Kanklių mokytojai E.Račinskienei Dainų šventėje teks imtis ir dirigento vaidmens. A.Švelnos nuotr.

Kankles ant žolės paguldo švelniai

Lietuviškiausiu instrumentu vadinamos kanklės daug kur praranda populiarumą, o Kupiškyje – atvirkščiai, kyla ant bangos. Kanklininkes kviečiasi ir į masinius renginius, ir į uždarus vakarus. Šiuo instrumentu grojančios merginos atrodo lyg suaugusios – viską daro itin kruopščiai ir visuomet labai susikaupusios.

Gailutė KUDIRKIENĖ

Už mokines visiškai rami

Per Dainų šventę Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios skliautus virpins kanklių garsai.

Koncerte „Skambėkite, kanklės“ pasirodys ir panevėžietė kanklių mokytoja Eglė Račinskienė su penkiomis savo auklėtinėmis: Vytauto Mikalausko menų gimnazijos moksleivėmis Rūta Malinauskaite, Urte Kvietkauskaite ir Auguste Kutaityte bei Kupiškio meno mokyklos auklėtinėmis Urte Pelenyte ir Rusne Ribakovaite.

Kad mokinės sugros puikiai, jauna 27 metų pedagogė nė neabejoja, ji daug labiau nerimauja dėl savęs. Mokytoja yra pakviesta diriguoti vienam kūriniui, jį bažnyčioje atliks per 200 kanklininkų.

„Muzikos akademijoje dirigavimo mokiausi, bet tokiam gausiam būriui  diriguoti dar neteko“, – prisipažino pedagogė.

Anksčiau į Dainų šventes ji vykdavo, bet kaip dalyvė, mokinė. Tada mokėsi Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje ir kankliavo.

E.Račinskienės (priekyje) Dainų šventei paruoštos moksleivės savo srityje jaučiasi stiprios ir tikisi sugroti puikiai. A. Švelnos nuotr.

Išmoko ir tai, kas neprivaloma

„Labai to laukiu, man tai išskirtinis įvykis“, – sako daug koncertuojanti 18-metė moksleivė R.Malinauskaitė.

Ji yra įvairių nacionalinių ir tarptautinių muzikinių konkursų dalyvė, šių metų XV nacionalinio Jono Švedo konkurso antrosios vietos laimėtoja, II tarptautinio konkurso „Baltica – 2023“ laureatė – pirmosios vietos laimėtoja.

Moksleivė nemažai koncertuoja ir su savo mokytoja E.Račinskiene.

Šiandien vakare Panevėžio centre irgi skambės jų abiejų atliekamos kanklių melodijos.

„Čia tas vaikas, kuris išmoko visus 15 Dainų šventės kūrinių, ne tik tris privalomus“, – jaunąją muzikavimo partnerę giria pedagogė.

R.Malinauskaitė su kanklėmis draugauja jau 11 metų. Jos ateities planuose – Muzikos akademijos Liaudies instrumentų katedra, o siekiamybė – papulti į garsųjį dainų ir šokių ansamblį „Lietuva“.

R.Malinauskaitė įvairiuose rimtuose konkursuose skina laurus. (Asm. nuotr.).

Grojimas kanklėmis ramina

Šiauliuose, Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje, vykusią atranką įveikę šešiolikmetės Urtė Kviet-kauskaitė ir Augustė Kutaitytė tikina, kad papildomai skirti laiko repeticijoms netenka, mat ruošdamosi Dainų šventei visus metus kūrinius repetavo per pamokas.

Joms abiem koncertai taip pat įprastas dalykas. Ir įtampos ruošiantis nejaučia.

„Galbūt todėl, kad grojimas kanklėmis teikia ramybę“, – šypsosi U.Kvietkauskaitė.

Ir tikrai, jos grojančios atrodo nepaaugliškai – santūrios, susikaupusios, pasinėrusios į garsus.

Matyti, kad merginoms kankliuoti lygiai taip pat malonu ir klasėje, ir lauke, susėdus po nusvirusiomis žilvičio šakomis.

Susidarė įspūdis, kad kanklininkės gerokai ramesnės nei kitais instrumentais muzikuojantys jų bendraamžiai.

Fotografo paprašytos šiek tiek pašėlioti, kad pagautų judresnių kadrų, merginos to nedaro. Sako, kad kanklės – brangus instrumentas, su juo lakstyti ar šokinėti nepridera. Sėsdamos ant žolės pirmiausia atsargiai paguldo savo lobius.

„Bus nauja patirtis, daugiau visko pamatysime, išgirsime tikros muzikos. Groti su dviem šimtais kanklininkų bus kažkas tokio, nes paprastai koncertuojame keturios ar penkios“, – sako A.Kutaitytė.

Dar priduria, kad, jos manymu, kanklės Panevėžyje nėra populiarus instrumentas, išgirsti jomis grojant renginiuose reta, tad per Dainų šventę būrin susirinkę šimtai kanklininkų bus unikali proga pažinti lietuviškiausio instrumento muziką.

Kanklininkė R.Ribakovaitė Dainų šventėje pasirodys dar ir su „Jaunimo Ramuvos“ ansambliu bei liaudies šokių kolektyvu. (Asm. nuotr.)

Niekad nepasikartos

Kupiškyje  kanklių muzika paklausesnė ir gyventojams labiau pažįstama.

Abi kupiškietes: nuo pirmos klasės kanklėmis grojančią 14-metę

Urtę Pelenytę ir vienuoliktus metus kankliuojančią 16-metę Rusnę Ribakovaitę galima vadinti kultūrine miesto vizitine kortele.

Jas dažnas pažįsta, nes kupiškėnai turi madą kanklininkes kviestis į visokius renginius: tiek į masines šventes, tiek ir į uždarus vakarus.

„Labai noriu į šitą Dainų šventę, man patinka veiksmas, atradimai. Juk šimtmečio šventė mano gyvenime niekad nepasikartos“, – nenustygsta U.Pelenytė.

Jos pasiekimai muzikoje gan svarūs, respublikiniame festivalyje „Kanklių giesmė“ ji yra laimėjusi pirmąją vietą, o jaunųjų atlikėjų konkurse liko trečia. Paauglė su choru Dainų šventėje jau dalyvavo, o kankliuoti važiuos pirmąkart.

Bus triskart dalyvė

R.Ribakovaitė jubiliejinėje Dainų šventėje bus triskart dalyvė: gros kanklių koncerte, Bernardinų sode išstos su folkloro ansambliu „Jaunimo Ramuva“ ir dar spės pasirodyti su tautinių šokių kolektyvu.

„Bus sunku, pavargsiu, gal ir ašarą teks nubraukti, bet stengsiuosi viską padaryti kuo geriau. Mano siela linksta prie tautiškumo, tad labai jautru dalyvauti šimtmečio renginyje“, – kalbėjo mergina.

Kad pamilo kankles, kalta močiutė, garsioji etnokultūros puoselėtoja, folkloro ansamblio „Kupkėmis“ įkūrėja bei vadovė Alma Pustovaitienė.

„Pamačiau, kaip baba groja, ir viskas, instrumentas mane pakerėjo“, – juokiasi mergina.

Dar priduria, kad močiutė kankliavimo nemokė, ji groja tik su mažosiomis šešiastygėmis kanklėmis, o Muzikos mokykloje mergina mokosi skambinti su solidžiu, 29 stygas turinčiu koncertiniu instrumentu.

Nuo mažų dienų kankles pamilusi U.Pelenytė Dainų šventėje su šiuo instrumentu gros pirmą kartą.(Asm. nuotr.)

panskliautas.lt

Projektas „Krašto santakos“


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: