Rankinio treneris Sergejus Sokolovas
Sergejus Sokolovas: ,,Fizinis lavinimas skirtas žmogui auklėti, o ne vien kūnui stiprinti ir lavinti‘‘
Rankininkas ir rankinio treneris Sergejus Sokolovas šiuo metu dirba Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje ir Panevėžio sporto centre treneriu, kur savo patirtį ir žinias perduoda savo auklėtiniams. Šiandien treneris dalinasi prisiminimais apie sportininko ir trenerio karjerą.
Kada susidomėjote sportu?
Nuo vaikystės domėjausi įvairiomis sporto šakomis. Žaidžiau futbolą, krepšinį, domėjausi slidinėjimu. Pirmąjį sportinį apdovanojimą gavau žaisdamas krepšinį. Rankinį pasirinkau vėliau, bet jis tapo mano gyvenimo pomėgiu ir darbu.
1973 m. baigęs vidurinę mokyklą įstojau į Lietuvos Valstybinį kūno kultūros institutą. Studijuodamas gyniau Kauno rankinio klubo „Atletas“ garbę. Su šia komanda du kartus tapau Lietuvos prizininku. 1977 m. baigęs institutą gavau pakvietimą žaisti rankinį Panevėžio komandoje ir Panevėžio tuometinėje sporto mokykloje dirbti rankinio treneriu.
Kokie jūsų sportininko ir trenerio pasiekimai?
Nuo 1968-ųjų iki 2011-ųjų metų aktyviai sportavau, žaidžiau Panevėžio rankinio komandoje. 1983 metais tapome Lietuvos spartakiados čempionais. Taip pat esu ne kartą tapęs Lietuvos vyrų čempionato prizininku. 1979 m. TSRS profsąjungų čempionate, kuriame žaidė daugiau kaip 100 komandų, užėmėme 2-ąją vietą.
1980 m. su Panevėžio „Atmosferos“ komanda iškovojome teisę žaisti TSRS pirmenybėse ir žaidėme iki 1989 m. Po to iki 1994 metų žaidžiau Panevėžio vyrų rankinio komandoje. Tų pačių metų rudenį perėjau žaisti į savo gimtojo Zarasų miesto rankinio komandą. Joje būdamas moksleivis susipažinau su rankinio abėcėle. 1996 m. nugalėję Panevėžio miesto rankininkus iškovojome teisę žaisti Lietuvos aukščiausioje lygoje, o panevėžiečiai iškrito.
1998 m. baigęs sportininko karjerą su kolega Valdemaru Burba ėmėmės iniciatyvos suburti stiprią Panevėžio vyrų rankinio komandą ir jau po dviejų metų iškovojome teisę vėl atstovauti miestą stipriausioje šalies lygoje. Daug metų ir treniravau šią vyrų rankinio komandą.
Galiu pasidžiaugti, kad mano treniruojami įvairaus amžiaus auklėtiniai daug kartų tapo Lietuvos čempionais, prizininkais, atstovavo ir atstovauja Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo ir vyrų nacionalines rinktines. Mano auklėtinis Skirmantas Plėta ir dabar žaidžia Lietuvos vyrų rinktinėje. Džiugu, kad dalis buvusių auklėtinių pasirinko nelengvą mokytojo bei trenerio profesiją.
Taip pat nuo 1991 m. iki dabar visuomeniniais pagrindais dirbu treneriu neįgaliųjų sporto klube „Šviesa“. 2003 m. man suteiktas Lietuvos nusipelniusio trenerio vardas.
Galiu pasidžiaugti savo žymiausiomis auklėtinėmis: bėgikė S. Markevičienė-Kriaučiūnienė 7 kartus tapo Europos (1993 m. 3 kartus, ir po 2 kartus 1995 bei 1997 m.) ir pasaulio (1994 m.) aklųjų ir silpnaregių lengvosios atletikos čempione, 3 k. parolimpinių žaidynių vicečempione (1992 m.) ir 3 kartus bronzos (1992 ir 1996 m.) medalių laimėtoja. Rutulio stūmikė D. Skėrienė 1999 m. Europos aklųjų ir silpnaregių lengvosios atletikos čempionate iškovojo bronzos medalį.
Kokių turite asmeninių apdovanojimų?
1996 m. man įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4 laipsnio ordinas. Kūno kultūros ir sporto departamento medaliai už nuopelnus Lietuvos sportui (1992, 1994, 1998 ir 2006m.). Medaliai už aukštus sporto pasiekimus (2 laipsnio 1993m., 1996m., 1997m. ir 3 laipsnio 1995m.). 2006 m. man įteiktas Sporto garbės kryžius. Be to 2001m. ir 2006 m. tapau Lietuvos kilnaus sportinio elgesio laureatu, o 2007 m. – LNK TV „Gerumo sparno“ laureatu.
Kaip vertinate pačios gimnazijos sąlygas sportui ir mokslui?
Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje dirbu nuo jos įsikūrimo pradžios. Čia labai stiprus, geras ir energingas trenerių, mokytojų ir administracijos kolektyvas, kuriame dirba puikūs savo srities specialistai. Gimnazijoje didelis dėmesys skiriamas ne tik sportiniams pasiekimams, bet ir mokslo rezultatams. Palaikomas labai glaudus ryšys su auklėtinių tėvais, yra kontrolė ir grįžtamasis ryšys tarp mokyklos, trenerių ir auklėtinių.
Sporto gimnazijoje puikios sąlygos visos Lietuvos jauniesiems sportininkams mokytis, sportuoti ir tobulėti. Nuo pirmų gyvavimo metų mūsų gimnazijoje savo meistriškumą panoro tobulinti ir rankininkai iš Klaipėdos, Varėnos, Kaltinėnų, Utenos, Zarasų, Pasvalio. Tikiu, kad gimnazijos rankininkų geografija, norinčių siekti aukštesnių sportinių rezultatų, plėsis.
Kaip jums sekasi dirbti sporto gimnazijoje?
Galiu pasidžiaugti rankininkų rezultatais ir jų pasiekimais. Jau 2016 metais Panevėžio vaikinų rankininkų komanda, kurios pagrindą sudarė Sporto gimnazijos auklėtiniai, tapo Lietuvos jaunimo čempionais. Keturi moksleiviai pakviesti į Lietuvos jaunių, jaunimo rinktinę ir dalyvavo Europos čempionate. 2018 ir 2020 m. jau kiti mano auklėtiniai tapo jaunimo čempionais.
Moksleiviai, kurie baigė Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnaziją žaidžia aukščiausio lygio komandose. G. Šmatauskas ir M. Lapinauskas žaidžia Klaipėdos ,,Dragūno“ komandoje ir tapo Lietuvos čempionais. V. Tomkevčius – Kauno ,,Granito“ klube. G. Šmatauskas yra Lietuvos vyrų rinktinės narys, o M. Lapinskas – kandidatas į vyrų rinktinę.
Šie pasiekimai yra visos gimnazijos kolektyvo kruopštaus darbo rezultatai. Ir šiuo metu mūsų sporto gimnazijoje mokosi perspektyvūs rankininkai, kurie jau yra pasiekę gražių sporto pergalių.
Nuotr. trenerio Sergejaus Sokolovo asmeninio archyvo
Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos informacija
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!