Vaikų plaukų priežiūra: leisti galvos tatuiruotes, naudoti suaugusių šampūną ar skusti plikai?
Apie teisingą plaukų priežiūrą ir kirpimą kiekvienas turi savo įsitikinimus, ypač, jeigu kalbama apie mažų vaikų šukuoseną. Kokias plaukų priežiūros priemones rinktis, kiek kartų per savaitę plauti kūdikių plaukus ir, ar verta vaikus skusti plikai, „Ellips Lietuva“ paklausė profesionalios vaikų kirpėjos, vaikų kirpyklos „Bambina“ įkūrėjos, Vaidos Galinauskienės.
„Pastaruosius kelerius metus šio prašymo iš savo klientų sulaukiu gerokai mažiau, tačiau prieš kokius penkerius metus tėvai atvesdavo savo mažus vaikus, kad nuskustume juos plikai. Neva, po to vaiko plaukai ataugs itin vešlūs. Tada kartodavau, sakau ir dabar – vaikas plaukus paveldi iš tėvų ar senelių, tad nuskutus plikai, plaukų vešlumas, struktūra ar net spalva nepasikeis. Tiesiog, ataugus vienu metu visiems plaukams, vizualiai atrodys jų daugiau, tačiau tik pradžioje, nes plaukų svogūnėlių kiekis odoje išlieka tas pats. Žinoma, vaikui augant, plaukas kinta ir iš keturmečio vaiko plaukų jau galima nuspėti, kokia šukuosena ateityje jis džiaugsis, tačiau galutinai plaukas susiformuoja tik vaikui sulaukus 10 metų, tad, nuskutę plaukus vaikystėje, jokio norimo rezultato nepasieksite“, – sako V. Galinauskienė.
Plaukų ir galvos odos priežiūra
Pasak vaikų kirpimo specialistės, vaiko plaukų priežiūra ankstyvame amžiuje labai svarbi ne tik dėl jų grožio, bet ir ugdomų įgūdžių, kurie vaikui pravers vėliau. Tik nederėtų persistengti: kadangi kūdikių plaukai nelinkę riebaluotis, pakanka plaukus trinkti kartą per savaitę švariu vandeniu be šampūno, o vyresniems vaikams – pagal poreikį. Jeigu vaikai aktyvūs ir lanko sporto būrelius, plauti plaukus šampūnu derėtų po kiekvieno tokio užsiėmimo. Ypač svarbu tinkamai pasirinkti plaukų priežiūros produktus, kad jų sudėtyje nebūtų sulfatų, parabenų, silikonų, dirbtinių dažiklių ir kvapiklių, kurie galėtų dirginti kūdikių akis ir jautrią galvos odelę.
„Atsižvelgiant į vaiko plauko struktūrą, kondicionierių galima naudoti jau ankstyvame vaiko amžiuje, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kondicionieriaus ingredientus ir jų savybes. Visada rekomenduoju rinktis augalinius produktus, kurie savo sudėtimi nėra agresyvūs jautriai ir plonai vaiko galvos odai bei plaukams. Deja, paanalizavus kai kurių produktų sudėtį, kurie skirti tik vaikams, pasidaro tikrai pikta, nes tokių produktų iš viso neturėtų būti prekyboje“, – pastebi V. Galinauskienė.
Pasak jos, vaiko plaukų po vonios procedūrų negalima agresyviai trinti rankšluosčiu – užtenka lengvai rankšluosčiu juos nusausinti ir leisti natūraliai išdžiūti. Plaukų džiovintuvą galima naudoti tik tuo atveju, jeigu nėra kitos išeities ir reikia skubėti, mat karšta oro srovė pažeidžia gležnus vaiko plaukus ir ilgainiui jie gali imti skilinėti bei prarasti gyvybingumą. Ta pati taisyklė galioja ir plaukų tiesintuvams ar plaukų žnyplėms – vaikų plaukų iš viso nederėtų formuoti karštais įrankiais.
„Kartais nutinka, kad ir vaikai turi pleiskanų, tad tėvams kyla dilema – ar galima naudoti specialius šampūnus. Jeigu ant kūdikio galvos yra susidaręs pleiskanų luobas, žvynelius primenančios gelsvos, tvirtos pleiskanos, šampūnas nuo pleiskanų čia nepadės, nes tai seborėjinio dermatito forma. Jeigu pleiskanų luobas labai storas, gali išslinkti vaiko plaukai, todėl visada rekomenduoju jį atsargiai panaikinti, pasitelkiant į pagalbą natūralius produktus, papildytus augalinėmis medžiagomis. Sausų pleiskanų luobo negalima grubiai bandyti iššukuoti ar krapštyti, nes galima pažeisti ploną vaiko galvos odelę. Tačiau geriausia neeksperimentuoti ir vaiką parodyti specialistui, kuris patars, kokias priemones naudoti, kad šios problemos neliktų“, – pataria vaikų kirpyklos įkūrėja.
Vyresniems vaikams svarbu išsiaiškinti pleiskanų atsiradimo priežastį – gal tai lytinis brendimas, stresas, netinkama plaukų priežiūra ir pan. Kiekvienu atveju galima šią problemą išspręsti skirtingai, tačiau dažnai šampūnas nuo pleiskanų nebūna sprendimo būdas, tik priemonė sumažinti diskomfortą.
Kaip taisyklingai šukuoti vaikų plaukus?
„Kartais vaikų plaukai dėl genetikos arba plauko pažeidimų labai veliasi, tokiu atveju derėtų naudoti plaukus drėkinančius ar maitinančius kosmetikos produktus. Be to, labai svarbus ir taisyklingas susivėlusių plaukų iššukavimas. Svarbiausia taisyklė – plaukai pradedami šukuoti nuo apačios, plaukų galiukų, ir kylama į viršų. Jei vaiko plaukai susivėlė, svarbu šukuojant atskirti kuo plonesnes sruogas, nes tada lengviau plaukus išpainioti ir mažiau jų netenkama iššukavimo metu. Ypatingai nerekomenduoju šukuoti šlapių plaukų, nes tuo metu jie yra labai pažeidžiami ir šukavimas šepečiu ar šukomis jiems gali pakenkti“, – pastebi V. Galinauskienė.
Anot jos, rinkoje dabar yra didelė šepečių ir šukų pasiūla, todėl žmonėms pasiklysti tokioje gausoje tikrai lengva. Svarbu žinoti vieną taisyklę – trumpiems plaukams užteks ir retų šukų, ilgesniems plaukams prireiks šepečio. Jeigu plaukai ploni, geriau rinktis šepetį tankesniais šereliais, jeigu linkę veltis – retesniais, o garbanotiems ar tankiems plaukams išsigelbėjimas – šepetys su pavieniais bukais spygliukais. Renkantis šukas ar šepečius, specialistė rekomenduoja rinktis natūralių medžiagų, pvz., medinius ir, geriausia, natūraliais šereliais, nes šepečio ir šukų dantukai nebus labai aštrūs bei nedirgins jautrios galvos odelės, o minkšti vaiko plaukai šukavimo metu nebus žalojami.
Vaikų kirpimo specialistė atkreipia dėmesį, kad didesnio dėmesio reikalauja garbanoti vaikų plaukai: kadangi jie natūraliai sausesni ir porėtesni, yra linkę labiau šiauštis, jiems nuolat trūksta drėgmės – šį poreikį patenkina plaukų kondicionieriai ar kaukės. Renkantis šampūną, labai svarbu, kad jo sudėtyje nebūtų sulfatų, kurie sausina ne tik galvos odą, bet ir plaukus. Garbanotų plaukų rekomenduojama nešukuoti plaukų šepečiu, geriausiai – retomis šukomis ir tik prieš trenkant galvą.
„Dar viena dažnai tėvų pamirštama plaukų priežiūros taisyklė – vaiko paruošimas miegui. Derėtų išsegti plaukų segtukus, ištraukti plaukų gumeles ir kitus aksesuarus bei išleisti standžius pynimus – naktį plaukai, kaip ir žmonės, turi ilsėtis, todėl geriau juos iššukuoti ir palikti palaidus arba supinti į laisvą kasą. Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kokiomis plaukų gumelėmis vaikai rišasi plaukus ir kokius plaukų segtukus naudoja, nes nekokybiški gaminiai žaloja tiek plaukus, tiek galvos odą. Plaukų gumeles derėtų rinktis storesnes, medvilnines arba dar geriau šilkines, minkštas, nes siauros velia ir žaloja plaukus, segtukai turėtų būti su dantukais, kad geriau laikytųsi, o lankelius iš plastmasės geriau pakeisti medvilninėmis galvos juostomis – jos nespaudžia plaukų ir galvos“, – patarimus dalija V. Galinauskienė.
Pasak jos, vaiką jau nuo mažens reikia pratinti prižiūrėti savo plaukus, geriausia – savo pavyzdžiu: šukuojantis įduoti ir vaikui šukas ar šepetį bei parodyti, kaip taisyklingai šukuotis. Taip vaikas vėliau nebijos kirpėjų ir įgys plaukų priežiūros pagrindų.
Vaiko plaukų kirpimas – specifinis
Nors atrodo, kad plaukai visų vienodi, vaikų ir suaugusių kirpimo specifika šiek tiek skiriasi. Ir ne tik dėl spalvingo kirpyklų interjero. Visų pirma, vaikų kirpėjai turi daugiau kantrybės, nes vaikai nuolat muistosi, juos reikia kažkuo užimti bei nuraminti, todėl kirpimas užtrunka ilgiau. Antra, vaikų plaukai ir galva dar nėra iki galo susiformavę, todėl, nors ir galioja tos pačios kirpimo taisyklės, kaip suaugusiems, parinkdamas tinkamą kirpimą, vaikų kirpėjas įvertina ne tik vaiko veido bruožus ar galvos ypatumus, bet ir vaiko amžių, plauko minkštumą ir plaukų verpetus, kuriuos vaikas vėliau gali „išaugti“.
„Kai manęs klausia, kada pirmą kartą reikėtų vaiką apkirpti, atsakau, kad amžiaus rekomendacijų nėra, tačiau dažniausiai toks poreikis atsiranda per pirmus vaiko gyvenimo metus. Vaikų kirpykloje verta apsilankyti tada, kai vaikui plaukai pradeda lįsti į akis, kutenti ausytes ar kaklą. Prieš vizitą derėtų plaukus išplauti ir iššukuoti namie, kad galimas plaukų peštelėjimas neišgąsdintų vaiko nuo lankymosi kirpykloje kitą kartą. Be to, svarbu iš anksto informuoti kirpėją apie vaiko charakterį – tada jis žinos, kaip su vaiku susikalbėti, kad kirpimo metu jis būtų ramus. Be to, rekomenduoju su savimi atsinešti ir mylimą vaiko žaislą – tada mažylis bus užsiėmęs ir kirpyklos aplinka jo negąsdins. Po kirpimo vaiką būtina pagirti, kad gražiai atrodo, tad ir kitą kartą jis nebijos ateiti kirptis“, – šypsosi vaikų kirpėja V. Galinauskienė.
Dar vienas patarimas iš specialistės lūpų: jeigu vaikas nori auginti ilgus plaukus, būtina nuolat pakirpti jau išsišakojusius plaukų galiukus, kad plauko pažeidimas nekiltų aukštyn ir vėliau netektų nukirpti daugiau plaukų.
Rugsėjo 1-oji ant nosies – kaip pasipuošti?
Kirpėja pastebi, kad, kaip ir suaugusių, vaikų kirpimai priklauso nuo sezono – vasarą populiaresni
plaukų skutinėjimai, trafaretinis plaukų spalvinimas, o mokslo metais vyrauja klasikiniai kirpimai. Paklausta apie naujų mokslo metų vaikų šukuosenų tendencijas, kirpyklos „Bambina“ įkūrėja patvirtina – klasika niekada neišeina iš mados, tad ilgi plaukai ir šiemet bus populiarūs. Tačiau atsiranda vienas naujas elementas – įvairių ilgių ir formų kirpčiukai, tad toms, kurie apie juos svajoja, šiemet bus galima šią svajonę įgyvendinti. Be to, savo pozicijos neužleis „bob“ kirpimai, ypač – griežtų formų, taip pat – „shag“, „mulet“ kirpimai, kai trumpesnis viršus kontrastuoja su ilgais plaukais apačioje. Taigi, „drakono“ kirpimas sugrįžta.
„Dabar kitaip, nei prieš kelerius metus, daugiau drąsių, nestandartinių vaikų šukuosenų – tiek tėvai, tiek vaikai yra liberalesni, nori išreikšti individualumą. Šios vasaros vaikų „topas“ – trafaretinis plaukų spalvinimas, imituojant tatuiruotę. Iškart tėvelius noriu nuraminti: laikinosioms tatuiruotėms, kurios atliekamos aerografiniu būdu – purškiant, naudojami dažai yra pagaminti iš hipoalerginių medžiagų, todėl nesukelia odos sudirgimų ir alergijų, be to, procedūra ilgai netrunka – tik keletą minučių. Kita labai populiari naujovė tarp paauglių – „face-frame“ plaukų tonavimas, kai ryškinami plaukai tik aplink veidą arba „split’as“, kai pusė plaukų dažoma viena spalva, o kita paliekama natūrali ar dažoma kita spalva. Nors sakoma, kad grožis reikalauja aukų, savo kirpyklose visada atliekame tik saugų plaukų tonavimą, kai dažų pigmentas į plauką įsigeria dalinai, todėl vaiko plaukai nebalinami ir nežalojami“, – pabrėžia V. Galinauskienė.
„Ellips Lietuva“ skatina individualumą bet kokiame amžiuje, nes drąsios idėjos ir jų išskirtinumas daro pasaulį gražesniu.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!