P. Vepšto nuotr.

Pirmajame Europoje cianotipijos muzikiniame klipe kitoks žvilgsnis į miestą ir atsiminimus

Tai istorija, trukusi triskart ilgiau nei kitos panašios istorijos. Prasidėjo ji nuo atlikėjos Godo Yorke netikėto apsilankymo gimtajame Panevėžyje ir malonios nuostabos, kad čia įvairių veiklų gausu, kaip ir idėjų nestokojančių žmonių.

„Po parodos, kurią Panevėžyje organizavo draugas ir pakvietė koncertuoti, grįžti į Vilnių neskubėjau. Tą vakarą sutiktų žmonių tarpe buvo ir Dan. Ėmiau teirautis jo, ką garso režisierius iš Prancūzijos veikia Lietuvoje ir dar Panevėžyje“, – prisimena dainininkė Goda Sasnauskaitė.

Praėjusių metų pabaigoje menininkas Dan Hermouet įgyvendino projektą, kai miesto gyventojai bei svečiai galėjo registruotis į jo dirbtuves, pažinti cianotipiją. Tai fotografinis procesas, kai ant negatyvo esantys vaizdai ultravioletinių spindulių pagalba perkeliami ant popieriaus lapo.

Užsimezgęs Godos ir Dan dialogas tęsėsi ir kitą, ir dieną po to, kai atlikėja nusprendė pasimokyti cianotipinio spausdinimo. Laukiant, kol išryškės pigmentas, fotomenininkas merginai parodė muzikinį vaizdo klipą kurtą cianotipija, pasiteiravo – gal ji norėtų tokį sukurti savo dainai.

„Pažiūrėjau, bet su siūlymu nesutikau, nors pagaminimo būdas ir įdėtas darbas mane suintrigavo“, – prisimena Goda.

Senos – naujos technologijos

Grįžusi į namus sostinėje Godo Yorke apsvarstė idėją, įvertino situaciją, apgalvojo, kad turi šiek tiek laisvo laiko, o kūrybinis procesas įdomus, tad vėl susisiekė su Dan. Taip jie nusprendė kurti pirmąjį Europoje ir antrąjį pasaulyje cianotipijos vaizdo klipą.

„Kai pradėjau domėtis cianotipija, ėmiau skaityti su tuo susijusią literatūrą, ieškoti vaizdo įrašų. Jų tarpe buvo ir minėtas muzikinis vaizdo klipas. Kai Goda sutiko kurti drauge, labai nudžiugau, tačiau viskas tik iš pirmo žvilgsnio atrodė paprasta, – sako fotomenininkas Dan Hermouet. – Siūlydamas kurti klipą mintyse turėjau kitokį planą, kaip viską galėtume atspausdinti ir atkurti klipe. Manėme mums prireiks kelių savaičių, kad išvystume rezultatą, bet savaitės virto mėnesiais, o kūrybinis procesas apsivertė 360 laipsnių.”

Prie komandos duetas pakvietė prisijungti video menininkė Kotryną Daraškevičiūtę. Ji išgirdusi užmojį ilgai nedvejojo. Sako, seniai norėjosi iškelti naują iššūkį, pačią save nustebinti.

„Mes tapome ir režisieriais, ir operatoriais, ir scenaristais, ir montuotojais, ir dailininkais… Tarsi ir turėjome kiekvienas savą atsakomybę, tačiau diskusijos, pasitarimai padėdavo sprendimus priimti sparčiau, –  pasakoja Kotryna. – Pirmiausia su Godo Yorke, dainai „Wounded Angel“ įvairiose Panevėžio vietose nufilmavome vaizdus, sumontavome skaitmeninį vaizdo klipą. Tuomet aš jį išskaidžiau į kadrus, kurių buvo bene 8 tūkst. Patys gaminome foto popierių, darėme negatyvus, ryškinome, o visus cianotipijos spaudus vėl suskaitmeninome ir sujungėme į vaizdo klipą.“

Tam prireikė kelių mėnesių, mat kiekvienas kadras ant negatyvo turėjo būti perkeltas panašiu braižu, išlaikant vientisumą.

„Kiekvienas žmogus kaip rašo, taip ir pigmentą ant popieriaus perkelia skirtingai“, – pastebi Dan.

„Bene visus darbus darėme drauge: gryninome idėją, ruošėme negatyvus, kuriuos laikėme po ultravioletinių spindulių lempa, kad ant šviesai jautria emulsija padengto popieriaus persikeltų vaizdas, plovėme šaltame, karštame ir net Nevėžio vandenyje, visa tai atspaudui suteikė specifinį vaizdą“, – procesą detalizuoja Kotryna.

Visą pluoštą cianotipijos atspaudų, naudodami pritaikytą apšvietimą, idėjos autoriai vėl iš naujo perfotografavo ir sujungė į vientisą vaizdo montažą.

Nesibaigianti erdvė eksperimentams

Kūrėjų komanda vieningai tikina, kad dabar jiems pradėti viską iš naujo būtų gerokai lengviau, mat jau žino koks kelias jų laukia. Cianotipinį spausdinimą 1842 metais išrado astronomas Seras Džonas Heršelis, tačiau proceso pritaikymo būdai ir priemonės – beribės, kiekvienas gali viską daryti savaip.

„Gali būti, kad mūsų kūrybos būdas kitiems netiks. Kas kartą kuriant cianotipijos technika, lieka labai daug erdvės improvizacijoms: galima naudoti skirtingą vandenį, skirtingus pigmentus, nuo kurių priklausys spaudo atspalvis,  rinktis trumpiau ar ilgiau laikyti negatyvą ultravioletiniuose spinduliuose, naudoti dirbtinį ar saulės apšvietimą, kokiu būdu viską vėl skaitmenizuoti“, – šypsosi Dan.

Pigmentui išgauti naudojamos natūralios priemonės, tai gali būti kava, arbata, žolelių ar gėlių nuovirai, metalo rūdis ir kiti spalvą suteikiantys dalykai. Kiekvienas cianotipinis atspaudas – unikalus, nes pasirinkto atspalvio tonai kas kartą išryškėja skirtingai.

Per kūrybą ir muziką – į taiką su savimi

Unikalus vaizdo klipas sukurtas Godo Yorke dainai iš pernai metais pristatyto jos debiutinio albumo „In Silence, In Sirens“. Anot atlikėjos, daina „Wounded Angel“ yra apie tai, kad kai kurie žmonės linkę naudotis kitų gerumu, tad tenka pradėti saugoti save, tikėti, kad ateis geresni laikai.

„Daina ir klipas – mano bandymas atrasti taiką pačiai su savimi. Scenas filmavome įvairiose Panevėžio vietose, ten kur augau, brendau kaip asmenybė. Vienos jų kėlė jaukius sentimentus, kitos slogius atsiminimus, priminė apie kasdienę išlikimo kovą su daugiabučių kiemuose maištavusiais vaikais bei paaugliais. Grįžimas į šią aplinką filmuojant klipą suteikė galimybę rasti taiką su patirtimis, emocijomis, pačiu miestu“, – pasakoja atlikėja Godo Yorke.

Filmavimai vyko Panevėžio teatro „Menas“ scenoje su 40 vaikų choru iš „Vyturio“ progimnazijos, prie Ekrano marių užtvankos, miegamuosiuose miesto rajonuose, Skaistakalnio parke. Panaudoti ir griaunamo kino teatro „Garsas“ pastato vaizdai.

„Stojome į akistatą su savo skauduliais, – sako Kotryna. – Kartais tenka susitaikyti su neteisybe, kurios mūsų gyvenime gausu, o mes tai padarėme per kūrybą.“

Merginoms Panevėžys kupinas sentimentų bei atsiminimų. Filmuodamos jos miestą pamatė visai kitu kampu, padėjusiu ne tik į dabartį, bet ir į savus atsiminimus pažvelgti kitaip.

„Viskas panašiai ir su cianotipija: nuotraukas ar vaizdo medžiagą galėjome atspausdinti per kelias sekundes, tačiau tai mums nekeltų jokios emocijos, nekurtų prisiminimų. Dabar mes turime istoriją, kurią iščiupinėjome savomis rankomis, kiekvieną milimetrą atidžiai apžiūrėjome, kartu ir verkėme, ir juokėmės, kiekvienas mūsų bent po kartą norėjome nebetęsti darbo, bet draugėje rezultatą pasiekėme. Šis bendradarbiavimas sukūrė naują pasakojimą“,  – sako Dan.

„Lengvesnis kelias būtų nufilmuoti ir sumontuoti įprastą vaizdo klipą, tačiau cianotipijos spausdinimo procesas padėjo kūrinį suasmeninti, sukurti gilesnį tarpusavio ryšį“, – antrina Kotryna.

Ruošiasi premjerai

Istorija, trukusi triskat ilgiau nei kitos panašios istorijos – jau finišo tiesiojoje. Tūkstančiai kūrybinės komandos rankomis spausdintų kadrų gegužės 13 dieną atgys pirmajame Europoje bei antrajame pasaulyje cianotipijos vaizdo klipe.

Penktadienį, 18.00 val. šia proga kino centre „Garsas“ (Klaipėdos g. 146, Panevėžys) vyks renginys: veiks cianotipijos dirbtuvės,  Godo Yorke aliks akustinį koncertą, po premjeros kūrybinė grupė atsakys į lankytojų klausimus, fotografas ir video kūrėjas Egidijus Krikščiūnas pristatys dokumentinį filmą apie vaizdo klipo kūrybinį procesą.

„Tai proga susiburti ir dar kartą pasidalinti idėjomis. Nežinia, gal po šio renginio gims naujų, netikėtų projektų“, – mįslingai šypsosi kūrybinė komanda.

Vietų skaičius ribotas, tad nemokamus kvietimus galima atsiimti iš anksto kino centro „Garsas“ kasose. Rezervacija telefonu: 8 454 68833, +370 684 75441.

Arneta Matuzevičiūtė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: