Kęstutis Zinkevičius
Ukmergės rajone įsikūręs ekologinis kanapių ūkis – vienas „žaliausių“ šalyje
Draudimo agento darbą į ekologinį kanapių ūkį iškeitęs Kęstutis Zinkevičius šiandien yra tarp vieną plačiausių kanapių gaminių asortimentą siūlančių gamintojų. Tarp jo siūlomų produktų – ne tik aliejus ir arbata, bet ir vis dar itin retai Lietuvoje sutinkami kanapių pluošto tekstilės gaminiai. Jo ūkis išsiskiria dar ir tuo, kad jame naudojama elektra – tik iš atsinaujinančių šaltinių.
Kęstutis Zinkevičius buvo vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjusių auginti pluoštines kanapes, dar 2014-aisiais. Jakutiškiuose, Ukmergės rajone užsėjęs vos 1 hektarą, tuomet derindamas ūkininko ir draudimo brokerio profesijas, šiandien jo kanapių laukai užima 30 hektarų, o gaminamų produktų asortimentas – bene plačiausias šalyje.
Šiuo metu ūkininko prioritetas yra produktų gamyba. Bendradarbiaudamas su kitais ekologiniais Lietuvos ūkiais, jis perka iš jų sėklas, kurias pats perdirba ir nuolat eksperimentuoja su naujais produktais. Pasak jo – asortimento plėtimas yra vienas svarbiausių aspektų norint šiame versle išlikti konkurencingam.
Tarp ūkininko siūlomų produktų galima rasti ne tik jau spėjusios išpopuliarėti arbatos, aliejaus ir kitų gaminių iš kanapių sėklų, bet ir kosmetikos ir net tekstilės gaminių iš kanapių, tokių kaip staltiesės, servetėlės ir virtuviniai rankšluosčiai – tokie gaminiai Lietuvoje kol kas dar sutinkami itin retai. Nors pats drabužių iš kanapių pluošto kol kas nesiuva, K. Zinkevičius teigia, kad tam jis puikiai tiktų.
„Iš šio pluošto pagaminti audiniai niekuo nenusileidžia linui, o kai kuriais atvejais jį ir lenkia. Jie nepraleidžia ultravioletinių spindulių, gaunamas audinys yra gerokai švelnesnis ir galėtų nesunkiai pakeisti net ir medvilnę, kuri dažnu atveju yra itin neekologiška“, – sako vyras.
Nors kanapės pluoštas pasižymi daugybe puikių savybių, jį parduoti lengva nėra – norint jį parduoti Lietuvoje, reikalingi dideli kiekiai specialios kanapių veislės pluošto. Tad norėdamas jį panaudoti, ūkininkas ėmėsi gaminti tekstilę iš jos pats.
Vis dėlto kanapių pluošto audiniai Lietuvoje kol kas yra naujovė, nors pasak ūkininko, prieš aštuonerius metus pati pluoštinė kanapė buvo naujovė. Nors lietuviai jau spėjo susipažinti su šiuo augalu, o pusiau juokais sakomų prašymų parūkyti sulaukia vis rečiau, jis sako, kad švietimo poreikis vis dar yra.
„Situacija tikrai yra geresnė nei pačioje pradžioje, bet žinomumo visada galėtų būti daugiau. Dar ir dabar važinėju po konferencijas ir muges ir kalbu apie kanapių naudą, nes tai yra ypatingas augalas. Džiugu, kad jau plačiai naudojamos kanapių sėklos, netrukus turėtų pasirodyti ir daug puikių produktų iš žiedynų, tad norėtųsi matyti ir platesnį pluošto panaudojimą, kuris yra tikrai vertinga medžiaga“, – kalba ūkininkas.
K.Zinkevičius yra vienas iš Žemės Ūkio Ministerijos remiamos konferencijos „Pluoštinių kanapių nauda gamtai, klimatui ir žmonėms“ dalyvių, kurioje pristatys savo ūkį, išsiskiriantį iš kitų dar ir tuo, kad jame naudojama elektra yra išskirtinai tik iš atsinaujinančių šaltinių – saulės ir vėjo energijos.
„Kanapė yra vienas sveikiausių ir labiausiai panaudojamų augalų pasaulyje, o gamindami ekologišką produkciją, siekiame remti ir žaliąją energetiką. Kadangi pigumas nėra mūsų prioritetas, atėjus laikui pasirašyti tiekimo sutartį, priėmėme šį sprendimą. Norime, kad mūsų ūkis būtų kuo ekologiškesnis, o produktai būtų kuo natūralesni, tad toks žingsnis buvo visai logiškas“, – sako K. Zinkevičius.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!