Organizatorių nuotr.
Metų šienpjovio titulą išsaugojo šilutiškis, dalgis vėl nurungė trimerį
Liepos 27 dieną, Rupkalvių kaime, Šilutės rajone įvyko vienas originaliausių vasaros renginių – Nacionalinis šienpjovių čempionatas. Čia išrinkti metų šienpjoviai, dalgiu šienaujantys greičiausiai ir kokybiškiausiai. Daugiausiai intrigų kėlusi „Metų šienpjovio“ nominacija nustebino – titulą išsaugojo praėjusių metų nugalėtojas vietinis Arūnas Kakta, vien dėl išskirtinės kokybės pralenkęs čempionate įspūdingą greitį demonstravusį šienpjovį iš Tauragnų Mindaugą Žvinklį bei kitus konkurentus. Azartiškoje dalgio ir trimerio kovoje vėl laimėjo dalgis. Draugiškoje šienpajūtėje šalia šienpjovių su dalgiu stojo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
„Šiemet kova dėl titulų buvo ypatingai įdomi. Visus nustebino šienpjovys Mindaugas Žvinklys, atsigabenęs savo gamybos dalgį, kuris atrodo kaip lanko ir dalgio hibridas. Jis tiesiog skriete nuskriejo trasa. 100 metrų įveikė per 8 minutes. Visi jau galvojo, kad jam lygių šiemet nebus. O štai teisėjams įvertinus kokybę rezultatai kai kuriose kategorijose pasikeitė. Nepaprastai greitai ir kokybiškai šienavo metų šienpjove tapusi Seda Bukauskienė. Ji ne tik kad sudalyvavo ko gero visose įmanomose varžybose, bet aplenkė didžiąją dalį šienpjovių vyrų.“– įspūdžiais dalinasi Nacionalinio šienavimo čempionato iniciatorius, „Baltijos aplinkos forumo“ vadovas, gamtininkas Žymantas Morkvėnas.
Čempionate susirungė 37 vyrai ir 13 moterų, prisijungė ir žemės ūkio ministras
Su dalgiais į Rupkalvių kaimą susirinko 50 čempionato dalyvių iš Vilniaus, Kauno, Kėdainių, Klaipėdos, Šiaulių, Plungės, Alytaus, Utenos, Šilutės, Ukmergės, Vilkaviškio, Panevėžio, Kelmės ir kitų rajonų, juos atlydėjo aistringos palaikymo komandos. Gausus būrys atvyko iš Kėdainių – beveik pilnas autobusas šienpjovių ir juos palaikančiųjų. Geros nuotaikos nestokojanti dzūkų komanda „Švendubrė“ šiemet ir vėl visus stebino ypatingu dėmesiu savo aprangai ir autentiškoms detalėms –rungtyniavo pasipuošę vyžomis, lininias rūbais ir vainikais. Susižavėjimą kėlė Degučių kaimo folkloro kolektyvo „Pilutė“ pasirodymas. Jie lankytojus žavėjo ne tik dainomis bei šokiais. Dainininkas Algimantas Anužis ekspromtu sugalvojo dalyvauti varžybose „Nuo stalo prie dalgio“, o jo kolegės čiupo dalgį ir stojo į finalinį renginio momentą – draugišką šienpjovių pradalgę. Kartu su pasipuošusiais šienpjoviais šioje savotiškoje garbės eisenoje, kurioje demonstruojamas senovinis šienapjūtės būdas, šienavo ir žemės ūkio ministras – Kęstutis Navickas. Čempionate sveikinimo žodį tarė Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis. Renginyje dalyvavo ir Vyriausybės kanclerė – Giedrė Balčytytė.
Mėgėjų varžybose „Nuo stalo prie dalgio“ nugalėjo Zigmantas Kazragys iš Klaipėdos. Dailiojo šienavimo čempionu tapo Alfonsas Maniokas iš Kėdainių rajono. Nors kovoje tarp trimerio ir dalgio šiemet greitesni buvo trimerio meistrai, laurus galiausiai susižėrė šienpjoviai, pademontravę aukštesnę šienavimo kokybę. Pirmąją vietą laimėjo Vytautas Braciška iš iš Kėdainių rajono.
Taip pat apdovanotas jauniausiasis šienpjovys – 14 metų Jonas Pozlevič ir vyriausiasis – Alfonsas Maniokas, kuriam 82 metai. Specialų titulą „Stilius ir mada“ pelnė komanda „Švendubrė“.
Keturi šienpjoviai rungsis Pasaulio šienpjovių čempionate
Čempionato metu keturiems geriausiai pagrindinėse komandinėse varžybose pasirodžiusiems šienpjoviams buvo įteiktas specialus prizas – kvietimai į Pasaulio šienpjovių čempionatą, kuris vyks rugsėjį Bebros nacionaliniame parke, Lenkijoje. Toks renginys kaimyninėje šalyje vyks jau 19-tą kartą. Kelialapius laimėjo „Skriejančių dalgių“ titulą už greičiausią šienapjūtę pelnę Mindaugas Žvinklys ir Seda Bukauskienė, „Kokybė garantuota“ apdovanojimą už kokybiškiausiai atliktą rungtį gavę Kęstutis Martinkus ir Petras Grabys.
„Praėjusiais metais mes su keturiomis komandomis iš Lietuvos buvome šiame čempionate. Pernai geriausiai pasisekė netikėtai varžybose sudalyvauti sugalvojusi Vaivai Savickei iš Kretingalės. Dėl puikios šienavimo kokybės ji pelnė geriausios šienpjovės titulą. Visi lietuviai išsiskyrė aukšta šienavimo kokybe. Tačiau vykstant į šias varžybas svarbu įvertinti kiek kitokias šio čempionato taisykles. Lenkijoje pagrindinis dėmesys telkiamas į greitį, kokybė sąlyginai vertinama mažiau nei lietuviškame čempionate. Net neabejojame, kad šiemet mūsų šienpjoviams pavyks pasirodyti dar geriau. Linkime jiems didžiausios sėkmės. “ – pasakoja Ž. Morkvėnas.
Gamtininkas taip pat pastebi, kad Lenkijoje šienavimo čempionatas, taip pat kaip ir Lietuvoje, vyksta meldinių nendrinukių buveinėse. Bebros nacionalinis parkas yra viena svarbiausių šio reto paukščio gyvenamų vietų.
Čempionatas įkvepia dalyvius skleisti šienavimo dalgiu idėją
Čempionato organizatoriai sako besidžiaugiantys, kad renginys įgyvendina savo misiją – skleidžia šienavimu dalgiu tradiciją.
„Mus labiausiai džiugina ne tik tie smagūs dalykai, kurie vyksta čempionato metu, bet ir – po jo. Įkvėpti šio renginio nuolatiniai čempionato dalyviai ne tik kad patys ima daugiau šienauti dalgiu, bet dar ir bando burti savo kraštiečius panašioms vietinėms varžyboms. Štai, vienas tituluočiausių šienpjovių Arūnas Kakta pernai Gardame per miestelio šventę organizavo šienavimo dalgiu varžybas, Ignas Radžvilas šiemet per Rasas būrė šienpjovius Šiauliuose, dzūkai rugpjūtį ketina organizuoti varžybas Švendubrėje. Ką jau kalbėti apie Vainotiškių bendruomenę, kurie jau ilgus metus Rasų-Šienpjovių šventes rengia. “ – pasakoja Ž. Morkvėnas.
Kitas čempionatas – po dviejų metų
Renginio organizatorius – Baltijos aplinkos forumas – skelbia, kad kitas Nacionalinis šienpjovių čempionas vyks tik 2026 m. Bus daroma metų pertrauka, ateityje ketinama renginį organizuoti kas du metus.
„Manome, kad tarpuose tarp Nacionalinių čempionatų, bus proga daugiau dėmesio skirti vietinėms mažesnėms varžyboms, kurias organizuoja vietos bendruomenės. Taigi, kiti metai bus savotiškas ruošimasis, atrankos, o 2026 m. vėl visi susitiksime pamatyti, kaip patobulėjome, kokių naujų šienpjovių išugdėme. Taip pat svarstome galimybę teikti paraišką, kad šienavimo dalgiu tradicija būtų įtraukta į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. “– apie sprendimą keisti čempionato dažnį pasakoja Ž. Morkvėnas.
Taip pat gamtininkas atskleidžia planus tokius čempionatus rengti praktiškai visose šalyse, kur peri meldinės nendrinukės – Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Ukrainoje ir Vengrijoje. Norinčius gauti visą aktualią informaciją, nepraleisti tokių renginių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse, gamtininkai kviečia užsiprenumeruoti šienpjovių naujienlaiškį svetainėje meldine.lt. Taip pat ragina bendruomenes, organizuojančias šienavimo dalgiu varžybas savo gyvenvietėse, pranešti Baltijos aplinkos forumui, kad šie galėtų į varžybas pakviesti platesnį šienpjovių ratą.
Nacionalinis šienpjovių čempionatas Lietuvoje šiemet vyko ketvirtą kartą. Renginys ne tik prikelia užmarštin išeinantį kultūrinį paveldą, bet ir informuoja ūkininkus ir visuomenę apie ūkininkavimą santarvėje su gamta bei nykstančių rūšių apsaugos būtinybę.
Daugiau informacijos apie čempionatą, nugalėtojus galima rasti meldine.lt.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!