Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos moksleiviai išbandė save architekto vaidmenyje
Apie 70 Lietuvos moksleivių, 13 komandų iš KTU inžinerijos licėjaus, Vilniaus Žemynos bei Panevėžio J. Balčikonio gimnazijų šiais metais išbandė save architekto vaidmenyje – kūrė savo viešbučių viziją, logotipus bei eskizus. Moksleiviai, dalyvaujantys KTU Statybos ir architektūros fakulteto organizuojamame projekte „Design. Engineer. Construct! Lt“ prisilietė ir pramoko pagrindinių inžinerijos ir architektūros pagrindų.
„Nepaisant pirminio nerimo, manome, kad projektas visus lūkesčius pateisina su kaupu. Užduotys apima įvarius projektavimo etapus: nuo vizijos sukūrimo iki jos išpildymo. Tai leidžia realiai suvokti, kaip gimsta projektai, koks architektų ir inžinierių vaidmuo“, – tikina Kauno technologijos universiteto (KTU) inžinerijos licėjaus pavaduotoja ugdymui Aritonė Plungienė.
Projekte „Design. Engineer. Construct! Lt“ (DEC LT)kartu mokosi ir patys mokytojai, kurie projekto metu susiduria su jiems nežinomomis sritimis, turi išmokti naudotis naujomis projektavimui skirtomis kompiuterinėmis programomis.
Savo tarpinius pristatymus įvairių sričių ekspertams, dėstytojams, studentams ir kitiems moksleiviams dalyviai pristatė vasario 5 d. Kaune. Galutinis atsiskaitymas ir baigtų projektų pristatymas vyks gegužės pabaigoje.
Susipažins su visu inžinerijos procesu
Komandos visą pusmetį kiekvieną savaitę gaudavo užduotis, kurios žingsnis po žingsnio veda prie galutinio projekto. Moksleiviai pradėjo nuo klientų ir jų bruožų įvardijimo, kuriais remiantis būtų kuriama viešbučio koncepcija.
Galiausiai atliekamos įvairios aplinkos analizės, susijusios tiek su verslo, urbanistine ir gamtine aplinka, tiek ir socialiniais klausimais. Visos komandos pagal savo numatytus klientus ir idėją turėjo sukurti logotipus bei viešbučio stilių.
„9-11 klasės moksleiviai kuria tikrai originalius sprendimus ir sugeba juos pateikti vizualiai. Yra komandų, kurios sugalvojo daryti mašinų muziejų pačiame viešbutyje ar akvariumą. Vieni nori padaryti visiškai slaptą ir pašaliniams nežinomą viešbutį, kitos komandos dėmesį sutelkia į ekologiją ir planuoja visiškai aplinkai draugiškus viešbučius. Viešbučių pristatymai taip pat skirtingi ir įdomūs“, – pasakojo KTU SAF architektūros lektorė ir projekto koordinatorė Laura Jankauskaitė-Jurevičienė.
Renginio metu visų dalyvių pristatymų išklausė ir savo įžvalgomis pasidalijo įvairių sričių ekspertai: DEC mokytojas iš Didžiosios Britanijos Daniel McDonagh, architektas ir KTU SAF docentas Gintaras Prikockis, KTU SAF architektūros lektorė Jurga Vitkuvienė, KTU SAF Statybos inžinerijos doktorantas Ignacio Villalon Fornes, KTU Kūrybos vadovė Ieva Juozėnaitė, KTU Rinkodaros skyriaus vadovė Paulina Kuzmickaitė, KTU SAF dekanas, profesorius Andrius Jurelionis. Taip pat ir įmonių „Bentley Systems“ ir „YIT Lietuva“ atstovai.
Iki vasaros atsiskaitymo moksleiviai savo idėjas turės perkelti į detalų 3D projektą, sukurti maketus ir vizualizacijas. Taip pat pasiskirstę vaidmenimis išspręsti savo kurtų viešbučių vėdinimo, šildymo ir kitas inžinerines problemas. Tikimasi, kad dalyviai tokiu būdu supras visą inžinerijos proceso kelią.
Iššūkis tiek moksleiviams, tiek mokytojams
Jaunųjų architektų ir statybos inžinierių vaidmenis bandantys moksleiviai tai daro savo noru, laisvu po pamokų metu. Jiems padeda mokytojai, kuriems šis projektas yra taip pat naujovė ir iššūkis, išlipant iš savo komforto zonos – įprastų pamokų. Prie projekto prisideda dailės, informacinių technologijų, fizikos bei kitų specialybių mokytojai.
„Šis projektas tikras iššūkis visiems. Labai padeda tai, kad palaiko universitetas: atvyksta dėstytojas, kuris moko ne tik pačius mokinius, bet ir mokytojus. Mokiniai mato, jog ir mokytojai yra tokie pat komandos nariai: jie gauna užduotis ir jei kažko nemoka – mokosi kartu“, – tikina A. Plungienė.
Kai kuriems dalyviams tai pirmas komandinis projektas, kuriame tiek daug dirbama kartu ir ieškoma bendrų kompromisų.
„Patekau į grupę su įdomiais žmonėmis, kurių visų nuomonė yra skirtingos. Visgi labai smagu generuoti idėjas ir jas pildyti. Didžiausias kilęs iššūkis – rasti laiko visiems kartu dirbti. Tačiau susirinkus mintys liejasi laisvai“, – tikina Astijus iš Vilniaus Žemynos gimnazijos, kartu su komanda kuriantis ekologišką „GreenLex“ viešbutį. Astijus priduria, kad savo karjerą planuoja sieti su statybos inžinerija.
Kitai „Žemynos“ gimnazijos komandai „GoldenEye“ atstovaujanti Miglė teigia, kad vos sužinojus apie DEC LT iš karto susidomėjo šiuo projektu. Projektas moksleivę sužavėjo savo išskirtinumu.
„Viliojo šio projekto mastas, galimybė patiems sukonstruoti viešbutį. Mane traukia architektūra ir dizainas, todėl ir nusprendžiau dalyvauti projekte ir susipažinti su šiomis sritimis iš arčiau. Mūsų komandos viešbutis bus visiškai slaptas – visas po žeme, todėl jo nesimatys. Viešbutis bus skirtas tik elitiniams žmonėms ir galės jiems užtikrinti konfidencialumą ir slaptumą“, – pasakojo Vilniaus Žemynos gimnazistė.
Susidoroti su sunkumais padeda ekspertai
Tiek mokytojams, tiek moksleiviams įsivertinti ir įgyvendinti jų sugalvotus viešbučių planus noriai padeda įvairų sričių ekspertai.
Dar atidarymo renginio metu savo patirtimi apie statybos inžineriją, čia atsiveriančias galimybes papasakojo KTU magistrantas ir projektuotojas Airimas Rocius. Įžvalgomis apie architektūrą, įkvėpimo šaltinius bei kas svarbiausia kuriant pastatus pasidalijo architektas ir dėstytojas Gintaras Prikockis. Apie tai, kaip veikia viešbučiai, kokios patalpos jam reikalingos ir ko svarbiausia nepamiršti jį projektuojant papasakojo Kauno „Park Inn by Radisson Blu“ viešbučio direktorė Jūratė Rudienė.
Atlikdami užduotis moksleiviai ir mokytojai galėjo konsultuotis su KTU Statybos ir architektūros fakulteto ekspertais. Taip pat moksleiviai lankėsi architektų biuruose „Nebrau“, „Mmap.“, „Panprojektas“.
Dirbti su „Bentley Systems“ kompiuterine programa moksleivius ir mokytojus apmoko KTU Statybos ir architektūros fakulteto dėstytojai. Moksleivių dar laukia vizitai ir konsultacijos statybos inžinerijos įmonėse „Inhus“, „Staticus“, „YIT Lietuva“, „Kauno tiltai“.
Savo patirtimi pasidalinti taip pat pasiryžo 6 įvairių krypčių studentai, į kuriuos moksleiviai gali kreiptis kada tik panorėję.
Projekto partneriai – „Class of your own“, „Bentley Systems“, KTU SAF Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!