6 patarimai popandeminiam laikotarpiui: kaip augintinį išmokyti be streso likti namuose

2021 m. gegužės 25 d. – Karantino švelninimas ir COVID-19 pandemijos ribojimų palaipsnis atlaisvinimas daugelyje šalių – atokvėpis žmonėms, tačiau ne itin gera žinia gyvūnams augintiniams, įpratusiems daug laiko praleisti namuose su šeimininkais. Darbuotojams grįžtant į savo darbovietes, gyvūnų elgsenos specialistai perspėja: prie šių pokyčių svarbu tinkamai pripratinti keturkojus biučiulius, kad jie išvengtų streso.   

„Mars“ koprporacijos padalinio „Mars Petcare“ gyvūnų elgesnos specialistė Tammie King pasidalino įžvalgomis, kaip padėti augintiniams išvengti nerimo, kai jų šeimininkai ims grįžinėti į biurus ir kitas darbo vietas.

„Gyvūnai augintiniai ir kitomis aplinkybėmis patiria atsiskyrimo stresą, bet karantinas dar labiau išryškino šią problemą. Situacija dar paaštrėja tuo atveju, jei katę ar šunį įsigijote karantino ribojimų laikotarpiu, ir augintinis tiesiog nėra patyręs ilgesnio išsiskyrimo su šeimininku“, – pažymi T. King.

„Mars Petcare“ gyvūnų elgsenos specialistė pastebi, kad labai svarbu laiku pastebėti nerimą kelinčius augintinio elgesio pokyčius – tai gali būti mitybos įpročių pasikeitimai, neramus ar net destruktyvus elgesys, kai šeimininkas ruošiasi išeiti iš namų, „užmirštos“ gamtinių reikalų atlikimo taisyklės, drebulys, keistas šnopavimas, keliamas didesnis nei įprasta triukšmas.

Su šiais rūpesčiais susiduriantys šunų šeimininkai pasakoja, kad dėl atsiskyrimo sunerimę augintiniai pradėjo graužti baldus, jaukti namus, nuolat loti. Kartais dėl patiriamo streso augintiniai netenka daug svorio.

T. King pateikia 6 taisykles, kurios gali padėti įveikti popandeminio atsiskyrimo laikotarpį žmonėms ir jų keturkojams bičiuliams:

  • Sukurkite namuose saugią ir draugišką aplinką. Tai gali būti speciali žaidimų vieta su guoliu, augintinio žaislais, vandens dubenėliu. Reguliariai atveskite augintinį ir parodykite, kad čia saugu ir gera būti. Augintinio maitinimas būtent šiame kampelyje padeda sukurti teigiamas asociacijas. Pratinkite šunį prie jo „kambarėlio“, patys trumpam išeidami į kitą kambarį. Grįžę ramiai jį išleiskite. Palaipsniui ilginkite laiką, kai augintinis lieka vienas.
  • Iš namų išeikite ir grįžkite ramiai, be didelių atsisveikinimo ir pasisveikinimo ceremonijų, tuomet augintinis žinos, kad tai nėra toks jau svarbus įvykis. Užsitęsę atsisveikinimai gali padidinti gyvūno stresą. Vis dėlto mokant augintinį likti vieną, svarbu išlaikyti balansą ir skirti pakankamai meilės bei dėmesio tuomet, kai esate kartu.
  • Sudarykite nuspėjamą darbotvarkę, primenančią tą, kokia galiojo iki karantino ir ribojimų. Kuo stabilesnė diena, tuo lengviau jūsų augintiniui laukti to, kas vyks po kurio laiko.
  • Pasirūpinkite, kad jūsų keturkojis bičiulis liktų aktyvus – fiziškai ir kitais lavinimo atžvilgiais. Prieš palikdami šunį namuose, leiskite jam išsidūkti, ypač jei augintinis yra smarkaus būdo. Išeikite pasivaikščioti, žaiskite, mokykite jį naujų triukų – jei augintinis jums išeinant bus kiek nuvargęs, tikriausiai jam patiks numigti, kai būsite išvykę.
  • Užimkite savo augintinį, palikite jam mėgstamą žaisliuką. Galite pasiūlyti jam apklotą ar drabužį, kuriame šuo atpažins jūsų kvapą – tai jį nuramins.
  • Jei būdami namuose žiūrite televizorių ar klausotės muzikos – palikite šiuos įrenginius įjungtus išeidami. Tuomet augintiniui namai neatrodys tokie tušti, kai išeina šeimininkas.

T. King taip pat ragina šeimininkus jokiu būdu nebarti ir nekelti tono, bendraujant su augintiniu, kadangi tai jį tik dar labiau išgąsdins. „Jie ir taip bijo, ir nesugeba patys su tuo susidoroti. Jei reikia, kreipkitės draugų, artimųjų, šunų priežiūros ekspertų pagalbos“, – pataria gyvūnų elgsenos specialistė. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: