Mėgėjų teatrų festivaliai – būtinybė

Teatrai – vienas populiariausių mėgėjiško meno saviraiškos būdų, sulaukiantis didelio ne tik prasmingos veiklos ieškančių žmonių, bet ir žiūrovų susidomėjimo. Anot Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centro direktorės Daivos Kiršgalvienės, mėgėjai į sceną eina ne tik realizuoti, bet ir dalyti save.

„Žmonės mokosi, repetuoja, emocijas taiko prie jiems skirtos rolės ir savo pastangomis nori pasidalyti su auditorija“, – sako D. Kiršgalvienė.

Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Skruzdėlė“ vadovė priduria, kad geriausia erdvė mėgėjams parodyti, ką patys išmokę, ir palyginti save su kitais – festivaliai. Todėl prieš 19 metų ji su bendraminčiais ėmė organizuoti mėgėjų teatrų festivalį „Tiltai“, Panevėžio rajone vienam savaitgaliui suburiantį kolektyvus iš įvairių Lietuvos vietovių.

„Tiltais stengiamės pasiekti žiūrovų širdis, užmegzti bendrystę su kitais kolektyvais, rajonais. Norime per mėgėjišką teatrą paskatinti žmones domėtis ir profesionalia kūryba“, – teigia renginio idėjos autorė.

Apie tai, kad mėgėjų teatrų festivaliai reikalingi be išimties kalba bene visi šiemet festivalyje „Tiltai 2020“ dalyvavę kolektyvų vadovai.

„Mes labai mylime teatrą, ir kiekviena repeticija mums yra naujas susitikimas, naujas patyrimas, naujos emocijos. Man tai darbas, o žmonėms – laisvalaikis, kuriame pasitaiko sunkumų, tačiau daugiausia – malonumo, gero bendravimo ir kūrybos. Kai myli darbą – dirbti gera. Festivaliai yra mūsų giminės susitikimas, teatro giminės susitikimas. Mes susitikę matome, ką per metus nuveikėme, pabendraujame. O į „Tiltus“ juk ir artistai, ir žiūrovai atvyksta iš visos Lietuvos“, – sako Audronė Palionienė, Ramygalos ir Perekšlių mėgėjų teatrų vadovė.

„Mums būtina, ne tik reikia pamatyti, kas kuo gyvena, kas kaip gyvena, pabendrauti, padraugauti, pagaliau ir pasilyginti, ar ta pačia kryptimi einame. Labai norėčiau, kad ir žiūrovams tai atrodytų kaip būtinybė – pamatyti, kuo gyvena mėgėjų teatrai. Kai žiūrovams yra į ką žiūrėti, iš ko rinktis sau mieliausią, priimtiniausią – juk ir žanrai skirtingi, ir artistai skirtingi, ir mūsų visų požiūris į teatrą, į sceną visų skirtingas – tuo platesnė auditorija gali būti sudominta. Kuo daugiau festivalių – tuo geriau“, – antrina Miežiškių kultūros centro mėgėjų teatro vadovė Jurga Švagždienė.

„Dažniausiai važiuojame pasirodyti kaimuose. O kur daugiau pasidžiaugsi, pamatysi tiek daug artistų? Tai mūsų liaudžiai priežastis susieiti, susitikti“, – atvirauja Stasė Eigirdienė, Miežiškių kultūros centro Nevėžio padalinio mėgėjų teatro „Plepys“ aktorė. 

„Festivalių mėgėjų teatrams reikia. Aktoriai vaidinti renkasi ne už pinigus – tai jų laisvalaikis. Būtinai turime suvažiuoti į festivalius, vieni kitus pamatyti, pasidžiaugti, draugauti – žmonės to ir suvažiuoja – bendrauti“, – teigia Rokiškio VšĮ „Kultūros inovacijos“ teatro vadovė Neringa Danienė.

Mėgėjų teatrai festivaliuose turi galimybę ne tik pamatyti, kaip vaidina iš kitų rajonų atvykę kolegos, bet ir žinių aruodą, akiratį praplėsti stebėdami profesionalių artistų pasirodymus.

„Šiemet 15-ą kartą dalyvavome „Tiltuose“. Šis festivalis niekada nebūna toks pat, jis kasmet būna kitoks. Ir, be abejo, jis keičiasi. Kartu ir patiems norisi pasistengti, atvežti ką nors įdomaus, kad neatsiliktume nuo gyvenimo tempo, nuo festivalio ritmo“, – pastebi Krekenavos kultūros centro direktorė, mėgėjų teatro „Avilys“ vadovė Miranda Vaitkevičienė.

„Tokie renginiai skatina žmones net ir atokiose vietovėse susitelkti, susiburti dėl kultūrinių priežasčių. „Tiltai“ – edukuojantis, skatinantis nesnausti renginys, kurio labai laukiame kasmet atvykstančio“, – sako Puodžiūnų bendruomenės pirmininkė Neringa Jasmontienė.

Sulaukęs gausybės teigiamų atsiliepimų, Paįstrio kultūros centras jau dabar pradeda planuoti įprastai vėlyvą pavasarį vykstantį mėgėjų teatrų festivalį. Šiemet jo organizavimą pakoregavo COVID-19 pandemija, tad tikimasi kitąmet vyksiantį, nepaisant galimų negandų, organizuoti po žydinčiomis sodų šakomis.

„Tai bus 20-asis Paįstrio kultūros centro organizuojamas mėgėjų teatrų festivalis. Kol kas emocijos kunkuliuoja, verda vos pasibaigus vienam renginiui, tačiau žmonių gerumas, meilė teatrui, kolektyvų atsidavimas jau dabar skatina galvoti apie būsimo renginio scenarijus, apie naujas galimybes tiltais keliauti į teatro mylėtojų – meno mėgėjų ir žiūrovų – širdis. Jau pradedame ruoštis“, – atskleidžia D. Kiršgalvienė.

Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: