Pexels nuotr.

Užimtumo tarnyba: daugiausiai planuojamų atleidimų – apdirbamojoje pramonėje

Apie ekonominius iššūkius ir ūkio stagnaciją kalbama nuo metų pradžios, o dalis šalies įmonių patiria sunkumų, tačiau darbo rinkai tai kol kas didesnės įtakos neturi. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2022 metais, Užimtumo tarnyba šiemet yra gavusi mažiau pranešimų apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus.

Apie pokyčius paskelbusios 39 įmonės įspėjo 1674 darbuotojus – tai yra 2,7 karto mažiau planuojamų atleisti darbuotojų nei 2022 metais tokiu pačiu laikotarpiu (51  pranešimas, 4503 dirbantieji).

Fiksuojamas išaugęs grupės darbuotojų atleidimų skaičius apdirbamosios gamybos sektoriuje. Šiuo metu jie sudaro 61,54 proc. visų gautų pranešimų.  Pernai šio sektoriaus įmonėse grupės darbuotojų atleidimai sudarė trečdalį. Mažindamos gamybos apimtis, šios bendrovės nurodo pagrindinę priežastį – darbo funkcija darbdaviui tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų.

„Motyvuotų darbuotojų poreikis rinkoje nedingsta. Vieniems sektoriams išgyvenant sunkesnius laikus, kiti sektoriai priešingai – plečiasi, planuoja naujus projektus, aktyviai ieško darbuotojų. Pavyzdžiui, energetikos sektorius“, – aiškino Užimtumo tarnybos Priemonių organizavimo įgyvendinimo skyriaus patarėja Brigita Blavaščiūnienė.

Nemaža dalis darbdavių šiais laikais darbuotojus apmoko, padeda priprasti prie naujų darbo technikų ir metodų, tad norintys dirbti dažniausiai nelieka be darbo. „Užimtumo tarnyba siūlo galimybę asmenims persikvalifikuoti ar įgyti kvalifikaciją ir tokiu būdu susikurti tvaresnę ateitį“, – priminė B.Blavaščiūnienė.

Sunkumų patiriančiose pramonės šakose irgi neskubama atsisveikinti su aukštesnės ir aukštos kvalifikacijos darbuotojais. Pavyzdžiui, įrengimų inžinierių, staklių operatorių paklausa išlieka didelė, o pasiūla vis dar nėra pakankama. „Pastebime, kad darbdaviai tikisi sudėtingesnį laikotarpį pragyventi išlaikydami vertingus specialistus ir jų paslaugų atsisako tik kraštutiniais atvejais“, – teigė Užimtumo tarnybos atstovė.

27 įmonės, šiemet  pateikusios pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus, nurodė, kad šių žmonių darbo funkcija tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų, mažinamų gamybos apimčių ar kitų priežasčių. Penkių įmonių darbuotojų atleidimo priežastis – tų bendrovių likvidavimas. Septynioms – paskelbtas bankrotas.

Daugiausiai pranešimų iš apdirbamosios gamybos sektoriaus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus gauta iš keturių baldų gamybos srityje veikiančių įmonių – „Theca Furniture“,  „Baldlitas“,  „S-Form“,  „Vokė-III“. Jos iš viso planuoja atleisti 282 dirbančiųjų. Pagal profesines kvalifikacijas – daugiausiai produktų rūšiuotojų ir bandytojų, baldžių bei giminiškų profesijų darbininkų, gamybos darbininkų, komplektuotojų, siuvėjų, siuvimo mašinų operatorių, sukirpėjų, pakuotojų, gamybos darbų meistrų ir brigadininkų, stalių-staklininkų, kokybės kontrolierių ir kitų profesijų darbuotojų.

Šiemet didžiausi grupės darbuotojų atleidimai, kai įspėta daugiau nei 100 darbuotojų, dėl bankroto buvo numatomi baldų gamybos įmonėje „S-Form“, pieninių veikla ir sūrių gamyba užsiimančioje „Lukšių pieninė“ bei kelių ir automagistralių tiesimo veiklą vykdančioje įmonėje „Žemaitijos keliai“.

Dėl darbo organizavimo pakeitimų –  duomenų apdorojimo, interneto serverių paslaugų ir susijusią veiklą vykdančioje įmonėje „Intrum Global Business Services“.

Liepą ir rugpjūtį 5 įmonės informavo apie atleidimą įspėtus 277 darbuotojus, kai tuo tarpu 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu buvo gauta 15 pranešimų apie 573 įspėtus dirbančiuosius.

Viršutinių rūbų siuvimo įmonė „Elkada“ dėl įmonės likvidavimo planuoja atleisti 31 darbuotoją. Virtuvės baldų gamybos veiklą vykdanti įmonė „Vokė-III“ ir bevielio ryšio paslaugų veiklą vykdanti įmonė „Teleperformance LT“ dėl sumažėjusios darbo apimties planuoja atitinkamai atleisti 31 ir 25 darbuotojus.

Bankrutuojanti baldų gamybos  įmonė „S-Form“ įspėjo 161 darbuotoją. Taip pat  saulės modulius gaminanti įmonė „Soli Tek cells“ dėl sumažėjusių užsakymų apimties ir kitų sektoriaus problemų iš 84 įmonėje dirbančiųjų rugsėjį planuoja atleisti 30.

Nuo 2023 metų pradžios daugiausiai pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimus gavo Užimtumo tarnybos Vilniaus ir Kauno klientų aptarnavimo departamentai (atitinkamai – 17 ir 9), Panevėžio – 5, o Klaipėdos ir Šiaulių – po 4.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: