Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ Finansų instituto ekspertė (Asm. nuotr.).

Mokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų laukia brangesnis rugsėjis. Kaip jam pasiruošti?

Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ Finansų instituto ekspertė

Šį rugsėjį išleisti pirmoką į mokyklą gali vidutiniškai kainuoti 375 eurus. Tai maždaug 7 proc. brangiau nei praėjusiais metais, rodo „Swedbank“ Finansų instituto atliekami kasmetiniai skaičiavimai. Vyresnių klasių moksleiviui, kuriam nereikia uniformos ar sportinės aprangos, išsiruošti į mokyklą šįmet turėtų pakakti nuo 70 iki 120 eurų sumos.

Nors daugelis kanceliarinių prekių kainuoja vienaženkles sumas, mūsų skaičiuojamas mokyklinių prekių krepšelis apima daugiau kaip 40 kategorijų. Todėl net ir kelis eurus kainuojančios prekės gali pavirsti apie šimtą eurų siekiančia ar didesne galutine suma. Kaip ruošiantis rugsėjui galima sutaupyti ir neištuštinti visos šeimos piniginės?

Būtiniausios priemonės per metus brango apie 5 proc.

Mokyklinių prekių krepšelio kainą skaičiuojame jau penktus metus iš eilės. Per šį laiką matėme, kad mokyklinių prekių pasiūla rinkoje išaugo. Tai lėmė ir stabilesnes šių prekių kainas ir daugiau pasirinkimo galimybių.

Tiesa, pastaraisiais metais vyravusi aukšta infliacija neaplenkė ir mokyklinių reikmenų, todėl šįmet išleisti vaiką kainuos brangiau. Kainų padidėjimą pastebime įvairiose mokyklinių prekių kategorijose pradedant rašikliais ir popieriumi ir baigiant sportine apranga ar uniformomis.

Kaip rodo mūsų skaičiavimai, visas uniformos komplektas, kurį sudaro švarkas, dvejos kelnės ar sijonai ir bliuzonas, šiais metais vidutiniškai kainuoja apie 136 eurus. Palyginti su praėjusiais metais, uniformos komplekto kaina padidėjusi apie 6 proc.

Didesnį kainos šuolį pastebėjome sportinės aprangos kategorijoje. Jei praėjusiais metais ekonomišką sportinės aprangos komplektą buvo galima įsigyti už maždaug 26,5 euro, tai šįmet pigiausia sportinė apranga moksleiviui atsieis beveik ketvirtadaliu brangiau – apie 36 eurus.

Nuo keliolikos ir keliasdešimties eurų teks išleisti ir avalynei, sportiniams ar šokių pamokų bateliams. Jų kainos iš esmės nesikeitė, visgi šiemet parduotuvėse nepavyko aptikti pačių pigiausių batelių, kurie kainuotų 5-7 eurus.

Kai kurios kanceliarinės prekės taip pat yra pabrangusios, o bendra mokiniui reikalingų priemonių krepšelio kaina šįmet, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo apie 5 proc. ir prasideda nuo 70 eurų. Specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse tokio prekių krepšelio kaina siekia apie 120 eurų ir taip pat yra apie 5 proc. brangesnė nei prieš metus.

Kaip sutaupyti ruošiantis rugsėjui?

Mokyklinių prekių sąrašas. Visų pirma susidarykite reikalingų prekių sąrašą su kainomis ir apskaičiuokite bendrą reikalingą sumą. Žinant, ko reikia ir kiek kainuoja kiekviena iš prekių, bus paprasčiau įvertinti, kur galima sutaupyti daugiausia, kokių pigesnių alternatyvų paieškoti ar kur išsiversti su daiktais iš praeitų mokslo metų.

Alternatyvos brangiausiems pirkiniams. Susidarius sąrašą ir pamačius, kad jis viršija numatytą biudžetą, alternatyvų pirmiausia reikėtų ieškoti brangiausiai kainuojantiems dalykams, tokiems, kaip kuprinė, sportinė apranga ar uniforma. Pigesnės alternatyvos daugiausiai kainuojančioms mokyklinio krepšelio prekėms duos didžiausią finansinį efektą.

Pasitelkite internetą ir prekybos platformas. Pavyzdžiui, galbūt internete pagal skelbimus galite rasti gero stovio naudotą kuprinę ar mažai dėvėtą jūsų vaiko mokyklos uniformą. Be to, ieškodami pigesnių variantų, išnaudokite naudotų daiktų pardavimo platformas, o prekių ieškokite ir kaimyninėse rinkose. Sekdami grupes „Facebook“ taip pat galite rasti skelbimų apie dovanojamas mokyklines priemones, kurios galbūt tiks ir jūsų vaikui.

Kai ką atidėkite vėlesniam laikui. Galbūt kai kuriuos pirkinius kaip nauja sportinė apranga ar avalynė, naujas guašo ar plastilino rinkinys galite atidėti vėlesniam laikui. Taip išdėliodami išlaidas per kelis mėnesius, sumažinsite rugsėjo 1-osios finansinę naštą. Be to, kai kurie mokyklai reikalingi dalykai gali tapti ir dovana artėjančio vaiko gimtadienio ar didžiųjų metų švenčių proga.

Pasinaudokite finansine pagalba. Jeigu jūsų šeimos pajamos nėra didelės, pasitikrinkite, galbūt jūsų vaikui priklauso 92 eurų parama mokyklinėms priemonėms įsigyti ir nemokamas maitinimas.

Parama yra skiriama šeimoms, kuriose vienam nariui tenkančių vidutinių pajamų suma per mėnesį siekia iki 220,5 euro arba, atsižvelgus į tam tikras aplinkybes, iki 294 eurų. Vertinant šeimos pajamas, neįskaitomi vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų ir dalis nedarbo socialinio draudimo išmokos. Dėl šios paramos tėvai turi kreiptis į vietos savivaldybės skyrių, o prašymą pateikti galima iki spalio 5 d.

Nepriklausomai nuo šeimos pajamų, nemokami pietūs šalies mokyklose yra skiriami visiems priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: