įstatymų, susijusių su finansais, projektus. Kaip ir šeimoje, taip ir valstybėje, pinigai vaidina didelį vaidmenį gerovei, stabilumui ir kitiems tikslams pasiekti. Teikdami šį sąrašą Seimo Pirmininkei L.Graužinienei visų pirma išskyrėme šiuo metu aktualiausius ir neatidėliotino dėmesio reikalaujančius klausimus.
Pirmais sąrašo punktais įrašyti du prioritetiniai projektai: patvirtinti 2016 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinius rodiklius bei Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatyme nustatyti kriterijus, pagal kuriuos apskaičiuojama gyventojų pajamų mokesčio dalis (procentais) tenkanti kiekvienai savivaldybei. Kuo šie projektai tokie svarbūs?
Valstybės biudžetas yra kertinis dokumentas, kuriuo remiantis valstybė vykdo savo įsipareigojimus prieš piliečius, užtikrina darbų tęstinumą, saugo savo, kaip geopolitinio vieneto egzistavimą ir t.t. Savo ruožtu savivaldybės yra valstybės savivaldos forma, nuo kurios priklauso didžioji dalis valstybėje vykstančios ir kiekvienam gyventojui svarbios veiklos. Grįžtant prie Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos galiu pasakyti, kad senai vyksta ginčai, kuris miestas kiek turėtų gauti pajamų iš mokesčių, bei kaip tai suskaičiuoti. Todėl metodikos patikslinimas yra irgi prioritetinis klausimas.
3 ir 4 siūlymai liečia mažmeninę bankininkystę ir vartojimo kreditų rinką – paprastam žmogui aktualias temas. Jeigu su vartojimų kreditais susiduriame rečiau, tai su mažmenine bankininkyste
Labai svarbu yra į LR įstatymų bazę perkelti direktyvą 2014/92/ES, kuria siekiama užtikrinti, kad mažmeninė bankininkystė teiktų naudą vartotojams ir leistų laisviau pasirinkti paslaugas, mažėtų paslaugų įkainiai ir būtų garantuotas priėjimas prie bazinės mokėjimo sąskaitos visiems ES piliečiams. Turime atsižvelgti į ES reikalavimus bei gyventojų nusiskundimus dėl sąlyginai brangios mažmeninės bankininkystės. Vartojimo kreditų rinkoje, deja, yra nemažai taisytinų vietų. Reikia, kad vartojimo kredito davėjai skolintų, o vartojimo kredito gavėjai skolintųsi atsakingai, vartojimo kredito sutarčių reklama būtų aiški ir neklaidinanti. Reikia atminti, kad ne visi piliečiai turi ekonominį išsilavinimą. Vartojimo kreditų reklama kartais klaidina, teikia pagrindą nerealiems lūkesčiams. Po to užgriūna finansinės problemos, nesutarimai šeimose ir tt. To reiktų išvengti priimant aiškius reglamentuojančius
Seimo statutą siūloma papildyti nuostatomis, kuriomis vadovaujantis Seime būtų priimami sprendimai, reikalingi Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio
Galių užtenka, tačiau yra neaiškumų jų traktavime. Todėl reikia šias nuostatas patikslinti ir įtvirtinti. Įstatymai turi būti aiškūs, suprantami ir turintys kuo mažiau interpretacijų
Kokie būsimi darbai liko nepaminėti?
Seimo komitetuose bus svarstomi ir kiti labai svarbus klausimai: ES direktyvų įgyvendinimo; pensijų didinimo; darbo kodekso pakeitimo; migracijos mažinimo. Laukia įstatymų pakeitimai bei papildymai žemės ūkiui, švietimui, kultūrai, ekonomikai. Taigi darbų laukia daug. Tikiu, kad visus juos atliksime sėkmingai.
Pasinaudodamas proga, noriu visus pasveikinti su artėjančia Rugsėjo pirmąja – mokslo ir žinių diena. Linkiu visiems – moksleiviams, studentams, jų artimiesiems, pedagogams – gerų mokslo metų, puikių rezultatų ir sėkmės.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!