Pexels nuotr.

Ekspertai – apie biudžeto valdymą studentams: ar tikrai jums reikia šitiek prenumeratų ir brangių pokalbių planų?

Ateinantį savaitgalį minint Tarptautinę raštingumo dieną, ekspertai pastebi, kad, nors kone visi Lietuvos gyventojai moka skaityti ir rašyti, visgi ne vienam finansinio raštingumo dar trūksta. Ypač tai pajaučia pirmakursiai studentai, išvykę iš savo gimtųjų miestų studijuoti į didmiesčius.

„Neretai finansinio raštingumo pritrūksta jauniems žmonėms, ypač studentams, kurie turi mažai savarankiško gyvenimo patirties, dar mokosi ir dėl to dažniausiai negali dirbti pilnu etatu. Jiems ypač svarbu atidžiai sekti ir planuoti savo biudžetą.

Aišku, tai sudėtinga padaryti, kai aplinkui daug pagundų, visko norisi. Pavyzdžiui, galima pastebėti, kad šiais laikais dažnas turi įvairių prenumeratų, kuriomis susiviliojo pamatęs gražią reklamą, bet dabar naudojasi retai. Arba dar retas susimąsto, kad jo mobiliojo ryšio planas visai neatliepia jo poreikių.

Tai būtų galima pagalvoti: ar tikrai man reikia šitiek prenumeratų ir brangių pokalbių planų?“ – sako „Creditea“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė ir dalinasi patarimais, padėsiančiais tinkamai valdyti savo išlaidas.

8 patarimai, kaip sutaupyti studentui

1. Planuokite ir sekite biudžetą. Kiekvieno mėnesio pradžioje susidarykite mėnesio biudžetą: nupieškite lentelę su 6 stulpeliais, kurių viršuje įrašykite „Maistas“, „Transportas“, „Pramogos“, „Būstas“, „Mokslas“, „Nenumatytos išlaidos“ ir į kiekvieną stulpelį įrašykite, kiek kuriai sričiai lėšų skirsite. Šioje lentelėje taip pat užsirašykite, kada, kur, kiek ir kam išleidote pinigų – šitaip galėsite pamatyti, kur galėtumėte sutaupyti.

2. Apsipirkite su sąrašu. Apsipirkinėkite tik su iš anksto sudarytu būtiniausių produktų sąrašu ir venkite impulsyvių pirkinių. Taip pat sekite akcijas bei naudokitės lojalumo kortelėmis, o prieš pirkdami didesnius pirkinius, palyginkite kainas skirtingose parduotuvėse ir internete. Jei staiga labai užsinorite įsigyti kažką neplanuoto, pirmiausia palaukite 24 val. ir pažiūrėkite, ar entuziazmas neslopsta.

3. Kelkite sau iššūkius. Pavyzdžiui, pasirinkite konkrečias kelias dienas per mėnesį, kuriomis visiškai nieko nepirksite. Arba visą mėnesį neišlaidaukite jokioms pramogoms. Tai padės sumažinti impulsyvius pirkinius ir ugdys savikontrolę.

4. Gaminkite namuose. Ruoškite maistą namuose – naminis maistas ne tik yra pigesnis, bet ir sveikesnis. Galite susiplanuoti savaitės meniu pagal namuose turimus ingredientus ir pasigaminti patiekalų kelioms dienoms į priekį, o likučius užsišaldyti. Taip pat venkite pusfabrikačių – jie dažnai yra brangesni ir mažiau sveiki. Ypač atsisakykite kavos išsinešimui – gaminkite ją namuose į termosą, tai gerokai sumažins jūsų išlaidas.

5. Susikooperuokite su kambariokais. Galite eiti apsipirkti kartu su kambariokais – pirkdami maisto bei kitas buities prekes didesniais kiekiais, galite sutaupyti. Taip pat galite tarpusavyje dalintis iš tėvų atsivežtomis sodo bei daržo gėrybėmis ar vieni iš kitų skolintis reikalingus daiktus.

6. Ieškokite nemokamų renginių. Universitete ar mieste ieškokite nemokamų seminarų, dirbtuvių, knygų klubų ar kitų renginių, kurie gali būti ne tik pramoga, bet ir vertingas laisvalaikio praleidimo būdas. Taip pat nepamirškite naudotis studentams teikiamomis nuolaidomis bei patys su kursiokais sugalvoti žygių ar įvairių išvykų.

7. Peržiūrėkite prenumeratas ir planus. Peržiūrėkite ir atsisakykite tų prenumeratų, kuriomis naudojatės retai. Taip pat patikrinkite, ar jūsų naudojamas mobiliojo ryšio planas atitinka jūsų poreikius – galbūt galite pasirinkti pigesnį variantą?

8. Mainykitės. Socialiniuose tinkluose galima rasti nemažai mainų grupių, kuriose galite savo nebereikalingus daiktus išsimainyti į kitas reikalingas prekes ar paslaugas.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: