Pixabay nuotr.

Ne tik jaukumas, bet ir pavojus: ekspertų patarimai, kad švenčių laukimas būtų saugus

Artėjant žiemos šventėms, daugelis skuba puošti namus jaukiomis dekoracijomis, žvakėmis, lauko puošmenomis, tačiau pamiršta, kad neapdairumas gali sujaukti šventes. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pernai lapkričio-vasario mėnesiais kilo net 11 gaisrų, kuriuos sukėlė šventinės dekoracijos: šių gaisrų nuostoliai kartais siekia dešimtis tūkstančių eurų. Ekspertai dalijasi patarimais, kaip puošti namus, kad šventes pasitiktumėte ne tik jaukiai, bet ir saugiai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pavojus – nekokybiški papuošimai

„Kasmet žiemos šventėms žmonės puošiasi vis anksčiau, dekoracijomis nori džiaugtis kuo ilgiau, vis daugiau jų perkelia ir į lauką. Tačiau vienas veiksnys nesikeičia – dauguma vis dar yra linkę pataupyti ir naudoti pigesnes, nekokybiškas, itin degias dekoracijas arba jų tinkamai neprižiūrėti visu šventiniu laikotarpiu. Svarbu nepamiršti, kad užsiliepsnoti labai lengvai gali įvairios dekoracijos“, – teigia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė Irma Meškauskaitė.

Kaip pastebi ji, lengviausiai gaisrą išprovokuoja be priežiūros paliktos ar arti dekoracijų pastatytos žvakės, taip pat senos, pažeistos, nekokybiškos ar lauko sąlygoms nepritaikytos elektrinės girliandos. Jos gali sukelti trumpąjį jungimą, o netinkamai sujungtos – perkaisti ir sukelti gaisrą.

„Kitos dažniausiai užsiliepsnojančios dekoracijos – kalėdinės eglutės, ypač natūralios. Nelaistytos ir išsausėjusios natūralios eglės yra labai degios. Kibirkštį jose gali lengvai įžiebti perkaitusi girliandos lemputė. Taip pat greitai užsiliepsnoja ir rankų darbo dekoracijos iš sausų lapų, šakų ar popieriaus, nes jos dažniausiai nėra impregnuojamos nedegiaisiais chemikalais“, – sako I. Meškauskaitė.

Rečiau susimąstome, kad itin degios medžiagos yra ir purškiamos sniego dekoracijos, kurių pagrindą sudaro aerozolis, taip pat dekoracijos su cheminiais dažais ir blizgučiais.

Daugiau papuošimų – didesnė rizika

Ekspertė pastebi, kad dar vienas veiksnys, didinantis gaisro riziką, yra dekoracijų kiekis. Gyventojai nesikuklina – puošiasi gausiai, ypač individualiuose namuose.

„Individualūs namai dažniausiai yra erdvesni, todėl juose žmonės linkę naudoti daugiau dekoracijų, puošti didesnes, natūralias eglutes. Namuose taip pat dažnai yra židiniai ar kūrenamos krosnelės, kurios padidina atviros ugnies riziką šalia šventinių dekoracijų. Nuosavų namų šeimininkai daugiau naudoja ir lauko dekoracijas, kurios gali užsidegti dėl atmosferos veiksnių, pavyzdžiui, lietaus ar sniego sukeltų elektros trumpųjų jungimų“, – sako ekspertė.

Ji pastebi, kad, nors daugiabučiuose gaisrų rizika mažesnė, pavojus vis tiek egzistuoja. Vis dėlto, užsidegus butui yra kur kas didesnė tikimybė, kad kaimynai pastebės įvykį ir praneš apie jį anksčiau, nei liepsna spės išplisti bei sukelti didelių nuostolių.

Norint išvengti nelaimių, reikėtų nepersistengti puošiant namus dekoracijomis bei vertinti jas kaip galimą gaisro sukėlėją įvairių tipų būstuose.

Be priežiūros paliktos girliandos kaina – 10 tūkst. eurų

Draudimo ekspertas pastebi, kad dekoracijų sukeltus nuostolius lemia ir tai, kad žmonės šventiniu laikotarpiu atsipalaiduoja ir praranda budrumą.

„Prieš Kalėdas visi įsisuka šventinį maratoną, rūpinasi dovanų pirkimu, nori pabaigti begalę reikalų, o šventinėmis dienomis – skuba aplankyti kuo daugiau stalų. Tokiame šurmulyje žmonės išsiblaško, tarsi praranda saugumo instinktus ir dažnai nenorom pasielgia neatsargiai, pavyzdžiui, palieka įjungtas šventines dekoracijas namuose be priežiūros arba miegodami, o tai sukelia gaisrą“, – sako ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas.

Pasak jo, tokių žalų atveju išmokos dažniau sudaro nuo kelių šimtų iki 1–2 tūkst. eurų, tačiau pasitaiko ir didesnių nuostolių. Pavyzdžiui, jis prisimena atvejį, kai vieno individualaus namo gyventojai išvyko į darbą palikdami įjungtą eglutės šventinę girliandą. Kilęs gaisras labai staigiai išsiplėtė ir sukėlė savininkams žalos už daugiau 10 tūkst. eurų.

„Nors butuose gaisrai dėl šventinių dekoracijų kyla rečiau, dažnai jie būna skaudesni dėl kaimynams padaromos žalos. Dėl plintančių dūmų, suodžių, kaitros ir neretai būtino gesinimo vandeniu žala trečiųjų asmenų turtui yra beveik neišvengiama, o ją atlyginti turi būsto, kuriame kilo incidentas, savininkas. Laimė, matome, jog prieš 10–15 metų vyravusi tendencija drausti tik nekilnojamą turtą keičiasi ir didžioji dalis sutarčių dabar yra sudaromos kartu su kilnojamo turto draudimo apsauga ir turto valdytojo civiline atsakomybe“, – teigia M. Balinskas.

Kaip pasitikti šventes saugiai?

Norint išvengti nuostolių naudojant elektronines dekoracijas, I.  Meškauskaitė pirmiausia rekomenduoja įsitikinti, kad namų elektros sistema yra tinkamai veikianti ir pajėgi norimam papuošimų kiekiui. Taip pat pataria rinktis tik kokybiškas, sertifikuotas elektronines dekoracijas su CE ženklu arba kitais saugumo standartų patvirtinimais – geriausia su LED lemputėmis, kurios ne taip stipriai kaista ir suvartoja mažiau energijos. Bet kuriuo atveju reikėtų vengti sujungti per daug prietaisų į vieną elektros lizdą ir palikti juos įjungtus, kai namuose nieko nėra.

„Jei namus puošiate žvakėmis, statykite jas tik ant stabilių paviršių, toliau nuo degių medžiagų. Niekada nepalikite jų be priežiūros arba pakeiskite jas LED žvakėmis, kurios yra kur kas saugesnės, bet taip pat sukuria jaukumą“, – pataria I. Meškauskaitė.

Pasak jos, taip pat svarbu atidžiai rinktis ir didžiausią namų puošmeną – natūralią eglutę. Pavojus nekils, jei namuose stovės šviežias, drėgnas ir nuolat laistomas medis. Taip pat nepamirškite parinkti jai tinkamos vietos – toliau nuo nuo židinio, radiatoriaus, šildytuvų ir užuolaidų.

Puošiant dekoracijomis namo išorę, pirmiausia reikėtų įsitikinti, kad jos yra tinkamos naudoti lauko sąlygomis, t. y. yra atsparios drėgmei ir tinkamai izoliuotos.

Nelaukite, kol kibirkštis įsižiebs

Anot I. Meškauskaitės, lygiai taip pat svarbu visu puošimo laikotarpiu tikrinti savo šventines dekoracijas. Pastebėjus įtartinų veikimo ženklų, nereikėtų jų ignoruoti.

„Dažniausias ženklas, rodantis, kad dekoracijos ar jų aplinka gali kelti pavojų, tai matomi elektrinių girliandų ir prietaisų laidų įtrūkimai ar pažeidimai izoliacijoje. Taip pat gedimus išduoda lizdų ar prailgintuvų, girliandų laidų ar lempučių kaitimas, nereguliarus girliandos šviesos mirksėjimas“, – sako ji.

Degančio plastiko ar chemikalų kvapas yra rimtas ženklas, kad įranga gali užsidegti. Taip pat reikėtų sunerimti pastebėjus dirbtinių dekoracijų deformacijos požymių – dekoracijos pradeda lydytis arba deformuotis dėl per didelės šilumos, kuri galiausiai gali virsti į gaisrą. Tokias dekoracijas reikėtų skubiai pašalinti iš namų.

„Lygiai taip pat svarbu būti pasiruošusiems, jei kibirkštis visgi įsižiebtų. Prieš pradedant puošti namus, patikrinkite, ar juose veikia dūmų detektoriai, jei reikia, pakeiskite jų baterijas. Taip pat visada turėkite lengvai pasiekiamą gesintuvą, tinkamą naudoti namų aplinkoje. Visa tai padės greitai reaguoti ir suvaldyti liepsną, jei ši pradėtų plėstis“, – dalinasi I. Meškauskaitė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: