Foto Daivos Kiršgalvienės

Turininga kelionė į „Žagarės vyšnių festivalį“

Liepos 16 d. Paįstrio gyventojų bendruomenės nariai keliavo į „Žagarės vyšnių festivalį“, aplankė ir Joniškį, bei turėjo įdomią edukacinę popietę Žiurų kaime. Pirmiausia aplankytas Joniškyje 2009 m. įkurtas I-asis Krepšinio muziejus Lietuvoje. Apie žymiausius mūsų šalies krepšinio laimėjimus entuziastingai pasakojo muziejaus įkūrėjas Leonas Karaliūnas. Pamatėme istorines nuotraukas, medalius, žaidėjų marškinėlius ir batelius su autografais.

1523 m. Vilniaus vyskupas Jonas pakrikštijo rastus gyventojus pagonis, įsteigė parapiją ir pavadino Joniškio vardu. Joniškio miesto centinė dalis paskelbta urbanistikos paminklu. Yra atstatytas Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio paminklas (archit. V.Dubeneckis.), netoli Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Joje yra vertingų dailės kūrinių, vienas jų – joniškiečio, žymaus dailininko Adomo Varno (1879-1979) paveikslas „Angelas sargas“. Eidami galėjome matyti ant pastato pieštas freskas, viena jų skirta miesto įkūrėjui Vilniaus vyskupui Jonui. Tolėliau lankytos dvi rekonstruotos sinagogos – Raudonoji ir Baltoji. Raudonoji (žieminė) statyta 1865 m., baltoji (vasarinė) statyta 1823 m.

Nuvykę į Žagarę turėjome laiko aplankyti trečią dieną besitęsiantį „Žagarės vyšnių festivalį“. Pamatėme miesto aikštės centre puikią raudonų trešnių kompoziciją, aikštės centre – 12 metrų aukščio kaliausę, daugybę prekiautojų. Jau yra tapę tradicija miesto gyventojams kiemus, gatves papuošti įdomiomis kaliausėmis. Pervažiavę Švėtės upelį miesto senoje dalyje, Aplankėme senąją Žagarės Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią, statytą vietoj ankstesnės iš vietinio dolomito 1712 m. Ji dar vadinama Barboros Žagarietės bažnyčia. Po bažnyčia yra Barboros Žagarietės kripta, palaikai dingę 1863 m., yra autentiška aplinka. Šalia šios bažnyčios yra paminklas, skirtas Barborai Žagarietei (1628-1648). Grįždami apžiūrėjome seną namą ir „Puodų muziejų“.

Dabartinė Žagarė susijungusi į vieną iš senosios ir naujosios, yra ir antra Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus renesansinė bažnyčia, statyta 1633-1636 m. Joje yra vitražai „Jėzus“ ir „Marija Maloningoji“, šventųjų, Kryžiaus kelio paveikslai. Šioje bažnyčioje 1961-1988 m. kunigavo Vilniaus vyskupas Julijonas Steponavičius, ištremtas iš Vilniaus.

Žagarės dvaras yra vienas didžiausių Lietuvoje išlikusių dvaro sodybų. Centrinis pastas yra 3 aukštų, arklidės, maniežas, vėjo malūnas, pieninė, ledainė ir kiti pastatai. Šalia rūmų yra didelis (63 ha), puošnus, įdomus parkas. Dvaro sodyba priklauso Žagarės regioniniam parkui, joje daug unikalių eksponatų.

Lankėme Žagarės regioniniame parke esantį Žvalgaičių piliakalnį (Žagarės ozą), džiaugiamės puikiai įrengtomis poilsiavietėmis. Turėjome gražią koldūnų, sūrių ir kitų gaminių degustavimo popietę Žiurų kaime. Dėkingi išvyką rengusiam ilgamečiam Paįstrio gyventojų bendruomenės centro pirmininkui Rimantui Praniui, valdybos nariams.

Foto Daivos Kiršgalvienės

Ona Striškienė, Paįstrio gyventojų bendruomenės centro narė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: