Dovanų lietus jauniesiems kūrėjams
Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro projektas „Vasara su knyga ir Bite“ baigėsi įspūdinga švente „Meno“ teatre. Knygos reklamos konkurso „Toks nuostabus pasaulis“ laureatų, savanorių, aktyvių dalyvių buvo tiek daug, kad visi kartu panorę nusifotografuoti, jie vos tilpo teatro scenoje.
Projekto „Vasara su knyga ir Bite“ metu Vaikų ir jaunimo literatūros centre vyko daugybė renginių. Balandžio mėnesį čia dūzgė kūrybinis avilys-dirbtuvės „Skaitom, kuriam, improvizuojam“, birželio mėnesį – mokinių savanorių klubo kūrybinys avilys „Darbščiosios bitelės“, liepos mėnesį vyko garsiniai skaitymai su teatro „Menas“ aktore Elona Karoblyte.
„Vasara su knyga ir Bite“ projekto rengėjai pakvietė Panevėžio regiono bibliotekas dalyvauti knygos reklamos konkurse „Toks nuostabus pasaulis“. Į kvietimą atsiliepė Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius, Biržų rajono Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos vaikų aptarnavimo skyrius, Panevėžio rajono savivaldybės Velžio biblioteka, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyrius. Aktyviausi buvo pasvaliečiai – į projektą įsijungė šio rajono Pušaloto, Ustukių ir Kiemėnų kaimų bibliotekos. Žinoma, kūrybingi buvo ir patys organizatoriai – G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centro darbuotojai ir skaitytojai.
Jaunieji kūrėjai, pasirinkę jiems labiausiai patinkančias knygas, sukūrė nuotaikingus jas reklamuojančius filmukus, kuriuos galima rasti http://vjlc.pavb.lt/2016/08/filmukai-sukurti/
Projektą vainikavusios šventės metu pasipylė tikras dovanų lietus. „Meno“ teatre susirinkę projekto dalyviai žiūrėjo spektaklį „Ida iš šešėlių sodo“ (rež. K. Gudonytė), jautriai gvildenančiame draugystės, pasitikėjimo, pirmosios meilės problemas. Aptarinėdami spektaklį pertraukų metu jaunieji žiūrovai sakė, kad jis jiems labai įdomus, gilus ir gana sudėtingas.
Netikėta dovana tapo Vaikų ir jaunimo literatūros centro mini spektaklis-improvizacija, kuriame dvi bitės diskutavo apie biblioteką. Bitė optimistė kėlė į padangę bibliotekos privalumus, o jos oponentė bandė parodyti trūkumus. Finale paaiškėjo, kad verta nugalėti nepagrįstas baimes ir reikia naudotis bibliotekoje sukauptais lobiais.
Dar viena dovana jauniesiems skaitytojams – susitikimas su rašytoja Urte Uliūne. Pasirodo, neatsitiktinai rašytoja savo knygų personažais renkasi vabzdžius, tai lėmė ir ankstyvos vaikystės potyriai. Urtė labai gyvai papasakojo istoriją apie tai, kaip būdama ketverių metų nuskriaudė skruzdes ir kokia skaudžia pamoka tai tapo visam gyvenimui. Dabar jai labai patinka retos veislės tarakonai, kurie leidžia keistus garsus ir yra jaukūs kaip kačiukai. Rašytoja apgailestavo, kad negalėjo atsivežti tų ypatingų tarakonų į Panevėžį ir leisti vaikams juos paglostyti.
„Pradėjau rašyti būdama paauglė, augau filologų šeimoje, tėvai skatino ir aš dalyvavau įvairiuose rašymo konkursuose. Kadangi pati buvau dar vaikas, tai ir mano literatūra, kuri buvo mano hobis, buvo skirta vaikams. Dar dabar turiu krūvą sąsiuvinių su išlikusiais įvairiais mano kūriniais. Tai buvo atsipalaidavimo ir laisvalaikio praleidimo forma. Aš labai mėgau skaityti ir turėjau kelis sąsiuvinius, kuriuose registruodavau visas perskaitytas knygas, jas aprašydavau ir išrašydavau labiausiai patinkančias mintis. Dar ir dabar skaitau vieną knygą suaugusiems, antrą – vaikams“, – pasakojo rašytoja.
Kodėl rašytojos knygų personažai yra vabzdžiai? U. Uliūnės nuomone, vabalėliai yra tarsi metafora tų, kurie yra nepastebimi pasaulyje. „Literatūroje ir gyvenime labai daug dėmesio skiriama kačiukams, šuniukams, o skruzdės, tarakonai, kurie yra tiesiog neįtikėtina gyvybės forma, yra užmirštami. Man jie atrodo įdomūs ir intriguojantys, todėl nusprendžiau apie juos rašyti“, – sakė ji.
Už knygas „Miegančios boružės“ ir „Kitokia svirplelio diena“ rašytoja yra pelniusi svarius IBBY (Vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus apdovanojimus. 2007 metais išleista U. Uliūnės knyga „Miegančios boružės“ pripažinta reikšmingiausiu vaikų literatūros debiutu. Geriausia metų pasakų knyga išrinkta „Kitokia svirplelio diena“, išleista 2010 metais. Šios knygos autorę Valstybinė kalbos inspekcija apdovanojo už taisyklingiausią kalbą.
Konkurso apdovanojimų ceremonija vyko rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės portretu,
bibliotekos reklamine atributika, simboliais papuoštoje teatro scenoje. Nominacijas teikdamos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė ir Vaikų ir jaunimo literatūros centro vedėja Gema Dromantienė dėkojo visiems projekto dalyviams už iniciatyvas ir sėkmingą jų įgyvendinimą.
„Kviečiame jus dalyvauti visuose mūsų rengiamuose konkursuose, programose, šventėse. Atsiveskite savo broliukus ir sesutes, savo klasės draugus į biblioteką, nes čia ta vieta, kur galite rasti įdomių užsiėmimų, gauti žinių ir pasidalinti savomis su kitais“, – lankytis bibliotekoje kvietė direktorė R. Maselytė, pridurdama, kad vaikų čia visada lauks išmintingos, viską mokančios ir patarti galinčios bitutės-bibliotekininkės.
Konkurso „Toks nuostabus pasaulis“ laureatai, „Darbščiųjų bitelių“ klubo savanoriai buvo apdovanoti asmeninėmis dovanomis.
Projektą „Vasara su knyga ir Bite“ rėmė Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savivaldybė,
labdaros ir paramos fondas “Švieskime vaikus”.
Virginijos Januševičienės tekstas
Virginijaus Benašo nuotr.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!