Tado Kontauto nuotr.

Panevėžio politikai: „Už karą moka visas pasaulis, o ukrainiečiai – savo krauju”

Prieš mėnesį Rusijos kariuomenei įsiveržus į Ukrainos teritoriją visas pasaulis pajuto daug kam nesuvokiamo ir nesuprantamo karo kainą. Netgi Vakarų ir NATO valstybės įsitikino, kad baimė „tampyti liūtą už ūsų” paskatino agresorių žengti protu nesuvokiamą žingsnį ir pradėti brolžudišką karą, už kurį teks susimokėti visam pasauliui, kuris vis dar viliasi, kad jam baigti užteks suluošintos ir išžudytos ukrainiečių tautos, sugriautos šalies ekonomikos, milijonų pabėgėlių ir … užsienio paramos, agresoriaus pasmerkimo bei jam skiriamų sankcijų.

AINA.lt kalbinti Panevėžio miesto politikai vienareikšmiškai karą Ukrainoje apibūdino baisiu, sveiku protu nesuvokiamu dalyku. Deja, nė vienas iš jų nebuvo tikras, kad karas greitai baigsis, o mes už viską mokėsime gerokai brangiau.

Kainos atmieštos krauju

Indiana Grigienė (Asm.nuotr.)

„Kitos nuomonės negali būti. Tai baisus teroristinis karas, niekas nežino kada jis baigsis, todėl pasaulis turės elgtis kitaip. Mes pernelyg ilgai gyvenome gerai, tačiau dėl visko verkšlenome, todėl dabar turėtume bent kažko atsisakyti. Didėjančios prekių ir paslaugų kainos yra atmieštos išžudytų ukrainiečių – vaikų, suaugusiųjų ir senolių krauju, todėl su tuo turėtume susitaikyti. Ačiū, Dievui, kad ant mūsų nekrinta bombos, todėl galime atsisakyti prabangos ir galbūt daugiau valgyti kruopų. Mes išgyvensim, svarbu, kad karo nebūtų”, – sakė konservatorių frakcijos Panevėžio miesto taryboje seniūnė Indiana Grigienė.

Politikė sutiko, kad Lietuvos verslas patirs daugybę sunkumų, tačiau sugebės persiorentuoti ir išgyvens. Tiesa, anot jos, išaugusios kainos ir toliau turės tendenciją augti.

Trečiasis pasaulinis karas jau vyksta

Petras Luomanas (Aina.lt nuotr.)

Seimo nario ir ne kartą miesto vicemero duonos ragavęs Petras Luomanas Putiną prilygino žemėlapį taip pat perbraižinėjusiam Stalinui ir tikino, kad dar prieš aštuonerius metus pasauliui reikėjo praregėti ir imtis griežtesnių priemonių, nes kad ir Lietuva Rusijai už energetinius išteklius per metus sumokėdavo daugiau kaip 3 milijardus eurų.

„Ukraina dabar yra tapusi kariniu poligonu, kur žudomi vaikai, moterys seneliai. Ukrainiečiai, kaip ir anksčiau mes, niekur nėjome, tačiau atėję okupantai dabar juos žudo savo namuose. Rusija – didžiulė, didžiulius turtus turinti valstybė ir užuot klestėjusi tuos turtus leidžia kitų žmonių naikinimui. Ji nė kiek nevertina ir savo žmonių. Didžiuojamės ukrainiečių tauta, jos didvyriškumu, o pasaulis turėtų įsisąmoninti, kad trečiasis pasaulinis karas jau vyksta”,- sakė P.Luomanas.

Politikas sutiko, kad Lietuvos verslas patiria labai didelius iššūkius, tačiau vylėsi, kad jis išgyvens, o galiausiai tik sutvirtės.

„Karas atneš daug nuostolių, nes viskas be jokios abejonės brangs, tačiau verslas turės rasti išeitį. Esu įsitikinęs, jog nacionalinio ekonominio saugumo klausimais turėjome būti apdairesni jau vykstant Krymo, Donecko ir Lugansko okupacijai”,- teigė P.Luomanas.

Jis nesiryžo prognozuoti ir karo pabaigos, nes pagal vieną iš scenarijų partizaninis karas tęsiasi iki dešimties metų, o rusai dar nuo XV amžiaus yra melagiai.

Verslui padės Vyriausybė…

Mero Ryčio Mykolo Račkausko bendražygė Loreta Masiliūnienė tikino, kad nė vienas demokratiškoje šalyje gyvenantis žmogus negali pritarti Rusijos invazijai, nes tai pats tikriausias nusikaltimas žmonijai ir žmogiškumui. Anot jos, kažkokios fantazijos apie buvusias teritorijas prilygtų Lietuvos siekiui atstatyti Lietuvos didžiąją kunigaikštystę.

L.Masiliūnienė sakė tikinti, kad su Vyriausybės pagalba verslas suras naujų žaliavų tiekimo partnerių ir naujų tiekimo rinkų, todėl turėtų išgyventi. Ji neabejojo, kad ir toliau kils kainos, tačiau buvo įsitikinusi, kad kartu didės darbo užmokestis, kitos išmokos, todėl didėjančios pajamos kompensuos augančias išlaidas.

„Ukrainiečiai pasiryžę gintis ir tikiu, kad jie nepasiduos, todėl viliuosi, jog per mėnesį karas turėtų baigtis, nors Rusija ir nenori pasiduoti”,- samprotavo L.Masiliūnienė.

Verslas išgyvens

Rimantas Narkūnas (Aina.lt nuotr.)

Sauliaus Skvernelio įkurtos partijos „Vardan Lietuvos” nariu tapęs Panevėžio miesto tarybos narys Rimantas Narkūnas tikino, kad galbūt tik vienas Dievas žino kada ta sveiku protu nesuvokiama avantiūra baigsis, nes besibaigiant įprastam kariniam rezervui Rusija gali griebtis kraštutinumo ir panaudoti branduolinį arba biocheminį ginklą.

„Lietuvoje kainos jau tokios, kad jas, kaip, tarkim, tabako gaminių, turėtų pradėti kontroliuoti Vyriausybė. Brangsta žaliavos, energetika, todėl prekių savikaina auga kiekvienoje jos stadijoje. Verslas, kad ir susiduria su didžiuliais sunkumais, išgyvens, nors kai kurie verslai jau naudojasi susiklosčiusia situacija”,- sakė R.Narkūnas.

Jis akcentavo, kad visi karai kada nors baigiasi, o karo Ukrainoje baigtis priklauso nuo derybų ir Vakarų Europos šalių bei NATO valstybių laikysenos, jų paramos. Politikas reziumavo, jog nepavykus susitarti gali prasidėti trečiasis pasaulinis karas, kuomet bus metamos visos įmanomos priemonės.

Gyvenime viskas turi kainą

Rimantas Ridikas (Asm.nuotr.)

Judėjimo „Kartu” atstovas Rimantas Ridikas tai kas vyksta Ukrainoje pavadino vienu žodžiu: „Baisu” ir sakė, jog to pateisinti jokiomis aplinkybėmis negalima.

„Kol kas sunku pasakyti, kaip karas paveiks verslą, nes kol kas nežinome, to poveikio masto. Iš savo verslo pozicijų galiu pasakyti, kad pirmosiomis dviem karo savaitėmis negavome nė vieno užsakymo. Dabar reikalai pajudėjo, tačiau brangsta medžiagos, kuras, todėl brangs ir produkcija, nes visi dalykai gyvenime turi savo kainą, todėl už viską turime mokėti”,- sakė pašnekovas.

R.Ridikas greitos karo pabaigos sakė nesitikintis, nes Rusija yra kantri, tačiau sakė tikįs, kad su viso pasaulio pagalba ukrainiečiams pavyks atsilaikyti ir švęsti pergalę.

Karas pakeitė pasaulį

Gema Umbrasienė (Aina.lt nuotr.)

Opozicijos lyderė Gema Umbrasienė sakė, jog tokią beprotišką agresiją galėjo įvykdyti mažne besmegenis (žmogus be smegenų) ir toks Rusijos žingsnis niekada nebus pateisintas. Anot jos, Ukraina savo stiprybe ir pasiaukojimu pakeitė pasaulį ir padėjo jam atrasti naujų dalykų kaip vienybė ir pasitikėjimas.

„Karas verslus paveikia, tačiau dvejopai. Gaunantieji karinių užsakymų – klesti, o kiti – sukasi kaip išmano. Tačiau verslas, nors ir patirs nuostolių, yra gyvybingas reiškinys, kuris negyvena su šia diena ir sugeba prisitaikyti prie esamų sąlygų. Tikiuosi, kad verslas gaus ir valstybės paramą, tačiau dabar labai skaudu prisimenant, kaip dešimtį metų, užuot kaupus rezervą, be jokio reikalo buvo taškomi Europos Sąjungos paramos pinigai”,- sakė G.Umbrasienė ir sutiko, kad kainos toliau augs, nes šalies valdžia netinkamai stabdo infliaciją.

„Kaip ragana manyčiau, kad karas per kelias savaites turi baigtis, tačiau žinant, kad jį sukėlė psichikos sutrikimų turintys žmonės ir tai, kad jiems nepavyko įgyvendinti greitų savo kėslų, jų žiaurumas ir agresija, kad ir prieš beginklius žmones, tik didės. Nuoširdžiai tikiu, kad artimoje Putino aplinkoje atsiras kažkas, kuriam truks kantrybė ir šis košmaras natūraliai baigsis”,- spėjo G.Umbrasienė.

Panevėžietį supykdė ministrė A. Armonaitė

Ramūnas Vyžintas (Asm.nuotr.)

„Baisu kas vyksta. O tai dedasi XXI amžiuje, vidury Europos, nes vienas diedukas nusprendė, kad tokios nacijos nėra ir negali būti. Sveiku protu nesuvokiama. Aišku, kad verslui karas atsilieps ir labai skaudžiai, nes dauguma žaliavų kaip metalai, mediena buvo gaunami iš Rusijos ir Baltarusijos rinkų. Be to, vargu ar Lietuva turės biokuro? Statybos jau brangsta ne procentais, o kartais, todėl įvykę viešieji pirkimai pakibo ant plauko”,- samprotavo socialdemokratas Ramūnas Vyžintas.

Panevėžietis tikino, jog jį bene labiausiai supykdė Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės kvietimas atvykti į Lietuvą rusus.

„Ta Barbė – Armonaitė nesupranta ką kalba, nes taip sukursime penktąją koloną, kuri vėliau pasiprašys Rusijos apginti jos teises. Ukrainiečiams privalome padėti, bet garsiai rėkti ir kviestis penktosios kolonos – nereikia”,- rėžė R.Vyžintas.

Jis tikino, jog kada baigsis karas niekas nežino, tačiau pridūrė, jog kada nors visi jie baigiasi, tačiau dar nežinia kiek jis pareikalaus žmogiškųjų ir materialinių išteklių.

Gintautas SUBAČIUS


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: