Dėl mokesčių pakeitimų 2016 m. pajamos didės šeimoms ir mažiausiai uždirbantiems

Finansų ministerijos siūlomais 2016 metų mokesčių pakeitimais siekiama, kad mažiausiai uždirbantys gyventojai bei šeimos, auginančios vaikus, gautų daugiau pajamų, didinti akcizus visų rūšių rūkalams ir alkoholiui bei gerinti mokesčių administravimą.

„Mūsų tikslas – didinti mokesčių progresyvumą, kuris leistų šeimoms, auginančioms vaikus, gauti daugiau pajamų ir didintų realias mažiau uždirbančių žmonių įplaukas, bet kartu nestabdytų ekonomikos augimo. Tokie siūlymai atitinka valstybės galimybes ir yra socialiai sąžiningi“, – sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

MMA ir NPD

Biudžeto projekte siūloma nuo kitų metų pradžios nustatyti 350 eurų, t. y. 25 eurais didesnę nei dabar, minimalią mėnesinę algą (MMA). Toks pokytis valstybės biudžetui kainuotų apie 27 mln. eurų. Paskutinį kartą MMA buvo padidinta nuo šių metų liepos (nuo 300 iki 325 eurų).

Finansų ministerija siūlo nuo 2016 m. neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) didinti nuo 166 eurų iki 200 eurų. Taip pat siūloma didinti NPD šeimoms, auginančioms mažus vaikus (nuo 60 eurų iki 120 eurų per mėnesį už kiekvieną vaiką) bei neįgaliesiems (priklausomai nuo neįgalumo laipsnio, nuo 175 eurų iki 210 eurų, arba nuo 235 eurų iki 270 eurų per mėnesį).

Maksimalaus NPD taikymo atveju gyventojas gautų beveik 90 eurų per metus daugiau, šeima auginanti du vaikus – 216 eurų per metus daugiau, neįgalieji – apie 63 eurų per metus daugiau grynųjų pajamų („į rankas“). Maksimalus taikytinas NPD būtų taikomas, jei gyventojo pajamos neviršija minimalios mėnesinės algos.

Skaičiuojama, kad dėl NPD didinimo valstybės biudžetas netektų 65 mln. eurų pajamų.

Finansų ministerija taip pat siūlo apkarpyti kapitalo pajamoms taikomas lengvatas: nuo 3000 eurų iki 500 eurų sumažinti neapmokestinamą pajamų ribą iš vertybinių popierių perleidimo sandorių ir palūkanų. Atsižvelgus į tarptautinę praktiką, siūloma nuo 5 iki 10 metų ilginti laikotarpį dėl kito nei gyvenamojo būsto pardavimo neapmokestinimo – tai reiškia, kad prieš parduodamas tokį turtą savininkas turėtų išlaikyti jį 10 metų, kad sandoris nebūtų apmokestintas.

Apie numatomus didinti akcizus skaitykite pagal šią nuorodą.

Gerinamas mokesčių administravimas

Tam, kad būtų geriau surenkamos biudžeto pajamos, visų pirma įplaukos iš pridėtinės vertės mokesčio, stiprinama PVM sąskaitų faktūrų duomenų bei griežtinama turto įsigijimo ir pajamų pagrįstumo kontrolė – ir Lietuvos, ir užsienio finansų institucijos privalės teikti mokesčių administratoriui informaciją apie finansines sąskaitas (likutį, įplaukas, pajamas iš investavimo). Gyventojai turto įsigijimo ir pajamų šaltinius privalės pagrįsti juridinę galią turinčiais dokumentais. Šios priemonės padės operatyviau ir paprasčiau nustatyti nedeklaruotas pajamas bei neteisėto praturtėjimo atvejus.

Be to, pagal nuo kitų metų įsigaliosiančias Mokesčių administravimo įstatymo nuostatas, mokesčių administratorius galės dažniau duoti nurodymus atsiskaityti tik negrynaisiais pinigais, supaprastintos mokesčių išieškojimo procedūros. Tai leis efektyviau kovoti su bandymu nuslėpti mokesčius ir operatyviau juos išieškoti.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: