A. Šveikauskas (Asm. nuotr.).

Plėtra Panevėžio regione: nauji verslai padeda auginti ir algas

Pastaraisiais metais Panevėžys pasižymi augimu, ypač kaip patraukli vieta verslo plėtrai. Tai lemia patogi miesto lokacija, laisvoji ekonominė zona (LEZ) bei paties miesto geografija. Vien praėjusiais metais Panevėžys pritraukė per 50 naujų verslų, o ateityje šis skaičius gali dar labiau šoktelėti.

Nors kalbant apie verslo plėtrą dažnai minimi Lietuvos didmiesčiai, tačiau anot „European Merchant Bank“ („EMBank“) valdybos nario Aurelijaus Šveikausko, Lietuva turi neišnaudoto potencialo ir kituose šalies miestuose.

„Lietuva yra unikali tuo, kad miestus dažniausiai skiria 1-2 valandos kelio. Mažai Europos valstybių turi tokią prabangą. Tai vienas iš aspektų, kodėl smulkus ir vidutinis verslas sparčiai plečiasi ne šalies didmiesčiuose. Panevėžys turi visus reikiamus parametrus ne tik pritraukti verslus, bet ir juos plėtoti. Šalia miesto veikia LEZ, pats miestas yra kompaktiškas, o patalpų nuomos kaina, lyginant su didmiesčiais, yra mažesnė. Didelė reikšmę turi ir tai, kad tai yra viena pagrindinių jungčių tarp Vakarų Europos ir likusių Baltijos šalių“, – sako A. Šveikauskas.

Auga vidutinė alga

„EMBank“ valdybos narys pabrėžia, kad miesto potencialą patvirtinai ir tai, kad per paskutinius keletą metų Panevėžyje gyventojų skaičius liko gana panašus. Vieni žmonės grįžta sukaupę patirtį didmiesčiuose, yra ir tokių, kurie kaip tik bėga nuo didelio miesto šurmulio ir didelės konkurencijos. Regione įsikuriant naujiems verslams, kurie konkuruoja dėl dirbančiųjų, atitinkamai auga ir darbo užmokesčio statistikos kreivė.

Statistika rodo, kad vidutinis darbo užmokestis neatskaičius mokesčių 2024 m. antrąjį ketvirtį Panevėžio mieste siekė 1 962,9 Eur. Tai yra 9 proc. daugiau nei tuo pačiu metu 2023 m. Rajone atlyginimas augo dar labiau – 10 proc. ir pasiekė 1 725,6 Eur.

„Atlyginimų augimą lemia ir tai, kad verslai investuoja į plėtrą. Dauguma smulkių ir vidutinių verslų (SVV) aktyviai naudojasi skolintomis lėšomis, o tai rodo jų pasitikėjimą regiono ekonomine situacija. Lietuvos banko duomenimis, verslo skolinimosi apimtys Panevėžio regione išaugo ir siekia beveik 2 mlrd. eurų. Tai yra žymus rodiklis atsižvelgiant į visos Lietuvos kontekstą. Verslai aktyviai ieško finansavimo plėtrai ir inovacijoms, todėl paskolos padeda verslams įgyvendinti naujus projektus ir augti“, – akcentuoja A. Šveikauskas.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, Panevėžio miesto savivaldybėje veikia 4 683 bendrovės, o rajone – 1 517. Pastebima tendencija, kad kasmet naujų įmonių skaičius išauga bent keliais šimtais. Dauguma naujų verslų orientuoti į didmeninę ir mažmeninę prekybą, automobilių ir motociklų remontą (iš viso apie 30 proc. įmonių), taip pat sparčiai plečiasi paslaugų sektorius, užimantis 17,9 proc. Nemažai verslų įsisteigė ir pramonės bei transporto srityse. Skaičiuojama, kad tiesioginės užsienio investicijos mieste siekia daugiau nei 400 mln. Eur. Regione sparčiai didėja susidomėjimas inovatyviomis technologijomis ir paslaugomis, kurios skatina vietinį ir tarptautinį bendradarbiavimą bei sulaukia miesto ir ES struktūrinių fondų paramos.

Sukurta per 1 000 darbo vietų

Didelę įtaką regiono verslo kultūrai daro Panevėžio LEZ, kuri pritraukia tarptautines investicijas. LEZ veikiantys verslai sukuria aukštos pridėtinės vertės darbo vietas inžinerijos, automatikos ir robotikos srityse. Šios pramonės sritys išsiskiria didelėmis investicijomis į mokslinius tyrimus ir inovacijas, o tai padeda miestui ir toliau stiprinti savo pramoninį profilį. Panevėžio LEZ praėjusiais metais pasiekė naujus rekordus – sukurta daugiau nei 1 000 naujų darbo vietų, o įmonių generuojamos pajamos pastebimai prisidėjo prie Panevėžio regiono augimo.

Prognozuojama, kad per artimiausius metus smulkus ir vidutinis verslas Panevėžyje ir toliau augs. Planuojama dar didesnė verslo diversifikacija, investicijos į inovacijas ir tvarios plėtros sprendimus. Regiono valdžia turės galimybių pasiūlyti daugiau paramos naujiems ir esamiems verslams, kad jie galėtų sėkmingai konkuruoti tiek vidaus, tiek tarptautinėse rinkose. Patrauklumą užsienio investuotojams gali lemti geležinkelio vėžės plėtra regione bei LEZ planai per artimiausius kelis dešimtmečius laisvąją ekonominę zoną išplėsti iki 900 ha.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: