Linos Kovalevskienės nuotr.
Linkmenys šauniai šventė istorinę sukaktį
Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje esantis, Žiezdro, Limino ir Ūsių ežerų apsuptas, gražus ir senas Linkmenų kaimas šventė garbingą 650 metų vardo paminėjimo jubiliejų. Rugpjūčio 25 d. gyventojai ir kraštiečiai kviesti į Linkmenų krašto kronikos peržiūrą. Rugpjūčio 26-ąją iškilmingai ir linksmai švęsta miestelio sukaktis: aukotos šv. Mišios, pašventintas paminklinis akmuo, dovanota puiki koncertinė programa.
Pirmiausia linkmeniškiai ir svečiai susirinko padėkoti Dievui į Linkmenų Švč. Trejybės bažnyčią. Kraštietis kunigas Mindaugas Ragaišis linkėjo miesteliui klestėjimo, meldėsi už visus Linkmenų bažnyčioje tarnavusius ir tarnaujančius kunigus, už visus čia gyvenusius ir gyvenančius, dirbančius ir kuriančius. Po mišių seniūnas Jonas Alekna padėkojo susirinkusiems, taip pat giesmėmis dvasią keliančiam chorui ir jo vadovei Jolantai Jurgelevičiūtei, visus pakvietė į miestelio skverą, prie paminklo.
Miestelio sukaktį, jo turtingą istoriją įprasminusį paminklinį akmenį pašventino Ignalinos parapijos dekanas Vidas Smagurauskas. Buvo iššautos ir trys patrankos salvės – už Linkmenų vardą, jo žmones, už laisvę ir klestėjimą, o dangų raižė ir saldainius bei konfeti mėtė lėktuvai. Tai buvo Ignalinos krašto menininko ir piloto mėgėjo, paminklinio akmens vieno iš autorių Raimondo Žievio ir ANBO eskadrilės gerų įspūdžių dovana linkmeniškiams. Prie paminklo grojo jaunieji smuikininkai Monika Sapiegaitė, Medeina Kutraitė, Kostas Kutra ir mokytojas Raimundas Jasiulionis.
Miestelio istoriją priminė renginį vedę Eimantas Pakalka ir Loreta Aleknienė. Linkmenys pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėti 1373 m. vasario 14 dieną Vartbergės kronikoje. Joje buvo rašoma apie tuomet buvusią Linkmenų pilį. Manoma, kad ji stovėjusi ant Ginučių piliakalnio. Kaimas minimas kaip Lenghemen(e). Apie 1500 m. pastatyta Linkmenų bažnyčia. 1534 m. leista steigti miestelį, rengti turgus ir prekymečius. 16 a. viduryje minimas Žygimanto Augusto dvaras, kuriam priklausė 3 vaitystės ir miestelis. Po 1795 m. dvaras tapo Rusijos imperijos valstybės nuosavybe. XVIII a. pabaigoje veikė parapinė mokykla. 1922–1939 m. miestelis buvo perskirtas demarkacine linija, didesnę jo dalį buvo okupavusi Lenkija.
,,Myliu Linkmenis. Iš čia kilę mano seneliai, proseneneliai. Tokios didelės šventės retai pas mus būna. O šio paminklo idėją nešiojausi jau ilgai. Ji buvo pasiūlyta prieš dešimtmetį, bet tada norėjosi sulaukti solidesnio jubiliejaus. Skvere jau stovi medinis paminklas kunigaikščiui Lengveniui. Ir vėl galvota apie medinį, bet skulptorius Albertas Danilevičius šįkart pasiūlė rinktis akmenį. Ilgai tinkamo ieškojom. Savo žemėje, tarp Linkmenų ir Ginučių piliakalnio, tokį surado Laimutis Raukštus….“,– pasakojo seniūnas. Jis sveikino visus savo krašto žmones ir svečius, dėkojo menininkams, kūrėjams ir šventės pagalbininkams. Seniūnas tylos minute pakvietė paminėti anapilin iškeliavusio kraštiečio Antano Terlecko ir kitų šio krašto kovotojų už laisvę atminimą. Vėliau seniūnas Jonas Alekna su Loreta Alekniene šeimyniniu duetu sudainavo jų sukurtą dainą linkmeniškės mokytojos Danutės Burokienės žodžiams: ,,Parodyk man gražesnį kraštą, kur tiek banguoja ežerų, kur tiek išausta drobių raštų ir tiek žmonių, mielų gerų…”.
Puikia švente ir šauniais linkmeniškiais džiaugėsi ir Seimo narys Gintautas Kindurys, miesteliui dovanojęs Lietuvos istorinę vėliavą. Šventėje dalyvavo, gražia bažnyčia, puikiu paminklu žavėjosi ir organizatorius bei paminklinio akmens kūrėjus Albertą Danilevičių ir Raimondą Žievį pasveikino Ignalinos rajono savivaldybės vicemeras Vaidotas Židanavičius. Linkmenų vardui linkėta garsiai skambėti.
Iš širdies savo kraštiečius sveikino Vytautas Kindurys. Jis pasakojo čia 1957 m baigęs septynmetę mokyklą. Jo tėvas 1924-1929 m. čia tarnavo Lietuvos pasienio policijoje, o dėdė Nadas Rastenis iš šio krašto išėjo į platų pasaulį ir JAV tapo žymiu teisininku, kūrėju, buvo nominuotas Nobelio premijai gauti. Perskaitytas Ignalinos kraštiečių klubo prezidentės Renės Jakubėnaitės sveikinimas.
Pasidžiaugus paminklu, visi pakviesti į seniūnijos ir bendruomenės pastato kiemelį, kur laukė vakarinė koncertinė programa. Scenoje pasirodė plojimais sutikta ir išlydėta, visų žvilgsnius dangun kėlusi šaunių pilotų ANBO grupė. Virš Linkmenų keliskart skriejo 7 lėktuvai ir 4 skraidyklės. Visą komandą pakvietė ir šventiškai subūrė Raimondas Žievys. Pilotai sakė, kad jie nori suteikti džiaugsmą žmonėms ir patys skrydžiu pasidžiaugti. O ANBO jie aiškina taip: ,,Antanas nori būti ore.“.
Šalia scenos, ant pievelės, vyko puikus modernaus šokio reginys. Kauno šokio teatras Aura pristatė spektaklį ,,Norėčiau būti paparčio žiedu”. Nepaprasta kūno plastikos kalba pasakota apie gamtą ir jos jėgą. Teatro meno vadovė Birutė Letukaitė pasveikino linkmeniškius ir džiaugėsi su grupe čia pirmąkart apsilankiusi.
Vėliau koncertavo dvi jaunos ir dailios kaip liepos Linkmenų krašto dukromis ir lakštingalomis pavadintos Mėlika Rakauskaitė ir Liveta Kavaliauskaitė. Nuostabūs merginų balsai žavėjo klausytojus, o Loreta Aleknienė visos bendruomenės vardu joms linkėjo aukštų muzikinių skrydžių ir toliau garsinti savo gimtojo krašto vardą.
Koncertinę programą skambiomis dainomis ir nepaprastai gera energija užbaigė grupė ,,Kitava“. Visai vakare visus stebino ugnies šviesų programa. Linkmenų kaimo bendruomenės vadovė Jolanta Mačiulienė džiaugėsi, kad grupės ,,Kitava“ pasirodymas šventėje – tai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuoto bendruomenės projekto rezultatas. Na, o garbingas Linkmenų gimtadienis pasaldintas dideliu tortu, kurį, seniūno iškilmingai įneštą ir greit išragautą, dovanojo Pranas Blažys, vienas iš daugybės šventės rėmėjų. Būta šventėje ir daugiau gardžių linkmeniškių vaišių, smagių pokalbių, susitikimų, linksmybių šurmulio.
Lina Kovalevskienė
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!