Pixabay nuotr.
Veterinarijos specialistai imasi priemonių dėl geresnės gyvūnų gyvenimo kokybės
Lietuvoje netyla diskusijos apie tai, kad nuolat daugėja gyvūnų gerovės pažeidimų. Netgi tarptautiniuose renginiuose šalies veterinarijos specialistai ir mokslininkai metai iš metų konstatuoja tas pačias problemas – naminių gyvūnų priežiūros ir laikymo sąlygų, fizinio saugumo, neatsakingo veisimo ir panašias. Nors Europos Sąjunga taiko vienus aukščiausių pasaulyje gyvūnų gerovės standartus, tačiau tam, kad situacija keistųsi iš esmės, būtinos sutelktinės valstybinių institucijų ir verslininkų pajėgos. Viena iš tokių iniciatyvų, prisidedančių prie gyvūnų gerovės valstybės statuso, yra Prevencinių veterinarinių paslaugų programos, sukurtos bendradarbiaujant su veterinarijos profesionalais ir gyvūnų augintojais.
Mažins gyvūnų savininkų nerimą ir sąnaudas
Pirmaisiais gyvūno gyvenimo metais būtina atlikti nemažai profilaktinių ir prevencinių priemonių, kad būtų užtikrinta gyvūno sveikata ir gerovė. „Deja, neretai nutinka taip, kad mažiau žinių ir patirties turintys gyvūnų savininkai laiku nesiima veiksmų, užkertančių kelią ligoms ir kitoms būklėms, bloginančioms augintinio gyvenimo kokybę. Kai kuriems pritrūksta ne tik informacijos apie tai, kada ir kaip būtina pasirūpinti gyvūnu, bet ir norima sutaupyti. Pastebėjus gyvūno elgesio ar sveikatos pokyčius, galvojama – nieko čia tokio, gal praeis, palauksime ir matysime, ar tikrai reikia specialistų pagalbos. Praktika rodo, kad toks požiūris ilgalaikėje perspektyvoje visada kainuoja brangiau gyvūno savininkui, o augintiniui laiku negarantuoja pagalbos“, – situaciją apžvelgia patyręs veterinarijos gydytojas Arūnas Glumbakas.
Šią opią problemą ėmėsi spręsti klinika „Greitoji žirafa“. „Atsižvelgę į gerąsias praktikas veterinarijos srityje, išsiaiškinę naminių gyvūnų augintojų poreikius ir problemas, sukūrėme Prevencinių veterinarinių paslaugų programas, kurios bus prieinamos kiekvienam žmogui inovatyvioje internetinėje parduotuvėje“, – patirtimi dalinasi klinikos specialistai.
„Kiekvienas gyvūno savininkas, įsigijęs šią programą, ne tik gaus paslaugų paketą, bet atliksime ir edukacinį darbą. Pavyzdžiui, nukirpę augintiniui nagus ar išvalę ausis, pamokysime, kaip tai padaryti patiems namuose. Paaiškinsime, kada ir kodėl tikslinga atlikti programos paslaugas, drauge su savininku sudarysime vizitų planą. Į pasirinktą paslaugų paketą, kurį bus galima išnaudoti per metus, įeina tokios svarbios paslaugos kaip vakcinacija nuo infekcinių ligų, gydytojo konsultacija susirgus augintiniui, kraujo tyrimai, echoskopija ir kitos. Visose programose numatytos nuolaidos tokioms svarbioms paslaugoms kaip kastracija, dantų apnašų valymas, profilaktinės priemonės nuo erkių ir blusų“, – pasakoja veterinarijos klinikos „Greitoji žirafa“ direktorė Venera Žilinskė.
Gyvūnų savininkai vertina kompleksiškumą ir šviečiamąjį darbą
„Tokių programų atsiradimas reikšmingai pagerina ne tik mano, kaip savininko, emocinę gerovę – bus daugiau aiškumo ir konkretumo, o kartu ir ramybės, – bet ir įpareigoja atsakingai žiūrėti į augintinio sveikatą. Čia kaip žmogui sveikatos draudimas. Galbūt per metus gyvūnui nieko nenutiks ir pakaks tik profilaktinių paslaugų, bet jeigu nutiks, tai bus bėdų, su kuriomis ir finansiškai, ir emociškai nelengva susitvarkyti“, – savo patirtimi dalinasi mišrūnės Džiugės savininkas Vytautas. Gyvūną vyras su šeima į savo namus pasiėmė iš prieglaudos.
Lygiaplaukio retriverio Trevi savininkė Jūratė pasakoja apie tai, kad anksčiau rinkoje tokių paslaugų tikrai trūko – savininkas pats turėjo klausinėti gydytojų, kada ir kokių paslaugų reikia, domėdavosi, kad nebūtų praleisti svarbūs prevenciniai žingsniai gyvūno auginimo istorijoje. „Man patrauklu atrodo tai, kad bus galima už šias paslaugas mokėti ne visą sumą iš karto, bet mėnesines įmokas. Labiausiai džiaugiuosi edukaciniu šios programos aspektu – juk būna, kad pamirštame tokius dalykus kaip vakcinacija, nukirminimas, vaistai nuo erkių. Kai profesionalai sudėlioja planą už savininką – tai didelis privalumas, taupantis laiką. Jį galiu skirti sau arba daugiau pabūti su šunimi gamtoje“, – džiaugiasi šunų aistruolė Jūratė.
Veterinarijos gydytoja Julija Špakovič paantrina, kad jei norime, kad gyvūnas gyventų ilgą kokybišką gyvenimą, profilaktinės apžiūros yra būtinos. „Iš anksto galime užbėgti už akių daugeliui ligų, o jei tai apleidžiame ir laiku nesikreipiame pagalbos, gyvūnui gali prasidėti lėtinės problemos, bus reikalingas ilgas gydymas“, – sako J. Špakovič.
Ir veterinarijos specialistai, ir gyvūnų augintojai vienbalsiai sutaria, kad Prevencinių veterinarinių paslaugų programos pirmiausiai leidžia nuosekliai ir kokybiškai pasirūpinti savo augintiniu. Čia apjungiamos kelios svarbios sritys – profilaktika, prevencija, diagnostika bei gydymas. „Laimi visi: mažėja savininkų patiriamas nerimas dėl gyvūnų sveikatos ir priežiūros, augintiniai gali mėgautis sveiku ir kokybišku gyvenimu, veterinarijos specialistai prisideda prie pasauliniu mastu svarbaus visapusiško gyvūnų gerovės kūrimo“, – apibendrina „Greitosios žirafos“ profesionalai.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!