Kaip apsipirkti Kalėdoms internetu ir nelikti be prekių ir pinigų?

Gražiausių metų švenčių, Kalėdų, laukimas kaskart atneša malonių rūpesčių – pasirūpinti dovanomis savo artimiesiems. Šiemet Kalėdos bus kitokios nei įprastai, kitaip nei įprastai joms ir ruošimės. Vengdami susibūrimų pandemijos metu šalies gyventojai pastebimai aktyviau ėmė apsipirkinėti neišeidami iš namų – interneto parduotuvėse nėra eilių, tad įsigyti norimą prekę galima greitai, patogiai ir saugiai. Svarbiausia, primena „Citadele“ banko IT saugumo ekspertai, nepamiršti saugaus atsiskaitymo internete rekomendacijų.

Valdykite kortelės nustatymus

Mokėjimo kortelės saugumo nustatymus galite aktyviai valdyti patys keisdami nustatymus banko mobiliojoje programėlėje ar interneto banke. Pavyzdžiui, jei internetu apsiperkate nedažnai, galite išjungti atsiskaitymo internetu galimybę iki kito apsipirkimo. Kai planuosite naują pirkinį internetu, jums tereiks mobiliojoje programėlėje (ar interneto banke) vėl aktyvuoti šią galimybę. Taip pat galite pasirinkti regioną, kur galimi atsiskaitymai jūsų kortele. Pavyzdžiui, jei dažniausiai perkate Baltijos šalių e. parduotuvėse arba Europos šalyse įregistruotose e. parduotuvėse, „Citadele“ mobiliojoje programėlėje arba interneto banke atitinkamai galite pasirinkti, kad atsiskaitymai būtų galima tik Baltijos šalyse arba Europoje.

Naudokite saugų „WiFi“

Viešas bevielio interneto ryšys ne visada yra saugus. Sukčiai jį gali naudoti susirinkti tinklu besinaudojančių žmonių banko kortelės duomenis, prisijungimo prie įvairių paskyrų ar interneto banko duomenis. Todėl atlikdami mokėjimo operacijas rinkitės saugų interneto ryšį – savo namų internetą arba telefono mobilųjį internetą.

Įsitikinkite, kad e. parduotuvė yra tikra

Pagrindinis suklastotas e. parduotuves kuriančių sukčių tikslas – susirinkti mokėjimo kortelių ir kitus asmeninius duomenis. Kaip įsitikinti, kad e. parduotuvė yra realiai veikianti? Pirmiausia patikrinkite, ar parduotuvė skelbia kontaktinę informaciją, atskleidžia informaciją apie ją valdančią įmonę, ar turi aktyvias socialinės žiniasklaidos paskyras, ar galima internete rasti klientų atsiliepimus. Jei e. parduotuvėje skelbiami tekstai atrodo lyg būtų išversti automatinio vertimo programa, juose randate daug gramatikos, kalbos klaidų, tai irgi turėtų sukelti įtarimą.

Be to, ir pačios e. parduotuvės investuoja į papildomas priemones, kad atsiskaitymai jų puslapyje būtų saugūs. Viena jų – SSL technologija, naudojama saugiam duomenų perdavimui internete. Interneto svetainės, kurioje technologija įdiegta, adresas prasideda raidėmis https, adreso juostoje matomas spynos ženkliukas. Be to, patikimos e. parduotuvės siūlo ir įvarius saugius atsiskaitymo būdus, dažnai kelis jų, pavyzdžiui, atsiskaitymą kredito kortelėmis, „PayPal“, „Klix“, kt. 

Atsargiai – pernelyg geras pasiūlymas

Kalėdų metu kaip iš gausybės rago  pasipila įvairūs specialūs pasiūlymai, išpardavimai, akcijos ir nuolaidos, kuriomis skubame pasinaudoti. Tokiu spontanišku pirkimu bando pasinaudoti ir sukčiai, internete platindami (e. paštu ar kurdami reklamas populiariuose socialiniuose tinkluose) ypač viliojančius pasiūlymus. Tad jei pasiūlymas atrodo įtartinai dosnus, labai tikėtina, kad jums siūloma pigi klastotė arba tai tėra jaukas išvilioti ir jūsų pinigus, ir jūsų duomenis, kuriuos sukčiai gali panaudoti įvairiose sukčiavimo schemose.

Jei tenka atsiskaityti fizinėse prekybos vietose

Saugodami save ir kitus, stenkimės vengti nebūtinų apsilankymų fizinėse prekybos vietose, o lankydamiesi jose, jei įmanoma, rinkimės galimybę atsiskaityti bekontakčių būdu – mokėjimo kortele, telefonu, išmaniuoju žiedu ar kita bekontakčio atsiskaitymo priemone. Pandemijos metu bekontakčiu būdu galima atsiskaityti už pirkinius iki 50 eurų.

Naudokitės „Korona Stop LT“ programėle

Gyventojams, kuriems dėl darbo specifikos tenka būti viešosiose vietose, naudotis visuomeniniu transportu, kurie lankosi parduotuvėse, patariama atsisiųsti ir naudoti COVID-19 sklaidos nustatymo programėlę „Korona Stop LT“. Programėlė, kurią koordinuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, praneša, jei turėjote kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu.

Jei vis dar neišrinkote dovanų

Palaikykime vietos gamintojus, kūrėjus, paslaugų teikėjus, kurių veikla dėl karantino yra apribota. Tokia dovana ar dovanų kuponas, kuriuo bus galima pasinaudoti pagerėjus epidemiologinei situacijai šalyje, pradžiugins ir gavėją, ir jos kūrėją.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: