Nuotraukų aut. vyr. srž. sp. Ieva Budzeikaitė
Sudaryti 2021 m. šaukiamųjų į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašai
Sausio 7 d. Krašto apsaugos ministerijoje sudaryti 2021 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašai – į juos įtraukti 38177 jaunuoliai, kuriems 18–23 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3828 karo prievolininkai.
2019 m. gruodžio 12 d. LR Seimas priėmė LR Karo prievolės įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo mažinamas šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (toliau – NPPKT) amžius. Tuo būdu siekiama paskatinti jaunuolius atlikti pilietinę pareigą pabaigus mokyklas, prieš šeimos kūrimą ar karjeros pradžią, taip pat galimai mažėtų karo tarnybos vengimo atvejų.
Į sąrašus taip pat buvo įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai. Patekę į šauktinių tarpą, studentai turės apsisprendimo laisvę – sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių NPPKT, arba nenutraukus studijų pasirinkti – jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus) ir tokiu būdu atlikti PPKT, arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus) ir tokiu būdu atlikti PPKT. Nepasirinkus nei vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Pabaigę studijas – jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Šiais metais į sąrašus jau įtraukti 1528 pirmieji karo prievolininkai (vyresni nei 23 m), kurie 2020 m baigė studijas, o tarnyba jiems buvo atidėta dėl studijų.
Gera žinia ir ta, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. didėja ir išmokos kariams. Gerai atlikę tarnybą šauktiniai, pasirinkę ją atlikti savo noru, iš viso galės gauti kiek didesnę nei 3200 eurų išmoką. O turintiems nepilnamečių vaikų yra skiriama 60 eurų išmoka per mėnesį už kiekvieną vaiką.
„Didelis mūsų visų laimėjimas – tai, kad nemaža dalis šaukiamųjų yra savanoriai ir šis savanoriškumo principas išlaikomas jau ne vienerius metus. Dalis savanorių po tarnybos pasuka profesionalaus kario keliu, taip sustiprindami modernizavimo keliu žengiančią kariuomenę“, – sakė sąrašų sudarymo pradžią stebėjęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ir pabrėžė, kad „nemažiau svarbus jaunuolių nusiteikimas ir patriotizmas. Kaip ir prieš 30 metų, kai pirmieji savanoriai gynė atgimstančią valstybę nuo agresoriaus, taip ir dabar kasmet savanoriais užsirašo apie 7 tūkst. jaunuolių. Gal ne visi praeina atranką, tačiau jų pasirinkimas ne mažiau vertingas, rodantis, jog lietuviška kario dvasia niekur nedingusi“.
Sąrašų sudaryme taip pat dalyvavo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas, kiti kariuomenės atstovai, o siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašų sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebėjo ir penki visuomenės atstovai.
“Sąrašų sudarymas vyko sklandžiai, jokių procedūrinių pažeidimų nepastebėta. Visi procesai buvo pademonstruoti stebėtojams. Smagu, kad skatinamas savanoriškumas ir vyksta konstruktyvus dialogas,“ – sakė Lietuvos jaunimo organizacijų prezidentas Lukas Kornelijus Vaičiakas.
Planuojama, sudaryti sąrašai bus paskelbti iki sausio 18 d. https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2021 m. metinį šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks 18-oje kariuomenės dalinių. Dalis karių tarnybą pradės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur per pirmuosius du tarnybos mėnesius išeis bazinį karinį rengimą, o likusius septynis mėnesius tarnaus priskirtame dalinyje ir atliks kolektyvinį rengimą.
Pirmieji 2021 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės kovo pabaigoje, paskutinieji – lapkričio pabaigoje. Didžiausios šaukimo bangos numatomos birželio ir liepos bei spalio ir lapkričio mėnesiais, per kuriuos į įvairius dalinius atvyks daugiau nei 3000 karių.
Į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Primename, kad į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nėra siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius. Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą LR Seimas atnaujino 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!