Asm. nuotr.
Kelionių ekspertas: darbostogų tendencija šovė į viršų – už vieną darbuotoją nepagailima net ir 2 500 EUR
Lietuviai keliauja noriai ir aktyviai – tai jau keliolika metų pastebima tendencija. Tiesa, pačių kelionių tipas ir dinamika yra linkę nežymiai kisti, vienoms kryptims iš populiariausiųjų tarpo nesitraukiant jau porą dešimtmečių, naujos valstybės ar vietovės taip pat randa vietą lietuvių planuose. „Baltic Tours“ kelionių ekspertas Kristupas Skuturna teigia, kad artėjančio kelionių sezono mados indikuoja, jog iš esmės tendencijos tarp lietuvių atliepia pasaulio įvykių kontekstą – kelionės tampa ekonomiškesnės ir artimesnės, o darbostogų formatas vilioja vis labiau.
Darbostogos toliau populiarėja
Kristupas pabrėžia, kad Europos kryptys išlieka populiariausios. Jau ankstyvo pavasario metu pastebimas kelionių sezono suaktyvėjimas, renkantis vykti į Tenerifę ar Madeirą. Balandžio mėnesį vykstama jau net ir į šiaurines Tenerifės dalis, kurios tiek šeimas, tiek poras ar individualius keliautojus vilioja geru klimatu ir santykinai mažesnėmis kainomis.
„Nuo kovo 16 dienos „Baltic Tours“ pradeda siūlyti tiesioginius skrydžius į Kiprą ir taip patenkina didelės dalies keliautojų norą atostogauti netoli ir patogiai už prieinamą kainą“, – sako pašnekovas.
Tiesa, ekspertas akcentuoja ir tam tikras pastebimas naujoves kelionių paveiksle. Bene esminė iš jų – augantis darbostogų (angl. workation) populiarumas, kuriuo susidomi ir dėl kurio kreipiasi vis daugiau įmonių, norinčių palepinti ar paskatinti savo darbuotojus. Darbostogos – tai balansas tarp atostogų ir darbų atlikimo iš bet kurio pasaulio krašto.
Kristupo teigimu, darbostogų privalumais noriai naudojasi tiek mažos, tiek didesnės įmonės. Nors Lietuvos darbo rinkoje toks poilsio ir užduočių atlikimo derinimo svetur būdas prigijo visai neseniai, jau spėta pastebėti daug privalumų, kuriuos jis teikia tiek įmonėms, tiek patiems darbuotojams.
„Viena iš pagrindinių šio pavasario tendencijų – augantis įmonių susidomėjimas workation išvykomis, kurios leidžia darbuotojams derinti darbą su atostogomis įvairiose Europos vietose. Savaitės trukmės tokio tipo išvykos, remiantis mūsų statistika ir duomenimis, apima nuo 10 iki 60 asmenų. Vykstantieji į darbostogas paprastai turi savo klausimų spektrą, susijusį su kelionės kokybė, dažniausiai tai – gerai veikiantis belaidis ryšys ir kokybiškas maitinimas“, – pasakoja Kristupas.
Jo teigimu, sumos, kurias įmonė yra nusprendusi paskirti kolegų darbostogoms, svyruoja, atsižvelgiant į vykstančios grupės dydį. Bent kol kas patraukli kaina ir atostogų trukmė išlieka esminiais faktoriais, renkantis būtent šį išvykos tipą.
„Įmonės ieško geresnių kainų ir trumpų atostogų variantų, ypač balandžio ir gegužės mėnesiais. Pernai susidomėjimas tokiomis išvykomis buvo pastebimas rečiau, tačiau šiais metais jų padaugėjo, o už vieną darbuotoją įmonės yra pasirengusios mokėti net iki 2 500 EUR. Tiesa, tokios sumos vyrauja, kai grupės būna mažesnės, o didesnėms grupėms skiriama maždaug apie 400–500 EUR už žmogų“, – stebimas tendencijas nurodė „Baltic Tours“ atstovas.
Keliautojai atranda egzotiškas kryptis
Kelionių ekspertas sako pastebintis, kad pačios pagrindinės kelionių kryptys, karaliavusios populiariausiųjų sąrašo viršuje ankstesniais metais, lyderiauja ir toliau. Jas papildo naujai atrandamos valstybės ar salos, savitos tendencijos pastebimos ir tarp vyresnių keliautojų.
„Tenerifės vandens parkas, o kartu tokios vietos kaip Kreta, Rodas bei turistų laukianti ir juos pasigrožėti kviečianti Evia sala Graikijoje, taip pat Juodkalnija ir Albanija, tampa dažnais šeimų, ieškančių idealios atostogų vietos tiek mažiesiems, tiek suaugusiesiems, pasirinkimu. Turkija vis dar neginčijamai išlieka viena populiariausių krypčių, o Madeira pritraukia aktyvių vyresnių keliautojų, siekiančių aplankyti naujas vietas bei pasižvalgyti po dar nepatirtus kraštus, dėmesį. Daugiausia tai yra keliautojai, norintys išvykti svetur bent savaitei, pasinaudoti automobilių nuomos vietoje paslaugomis ar vykti į kalnų žygius“, – sako Kristupas.
Kalbėdamas apie kelionių kainų pokytį jis akcentuoja, kad pastebimas nedidelis kilimas. Dauguma krypčių išlaiko tolygią arba panašią kainų kartelę kaip pernai. Didžiausias brangimas stebimas prabangių viešbučių sferoje. Žinoma, kainos kilimui įtakos turi nemažai faktorių, iš kurių vienas svarbiausių yra kelionei pasirinktas metų laikas. Dėl patrauklios kainos viena aktualiausių krypčių išlieka jau anksčiau minėtas Kipras, į kurį nuo kovo vidurio „Baltic Tours“, siekdami užtikrinti sutaupyti norinčių keleivių patogumą, siūlys tiesioginius skrydžius.
„Kalbant apie kainas apskritai, šių metų pavasaris atneša tik nežymų kainų padidėjimą – apie 10 proc., priklausomai nuo kelionės datos. Nors kai kurios kelionės laviruoja panašiame kainų lygmenyje kaip ir pernykštės. Bene ženkliausiai pakilusios yra prabangių viešbučių kainos. Kipras išlieka viena iš patraukliausių krypčių dėl savo kainų“, – pastebėjimais dalijasi Kristupas.
Ir nors kasmet pabrėžiama, kad esminių pokyčių tarp lyderiaujančių krypčių nėra pastebima, šis pavasaris į kelionių pasirinkimų spektrą įneša daugiau egzotikos. Kryptys, kurios iki šiol buvo matomos kaip itin tolimos bei varginančios dėl ilgos skrydžių trukmės, tampa vis patrauklesnės būtent šeimoms, trokštančioms išvykti toliau, už Europos žemyno ribų.
„Pavasaris taip pat paženklintas didesniu dėmesiu egzotiškoms kelionėms. Mauricijus, Seišeliai, Indonezija, Zanzibaras, Maldyvai ir Kuba – šios kryptys šiemet tapo itin populiarios tarp šeimų, kurios renkasi ilgesnes atostogas toli nuo namų, o ne trumpas išvykas, nebebijoma ilgesnio skrydžio. Kelionės į šias egzotiškas vietas atspindi besikeičiančias žmonių preferencijas ir norą patirti naujas kultūras bei nuotykius pavasarį, kai pas mus dar šalta ir pilka“, – pabrėžė „Baltic Tours“ kelionių ekspertas.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!