ESO nuotr.
ESO diegs išmaniuosius elektros skaitiklius
Jau netrukus Lietuvos energetikoje prasidės skaitmeninis virsmas – kiekvieno namus pasieks bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegiami išmanieji elektros skaitikliai. Skaičiuojant naujųjų skaitiklių suteikiamą naudą, galima išskirti keletą svarbių aspektų: gyventojams nebereikės patiems nurašinėti ir deklaruoti skaitiklių rodmenų ar pranešinėti apie dingusią elektrą, o lengva suvartojimo duomenų analizė padės taupyti elektrą ir pinigus už ją.
Gyventojams, kurie per metus naudoja daugiau nei 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos bei visiems verslo klientams, iš senųjų į išmanius bus pakeisti virš milijono skaitiklių. Darbai bus pabaigti iki 2026 m. Suvartojantiems mažiau, skaitikliai bus keičiami pasibaigus jų metrologinės patikros terminui.
Nuotolinis rodmenų nuskaitymas
Kaip teigia ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento direktorė Aurelija Židickytė-Orvydė viena pirmų naudų, kurią pajaus visi naujuosius skaitiklius turintys gyventojai bus tai, jog nereikės nurašinėti skaitiklio rodmenų, deklaruoti jų tiekėjui ar pačiam skaičiuoti mokėtinos sumos.
„Įdiegus šiuolaikinius elektros apskaitos prietaisus galėsime pamiršti laikus kai reikia eiti į laiptinę, rūsį ar kiemą kas mėnesį nurašyti skaitiklio rodmenų. Tai taupys kiekvieno mūsų laiką ir reikš mažiau rūpesčių kasdieniame gyvenime, mažesnę klaidos riziką, mažiau patikrinimų ir kitų nepatogumų, kurie iki šiol buvo paprasčiausiai neišvengiami“, – sako A. Židickytė-Orvydė.
Pasak jos, tikslios mokėjimo sumos ir suvartojimo duomenys bus pateikiami jau parengtoje sąskaitoje, o ją apmokėti reikės iki šiol įprastu būdu.
Lengva elektros suvartojimo duomenų analizė
Įdiegus naujus skaitiklius duomenys apie energijos vartojimą gyventojams bus suteikiami net 15 min. tikslumu. Tai atvers galimybę sekti kiekvieno konkretaus prietaiso, pavyzdžiui, skalbimo mašinos ar virdulio, poveikį vartotojo kišenei. O galimybė analizuoti savo įpročius leis priimti atitinkamus sprendimus taupyti.
„Galbūt daugiausiai elektros reikia darbo dienomis anksti ryte? O gal gyventojo vartojimo pikas yra savaitgaliais? Kiekvienas mūsų turime individualių poreikių, tačiau iki šiol juos apčiuopti buvo per sudėtinga užduotis. Išmanieji skaitikliai leis visiškai tiksliai įvertinti, kada naudojama daugiausiai energijos, todėl tiekėjai galės pasiūlyti atitinkamus sprendimus – pavyzdžiui, pigesnę energiją, kai jos labiausiai reikia pagal konkrečius įpročius“, – sako A. Židickytė-Orvydė.
Jau seniau išmaniąją apskaitą įsidiegusiose Europos šalyse atliktas ne vienas tyrimas parodė, kad asmeninių vartojimo įpročių analizė leidžia sutaupyti vidutiniškai iki 8 proc. elektros energijos. Per ESO 2017 m. vykdytą bandomąjį projektą klientai naudojo vidutiniškai iki 6 proc. mažiau elektros energijos. Tai reiškia ir atitinkamai mažesnes sąskaitas, ir efektyvesnį energijos vartojimą.
Išsamesnė informacija apie tinklo būseną
Išmanieji skaitikliai be pagrindinės savo funkcijos taip pat suteiks nuolatinę ir aktualią informaciją apie ESO valdomo elektros skirstomojo tinklo „sveikatą“ – kur patiriamos didžiausios apkrovos, kur įvyksta nutrūkimai, kuriuose mazguose galima incidentų prevencija.
„Įdiegus šiuos skaitiklius ESO ateityje taip pat turės galimybę atlikti daugybę funkcijų, kurios anksčiau nebuvo įmanomos arba kurias reikėjo atlikti rankiniu būdu: automatiškai ir nuotoliniu būdu apskaityti elektros energijos vartojimą, imtis priemonių stabdyti elektros vagystes, nustatyti ir izoliuoti tiekimo trūkius, vykdyti įtampos stebėseną, įjungti ir atjungti energijos tiekimą ir daug daugiau“, – sako A. Židickytė-Orvydė.
Kaip pažymi atstovė, visa tai bus naudinga kiekvienam – bus ženkliai greičiau šalinami dėl įvairiausių priežasčių atsiradę gedimai, todėl vartotojams trumpės laikas be elektros energijos, o įvykus gedimui nebereikės apie jį pranešti. Operatorius iškart matys kurioje vietoje patiriami gedimai ir galės itin operatyviai į juos reaguoti.
Visa informacija apie išmaniosios apskaitos infrastruktūros projektą pateikiama svetainėje ismaniejiskaitikliai.lt.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!