Ką tėveliams būtina padaryti prieš išleidžiant vaiką į mokyklą
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena tėvams, kad ruošiant vaiką į mokyklą, geriau nelaukti iki paskutinės minutės ir pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma kuo anksčiau. Pastebima tendencija, jog prieš prasidedant mokslo metams vis daugiau tėvų registruoja savo vaikus metiniam sveikatos patikrinimui, o poliklinikose ir šeimos medicinos centruose pradeda didėti eilės.
Vaiko sveikatos pažymėjimą būtina pristatyti ikimokyklinio ar mokyklinio ugdymo įstaigai, kurią lankys vaikas. Pažyma galioja vienerius metus, todėl kartą metuose visi tėvai turi nuvesti vaiką pas šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą, kurie patikrins vaiko sveikatos būklę bei išduos minėtą dokumentą.
„Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja 12 mėnesių, tad visuomet rekomenduojame juo pasirūpinti iš anksto. Pastebima tendencija, kad prieš pat rugsėjo 1-ąją gydymo įstaigose susidaro nemenkos eilės, nebėra vietų pas šeimos gydytojus. Tad delsiantys iki paskutinės minutės žmonės gali nespėti laiku pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma. Taip pat atidėliojantys vaiko sveikatos patikrinimą iki paskutinės minutės sudaro dideles eiles, tad pas gydytoją negali pakliūti ir kiti žmonės”, – sako VLK paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Oksana Burokienė.
Apsilankymo pas šeimos gydytoją metu vertinamas vaiko ūgis ir svoris, pamatuojamas kraujo spaudimas, įvertinamas regėjimas ir klausa, vertinamos kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų būklės. Jei šeimos gydytojas randa pakitimų, tuomet vaikas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą, kuris atlieka apžiūrą pagal savo kompetenciją bei, esant būtinybei, skiria reikiamus tyrimus.
Patikrinus vaiko sveikatą, visi reikiami duomenys įrašomi į vaiko sveikatos pažymėjimą. Jame gydytojai pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, įskaitant kūno kultūrą. Pažymoje šeimos gydytojas nurodo, kokią fizinio lavinimo grupę (pagrindinę, parengiamąją, specialiąją) vaikas gali lankyti, ar visus kūno kultūros pratimus jis gali atlikti ir pan. Taip pat pažymoje įrašoma, ar vaikas neturi regos sutrikimų, kokia jo laikysena, ar jis turi polinkį alergijoms ir kt. Nustačius lėtinę ligą ar alergiją, įrašoma, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos.
Visi vaikai yra draudžiami valstybės lėšomis, todėl vaiko sveikatos pažymėjimas išduodamas nemokamai. Lankantis pas gydytoja vaiką būtinai turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!