Kodėl visi vaikai turėtų žaisti tiek su „mergaitiškais“, tiek su „berniukiškais“ žaislais?
Žaislai – vaikų pasaulis, todėl galimybė žaidimus pasirinkti iš platesnio asortimento gali padėti praplėsti vaiko akiratį. Ar tikrai egzistuoja „berniukiški“ ir „mergaitiški“ žaislai? O galbūt turėtume pamiršti žaislų skirstymą pagal lytis ir leisti vaikams džiaugtis tais, kurie jiems iš tikrųjų patinka?
Populiarūs mitai apie berniukų auginimą
Nors kiekvieni tėvai turi skirtingas vertybes, kai kurios išankstinės idėjos apie berniukus gali būti ne tik pasenusios, bet ir iš tikrųjų neigiamai paveikti jų psichinę sveikatą. Daugelį idėjų apie vaikų auginimą paveldime iš savo tėvų dažnai jų net nekvestionuodami. Lygiai taip pat elgesio modelius galime perduoti savo vaikams.
Vienas populiariausių stereotipų tėvų tarpe yra tai, kad berniukų žaidimai su „mergaitėms skirtais“ žaislais gali suklaidinti juos dėl lyties. Tėvai dažnai nerimauja, jei jų sūnus pradeda daugiau laiko žaisti su lėlėmis, užsiima drabužių ar aksesuarų gamyba. Tačiau tokios idėjos ir nuogąstavimai nėra pagrįsti faktais ar moksliniais tyrimais. Savo lytį vaikas supranta labai anksti – sulaukus maždaug 2 metų. Dalis psichologų tiki, kad vaikai apie lytis bei jų skirtumus išmoksta stebėdami aplinką ir joje esančius suaugusiuosius. Žaislai gali padėti reikšti jausmus, skatina generuoti naujas idėjas ir išmokti naujų įgūdžių, tačiau tai niekaip negali pakeisti vaiko lyties suvokimo.
Tuo tarpu mergaičių žaidimai su „berniukiškais“ žaislais tiek kalbų ir abejonių visuomenėje nesukelia. Atrodo, kad ši idėja yra daug priimtinesnė ir natūralesnė, nei berniukai, žaidžiantys su mergaitėms skirtais žaislais. Tai atsiranda iš senų įsitikinimų apie vyriškumą, kurie nėra labai naudingi šių dienų berniukams bei pilnaverčiam jų vystymosi procesui.
Skirtingi žaislai moko vaikus skirtingų įgūdžių
Vaikai susipažįsta su juos supančiu pasauliu žaisdami. Tyrimai parodė, kad „mergaitiški“ ir „berniukiški“ žaislai moko skirtingų dalykų ir lavina skirtingus įgūdžius. Jei norite, kad Jūsų vaikas turėtų platų įvairių įgūdžių spektrą, turite jam suteikti galimybę žaisti su skirtingais žaislais. Mergaitėms skirti žaislai dažnai didžiausią dėmesį skiria fizinei išvaizdai ir patrauklumui.
„Mergaitiški“ lavina rūpestingumą, moko namų buities, maisto gaminimo įgūdžių. Tad mergaitė žaidžianti tik su „mergaitiškais“ žaislais tobulins rūpinimosi įgūdžius, tačiau gali praleisti kitas svarbias vystymosi sritis. Tokie žaislai dažnai sufleruoja, kad vizualus patrauklumas yra svarbiausias prioritetas.
Tuo tarpu „berniukiški“ žaislai skatina konkurencingumą, agresyvumą ir rizikingą elgesį, moko erdvinio suvokimo, mokslo tiesų ir konstravimo principų. Jei berniukai žais tik su „vyriškais“ žaislais, jie gali susidurti su daug smurtinių žaidimų, kurie gali paskatinti agresyvesnes reakcijas realiame gyvenime. Tokie žaidimai ir žaislai dažnai praleidžia šeimyniškumo ir rūpestingumo pamokas, kurios yra reikalingos būsimiems vyrams ir tėčiams vystytis.
Žaislai, skatinantys pažinimo, meninius, muzikinius ir fizinio tobulėjimo įgūdžius dažniausiai yra neutralūs lyties atžvilgiu. Tai reiškia, kad platesnis neutralių žaislų pasirinkimas namuose yra puikus būdas užtikrinti galimybes vystytis vaiko gabumams ir talentams.
Žaislų parduotuvės pradeda atsisakyti parduotuvių skirstymo pagal lytis
Ketvirtame ir penktame XX amžiaus dešimtmečiuose reklamos agresyviai siūlė išskirtinai berniukams arba mergaitėms pritaikytus žaislus. Hipių judėjimas aštuntojo dešimtmečio metu prisidėjo prie lyties atžvilgiu neutralių žaislų populiarumo, tačiau verslininkai netruko grįžti prie žydrų ir rausvų skyrių žaislų parduotuvėse, aiškiai sufleruojančių, kuriai lyčiai skirti žaislai. Tuo tarpu šiais laikais didieji tinklai bando atsisakyti lyčių etikečių ir žaislus žymėti pagal kategoriją (pvz.: lėlės, konstruktoriai, stalo žaidimai, kt.)
Ką daryti, jei vaikai nesidomi kitai lyčiai skirtais žaislais?
Nėra pagrindo nerimauti! Nereikia skubėti keisti vaikų pomėgių. Daugybė mažų vaikų džiaugiasi konkrečiai jų lyčiai sukurtais žaislais. Kūdikių tyrimo metu paaiškėjo, kad vos sulaukę 9 mėnesių, mažieji pradeda teikti pirmenybę jų lyčiai priskiriamiems žaislams. Tai gali reikšti, kad biologiniai skirtumai tarp berniukų ir mergaičių lemia skirtingus pomėgius!
Populiariausi žaislai mergaitėms
Nepaisant biologinių faktorių, vaikai žaislų „tinkamumą“ vertina pagal tai, kaip juos priima jų tėvai ir aplinkiniai. Tyrimo metu 4 – 7 metų vaikams buvo rodomos kitų vaikų, žaidžiančių su skirtingais žaislais nuotraukos. Pirmoji grupė matė mergaites ir berniukus, žaidžiančius skirtingose grupėse su jų lyčiai priskiriamais žaislais. Antroji grupė analizavo skirtingų lyčių vaikų, žaidžiančių kartu ir su įvairiais žaislais, nuotraukas. Vėliau, tyrėjai vaikų paklausė, su kokiais žaislais turėtų žaisti mergaitės ir berniukai. Pirmoji grupė, mačiusi atskiras vaikų grupes su jų lyčiai priskiriamais žaislais sakė, kad toks žaislų skirstymas yra teisingas ir naudingas. Tuo tarpu antroji grupė, mačiusi lyčiai nepriskiriamus žaislus ir žaidimus, šį variantą laikė priimtinesniu.
Taigi, leiskite vaikams žaisti su jiems patinkančiais žaislais, tačiau pasirūpinkite, kad mažieji turėtų galimybes mokytis naujų įgūdžių, eksperimentuoti ir praplėsti savo akiratį žaidžiant su įvairiais žaislais.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!