A. Lazauskiene VA Carito nuotr.
Pabėgusi iš namų tapo prekybos žmonėmis auka: atsakė, kaip vaikams išvengti tokio pavojaus
„Kai buvau nepilnametė, man buvo galima padėti. Suprantu, kad žmonės stengėsi, tačiau tos pagalbos buvo per mažai“, – tokiomis mintimis dalijasi prekybos žmonėmis auka tapusi mergina. Ji – viena iš daugybės vaikų, pabėgusių iš namų ir atsidūrusių nesaugioje aplinkoje. Pasak Angelės Lazauskienės, Vilniaus arkivyskupijos Carito nukentėjusių nuo nusikaltimų pagalbos centro vadovės, vaikų bėgimą iš namų paskatina ir nepakankamas tėvų dėmesys. Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, atkreipia dėmesį, kad savo vaikų saugumu besirūpinantys tėvai gali pasinaudoti specialiais įrankiais ir matyti vaiko buvimo vietą.
Atsiduria nesaugioje aplinkoje
Pabėgti iš namų vaikus gali paskatinti daugybė priežasčių. Tarp dažniausių – sudėtinga situacija namuose, blogi santykiai su tėvais, dėmesio stoka. A. Lazauskienė, pastebi, kad šiuolaikiniai tėvai neretai yra priversti daug ir intensyviai dirbti, dėl to mažėja praleidžiamo laiko su vaikais. Bendravimas ypač svarbus paauglystėje, kai pradeda sparčiai formuotis vaiko asmenybė, vyksta socializacija su bendraamžiais, išbandomi nauji socialiniai vaidmenys.
„Šiame procese gali pasitaikyti įvairių elgesio defektų, kyla įvairių problemų, kurios dažniausiai atsiranda, nes trūksta ryšio su tėvais. Gyvename sudėtingu laikotarpiu, kai vaikai patiria labai daug iššūkių. Mes matome daug patyčių atvejų klasėse, dėl kurių vaikai nelanko mokyklos, bėga iš pamokų, iškrenta iš ugdymo sistemos ir atsiduria gatvėje“, – aiškina specialistė.
Ji pastebi, kad neretai vaikai iš namų pabėga ir maištaudami – Lietuvoje jau nuskambėjo ne vienas atvejis, kai iš namų išėję vaikai vėliau randami, pavyzdžiui, pas draugus. Anot D. Drakicko, „Tele2“ produkto vadovo, nors svarbiausia yra kalbėtis ir stiprinti ryšį su vaikais, tėvai taip pat gali papildomai pasirūpinti vaikų saugumu naudodami tam tikrus technologinius įrankius.
„Jei jūsų vaikas naudojasi išmaniuoju telefonu, galite pasirūpinti, kad matytumėte vaiko buvimo vietą. Ši priemonė nebus šimtaprocentinė, nes telefonas gali išsikrauti, vaikas jį gali pamesti. Bet kuriuo atveju, programėlė rodys paskutinę buvimo vietą, ir nurodys laiką, kada paskutinį kartą telefonas buvo aktyvus – iškilus pavojui, kai reikalinga nors kokia detalė ar užuomina, tai gali tapti svarbiu atspirties tašku“, – pataria D. Drakickas.
Vaiko buvimo vietą nustatyti leidžia ir kai kurie įrenginiai, ir juose įdiegiamos programėlės. Pavyzdžiui, norint matyti vaiko buvimo vietą susietu „iPhone“ telefonu, nustatymuose reikėtų pasirinkti „Privacy & Security“, tuomet „Location Services“, kur galima rasti atitinkamas parinktis.
Kad vaikai patys negalėtų išjungti šios fukcijos, „Content & Privacy Restrictions“ skiltyje „Share My Location“ reikėtų pasirinkti funkciją „Don’t allow“. Tuomet to paties meniu skirsnyje „Location services“ pasirinkite „Don’t allow changes“. Atlikus šiuos veiksmus, galima matyti vaiko telefono buvimo vietą iš programėlės „Find My App“.
Pasak „Tele2“ produkto vadovo, prie „Google“ tėvų kontrolės galima prisijungti per programėlę „Family Link“, kurią galima įdiegti į „Android“ įrenginį, tačiau ji veikia ir „iPhone“ telefonuose. „Family Link“ galima ne tik nustatyti vaiko buvimo vietos stebėjimą, bet ir kitų programėlių naudojimo apribojimus, visiškai užblokuoti tam tikras programėles arba nustatyti dienos laiko limitą, apriboti turinį, kurį vaikai gali žiūrėti „YouTube“, įvesti „SafeSearch“, kad jie negalėtų lengvai pasiekti žalingo turinio.
Pabėgimas gali baigtis vergove
Vilniaus arkivyskupijos Carito nukentėjusių nuo nusikaltimų pagalbos centras vykdo įvairius mokymus ir šviečia jaunuolius bei visuomenę apie prekybą žmonėmis. Taip siekiama užtikrinti vaikams saugią aplinką namuose ir ugdymo įstaigose, kviesti tėvus diskusijoms ir pokalbiams. Šiemet šią programą parėmė ir „Tele2“. Ši partnerystė prisideda prie ilgamečių operatoriaus veiksmų užkirsti kelią vaikų išnaudojimui.
„Tele2“ visos grupės mastu pernai užblokavo daugiau kaip 5 milijonus bandymų pasiekti puslapius, kuriuose talpinamas nepilnamečių seksualinį išnaudojimą vaizduojantis turinys.
Anot A. Lazauskienės, tėvai dažnai neatpažįsta vaikams iškylančių pavojų. Vienas iš jų – gatvėje tapti prekybos žmonėmis auka. Dažnai iš namų bėgantys, gatvėje atsidūrę nepilnamečiai tampa nesaugūs, gali būti pažeistos jų teisės. Vaikai gali nukentėti nuo nusikaltimų ar patys būti išnaudojami jiems daryti. Ekspertė dalijasi ir vienu įsiminusiu atveju.
„Į mus kreipėsi mergina, kuri pabėgo iš namų būdama nepilnametė – ji jautėsi nesuprasta savo namuose, jai trūko mamos dėmesio ir rūpesčio. Būdama 14-os metų ši mergina tapo prekybos žmonėmis auka – nukentėjo nuo įvairių nusikaltėlių, buvo išnaudojama nusikaltimams daryti“, – pasakoja A. Lazauskienė.
Specialistės teigimu, tokių atvejų – daugybė. Gatvėje atsidūrusių vaikų ryšiai su šeima, mokykla ar kitomis vaikais besirūpinančiomis organizacijomis nutrūksta. Šie vaikai praranda galimybę gauti geresnį išsilavinimą, įsigyti specialybę, kurti geresnę savo ateitį.
„Todėl labai svarbu užkirsti šioms problemoms kelią, šviesti vaikus, jų tėvus ir visą bendruomenę apie galimybes laiku gauti būtiną pagalbą“, – teigia ekspertė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!