Vilniaus universiteto chorai sezoną pratęs Bistrampolyje
Du intelektualiausiais šalyje vadinami chorai – Vilniaus universiteto (VU) studentų „Gaudeamus“ ir absolventų bei dėstytojų „Pro Musica“ – pasibaigus sezonui atliks dar vieną koncertą Lietuvoje. Kartu su VU kameriniu orkestru šį sekmadienį jie koncertuos Bistrampolio dvare šalia Panevėžio. Chorų vadovė Rasa Gelgotienė atvyksiantiems į koncertą žada, kad savitoje dvaro auroje retai Lietuvoje girdimas norvego kompozitoriaus Ola Gjeilo kūrinys „Saulėtekio mišios“ užburs savo sferiniu skambesiu.
„Pirmą kartą šį kūrinį dainavome Gotlando saloje su norvegų ir švedų atlikėjais. Nekantravome jį atsivežti į Lietuvą, kad „Saulėtekio mišias“ išgirstų kuo daugiau žmonių“, – prisipažino R. Gelgotienė. Ji pasakoja, kad kūrinys sudomina ir įtraukia bet kurį klausytoją. Pats kompozitorius, kuriam neseniai sukako 37-eri, yra sakęs, kad chorinės muzikos populiarumas auga, nes chorams šiandienos kompozitoriai sukuria vis daugiau jaunus klausytojus įtraukiančių kūrinių. „Aš visuomet norėjau, kad mano muzika pasiektų ir, tikiuosi, paliestų kaip galima daugiau žmonių. Manau, kelis pastaruosius dešimtmečius neatrodė, kad klasikinės muzikos kūrėjai siektų šio tikslo“, – portalui „Musicroom“ pasakojo O. Gjeilo.
Jis muziką pradėjo kurti būdamas penkerių, nors iki septynerių metų nesimokė skaityti natų, norėdamas groti tik tai, ką sugalvojo pats. Tad pagrindiniu savo kūrybos šaltiniu O. Gjeilo vadina improvizaciją. Vėliau atsivėrė dar vienas šaltinis – kino filmų muzika. Jos poveikis kompozitoriui aiškiai jaučiasi ir „Saulėtekio mišiose“: per jas klausytojas keliauja kaip per žmogaus gyvenimo siužetą. „Norėjau, kad šio kūrinio muzika plėtotųsi nuo skaidriausios ir erdviausios iki visiškai žemiškos, nuo nuostabios ir nesugadintos link emocingesnės ir dramatiškesnės, galų gale, šiltesnės ir tvirtesnės. Tokia eiga – tai žmogaus vystymosi nuo vaikystės iki brandos, arba dvasinės kelionės, metafora“, – paaiškina kompozitorius.
„Saulėtekio mišios“ yra sužavėjusios abu jas atliekančius VU chorus. Vyresnis pagal choristų amžių, bet vėliau susibūręs dėstytojų, darbuotojų ir universiteto absolventų „Pro musica“, vienijantis 70 narių, šį kūrinį yra įrašęs tarp daugelio didelės apimties ir įvairių laikmečių muzikos veikalų nuo V. A. Mocarto ir Dž. Verdžio „Requiem“ iki J. De Haano simfonijos Nr. 1 „Urizeno knyga“, C. Fonseca’os „Afrobraziliškų mišių“ ir A. Ramirezo „Kreolų mišių“. Šimto narių „Gaudeamus“, šiemet atšventęs 75-ąjį jubiliejų, taip pat noriai jį dainuoja, nors atlieka ir įvairius mažesnės apimties kūrinius. „Gaudeamus“ choristai siekia susipažinti su kuo daugiau svarbių muzikos istorijai veikalų ir žanrų, kad dainuodami įgytų ir žinių bagažą. „Daugelis universiteto bendruomenės žmonių labai noriai dalyvauja choro veikloje, domisi tuo, ką daro. Ir jie visi – itin intelektualūs, o muzikoje, ypač chorinėje, nuo intelekto priklauso viskas“, – pabrėžė R. Gelgotienė.
Jos vadovaujamų chorų po koncerto Bistrampolyje laukia įspūdingos kelionės: „Pro musica“ pasirodys Niujorke (ten šiuo metu gyvena ir kuria ir O. Gjeilo) ir Vašingtone, JAV, o „Gaudeamus“ vyks į Rio de Žaneirą Brazilijoje.
Artėjančio sekmadienio koncertas – trečiasis XIII Bistrampolio vasaros festivalio renginys. Festivalis šiemet truks iki pat rugsėjo vidurio ir apims 14 įvairių žanrų muzikos, teatro pasirodymų, jo metu įvyks ir pirmoji šio dvaro konkūrų taurė. Po VU chorų pasirodymo kitas koncertas bus birželio 14 d., jame savo požiūrį į klasikinę muziką pristatys latvių violončelininkai DAGAMBA drauge su iraniečiu perkusininku Hamidreza Rahbaralam ir lietuviu pianistu Dainiumi Teniu.
VU chorų atliekamų „Saulėtekio mišių“ galima pasiklausyti čia: https://www.youtube.com/watch?v=IjWNbT42w80.
DAGAMBA kolektyvo „Odės džiaugsmui“ interpretacija: https://www.youtube.com/watch?v=nFIAp9G0MzY
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!