TOP3 netradicinės vietos naujųjų sutikimui
Straipsnio autorė Vaiva Arnašė
2020-ieji ant slenksčio. Palydėti senus ir pasitikti Naujuosius metus lietuviai neretai pasirenka svečiose šalyse – dažniau Europoje, bet tie, kam įdomios kitoniškos kultūros, renkasi atokiau nuo mūsų esančias šalis ir švenčia juos arba ne gruodžio 31 d., arba kiek kitaip, nei kad esame pratę. Kelionių organizatoriaus „West Express“ Egzotinių ir grupių kelionių skyriaus vadovė Alma Stanulionienė išskyrė tris vietas pasaulyje, kur Naujuosius pasitikti būtų tikrai įdomu ir mums neįprasta.
Visame pasaulyje pagarsėję Kinų Naujieji Metai
Norintys atšvęsti šiuos Naujuosius kartu su kinais, dar gali suspėti – šimtmečių tradicijų apraizgyta šventė šį kartą prasideda 2020 m. sausio 25 d. Naujųjų Metų šventimo arba Pavasario šventės „Čun Dze“ data skaičiuojama pagal Grigaliaus kalendorių ir trunka net 15 dienų.
Švenčiant Naujuosius visos kinų kvartalų gatvės, pastatai, patys kinų namai dekoruojami raudonos spalvos detalėmis, kabinami raudoni žibintai. Raudona yra pagrindinė šventės spalva – tikima, kad tai palanki laimei ir sėkmei spalva. Kinai mano, kad išvaizda ir nusiteikimas per Naujuosius Metus lemia kitų metų gyvenimą, todėl rengiasi taip pat raudonos spalvos drabužiais.
Savo namus kinai taip pat puošia ir žydinčiomis gėlėmis, apelsinų ir mandarinų pintinėmis, kurie laikomi nesibaigiančios laimės Kinijoje simboliais ir dovanojami einant į svečius. Per šią šventę kinai keičiasi dovanomis – dažniausiai raudonais vokais, kuriuose įdeda pinigų. Sutinkant Naujuosius metus Kinijos miestų aikštėse, parkuose, mugėse galima išvysti įspūdingų tradicinių drakonų, liūtų šokių, įvairių pasirodymų, spektaklių.
Išvakarės ir pirmoji Naujųjų Metų diena Kinijoje yra šeimos šventė, į kurią skuba sugrįžti visi jos išsibarstę po kitus miestus ir šalis, nariai. Naujųjų Metų vakarienė – tai šeimos, jos vienybės šventė. Šeima su didele pagarba prisimena savo protėvius. Naujųjų Metų naktį šeimos nariai stengiasi kuo ilgiau nemiegoti, linksminasi, žaidžia įvairiausius žaidimus. Šventę visada lydi fejerverkai, kurių triukšmas, kaip nuo gilios senovės tiki kinai, išvaiko blogąsias dvasias ir nesėkmes, neleisdamas joms pereiti į naujus metus. Kitą dieną pirmas patiekalas visada būna saldus, kad sėkmė lydėtų visus metus.
2–ąją Naujųjų metų dieną kinų didelis dėmesys skiriamas šunims, nes manoma, kad ši diena yra visų šunų gimimo diena. 3-iąją dieną einama pas uošvius, kuomet žentas atneša apelsinų ir mandarinų, už tai gaudamas tradicinę naujametinę dovaną – raudoną voką su pinigais laimei. 4-ąją dieną kinai aukoja Namų židinio Dievybės auką, kad Dangaus Dievą informuotų apie gerus darbus – ant altoriaus jam deda daug saldaus ir lipnaus maisto, kad suklijuotų Namų židinio Dievybės burną. 5-ąją dieną visi būna namie, nes išėjimas iš namų ar priėmimas svečių, gali atnešti nesėkmes. Septintoji diena čia laikoma visų žmonių gimimo diena, skirta apmąstymams, kas per metus pasiekta. 8-ąją dieną vyksta šeimos vakarienė Dangaus Dievo garbei. 9-ąją dieną atidaromos parduotuvės ir biurai, nes tikima, kad tai pati palankiausia diena pradėti verslą. Nuo 6 iki 12 dienos vaikšto vieni pas kitus vakarienės, lankosi šventyklose. 13-ąją dieną virtais ryžiais su daržovėmis valosi organizmus. 15-oji Naujųjų metų diena yra Žibintų diena, jais kinai sveikina pirmąją Naujųjų Metų pilnatį. Po Žibintų šventės šventimas baigiasi ir gyvenimas vėl sugrįžta į įprastas vėžes.
Tailande – triukšmingi vandens mūšiai ir įstabios maldos šventyklose
Viena įsimintiniausių patirčių atšvęsti Naujuosius metus kitaip – balandžio 13 – 15 dienomis apsilankyti Tailande, kur tuo metu tajai švenčia Songkraną – pačią svarbiausią ir įspūdingiausią savo šventę, kai kur užtrunkančią ir savaitę, nors pagrindinės šventinės dienos yra trys: balandžio 13 d. – Maha Songkran diena, pažyminti senų metų pabaigą, balandžio 14 d. – Wan Nao – šeimos diena, o balandžio 15 d. – Wan Thaloeng Sok yra Naujų metų pradžia. Iki švenčių likus trims dienoms tajai išmeta nereikalingus daiktus, taip atsikratydami praeities naštos. Naujųjų metų dieną įprasta atlaisvinti būstą nuo visokio blogio. Taip pat prieš džiaugsmingą renginį įprasta giedoti maldas. Įdomu stebėti vienuolius miesto gatvėse, kuriems žmonės dovanoja įvairių gėrybių, supakuotų į palmių lapus.
Šventės išvakarėse moterys ruošia senovinius skanėstus, kad parodytų pagarbą Budai. Švenčių dienomis vykdomos religinės ceremonijos Budos garbei – tradiciniai šventų apeigų ritualai šlakstant vandenį ant Budos statulų, paveikslų. Pagarba ir padėka vyresniems išreiškiama juos aplankant bei taip pat juos aplaistant vandeniu, kuris simbolizuoja švarą, atgaivą dvasiai ir svarbą žmogaus gyvenime.
Bet visgi, Songkranas yra labiausiai pagarsėjęs laistymųsi vandeniu – visoje šalyje, nesvarbu, kokio dydžio tai miestas, ar kaimas, vyksta masinės linksmybės gatvėse, pilnose vandens. Naujų metų sutiktuvių metu visur skamba juokas, šūksniai ir garsūs riksmai, o kaip nebus, jei tave nuolat apipila vandeniu! Anksčiau buvęs santūresnis, šiandieninis Songkranas yra panašus į tikrą vandens karnavalą, kurio metu vanduo liejasi iš kiekvieno kampo, leidžiama muzika, šokama ir linksminamasi iš visos širdies. Tačiau nereiktų manyti, kad laistymasis vandeniu yra paprasta pramoga, jis turi ir šventą prasmę – tokiu būdu galite nuplauti nešvarias mintis ir nuodėmes. Be to, kai kur žmonės apibarstomi molio ir talko milteliais, kurie laikomi muilo pakaitalu. Jei per Tailando Naujuosius metus žmogus buvo apipilamas pakartotinai, tai reiškia, kad jis turės daug laimingų dienų, laimės jūrą ir finansinį stabilumą.
Užsieniečiai ypač mėgstami taikiniai, tad reiktų būti pasirengus vandens atakoms ir tuo pasimėgauti! Prieš pasiimant vandens šautuvą į rankas, reiktų žinoti kelias taisykles: dokumentus, telefonus, rankines, kuprines geriausia palikti viešbutyje, norint, kad jie būtų apsaugoti nuo vandens. Jeigu visgi telefonas ar piniginė reikalingi, įdėkite į neperšlampamą maišelį, jų nusipirkti rasite visur. Taip pat nelaistykite vienuolių, nėščių moterų, kūdikių, pagyvenusių žmonių. Dar vienas patarimas – apgalvokite, ką rengtis, tuomet įsivaizduokite, kaip tas rūbas atrodys visiškai šlapias, nes nuogybių Tailande visgi nereiktų privengti.
Jeigu nuspręstumėte Naujuosius sutikti Bankoke, nueikite į Silom Road – 5 km ilgio pėstiesiems skirta gatvė yra viena geriausių vietų atšvęsti Songkraną. Dar viena puiki vieta – Khaosan Road gatvė. Visai šeimai skirta CentralWorld, kur ne tik išmirksite vandenyje, bet ir išputosite –linksmybės putose garantuotos. Royal City Avenue – pats didžiausias pasilinksminimo rajonas su barais ir naktiniais klubais. O mėgstantiems tradicijas, vertėtų ateiti į Siam Square. Ne tik Bankoke, bet visoje šalyje šventyklose nuo pat ryto galima stebėti unikalias tajų tradicijas, kurios neturi nieko bendro su pašėlusiais vandens vakarėliais. Tajai atlieka aukojimo ritualus, šlaisto vandeniu Budos statulėles, būna maldoje, gieda.
Pasveikinti vietinius su Naujaisiais jų kalba – Sa-Wad-Dee-Pee-Mai, tai reiškia „Laimingų Naujųjų Metų”.
Brazilijoje – didžiausias pasaulyje paplūdimio vakarėlis
Rio de Žaneiro paplūdimys Copacabana – geriausia vieta audringai sutikti Naujuosius metus Brazilijoje. Nepamirštama ir triukšminga paplūdimio fiesta gruodžio 31 dieną prasideda apie 15 val. ir tęsiasi iki kitos dienos su fejerverkais, šokiais, muzika, trankiais vakarėliais, įvairiausiais pasirodymais, konkursais ir koncertais. Į trankiausią metų vakarėlį paplūdimy atvyksta garsiausi pasaulio didžėjai ir atlikėjai, danguje sproginėja rekordiniai kiekiai fejerverkų.
Tokios naujametinės linksmybės nusileidžia tik garsiajam Rio de Žaneiro karnavalui. Įdomu tai, kad mušant vidurnakčiui brazilai šokinėja per bangas. Šokant reikia sugalvoti norą, kuris, kaip tiki brazilai, išsipildys ateinančiais metais. Tokių bangų reikia pagauti septynias, kuo jos aukštesnės – tuo geriau. Minios žmonių, šokinėjančių per bangas, atrodo išties įspūdingai!
Naujųjų metų išvakarėse daugybėje pasilinksminimo vietų visame mieste pamatysite baltai apsirengusius žmones, brazilai tiki, kad ši spalva, simbolizuojanti taiką, atneš laimę. Po baltais drabužiais brazilai dėvi spalvotus maudymosi kostiumėlius, kurie irgi neša žinutes. Raudona reiškia aistrą, žalia – sveikatą, geltona – pinigus, o violetinė įkvėpimą.
Rio paplūdimiuose nuolat dirba visa galybė barų, kavinių ir restoranų, kuriuose pagrindinis maistas – jautienos ir vištienos kepsniai su bulvėmis, ryžiais ir konservuotomis pupelėmis. Specialiai Naujųjų metų sutikimui restoranai paruošia kiek kitokį – specialų meniu, kuriame yra lęšiai, kiauliena ir žuvis. Na, ir, aišku, kaip be Caipirinhos – kokteilio iš romo, laimų, rudojo cukraus ir smulkiai grūstų ledukų.
Pagal tradiciją, norintys praturtėti brazilai, suvalgo 7 figas, o jų kauliukus įsideda į piniginę. Taip pat paskutinę metų dieną į valtis sukrauna viską, ką nori paaukoti jūrų deivei – Yemanjai. Brazilai tiki, kad kuo daugiau paaukos, tuo daugiau kitais metais gaus atgal. Taip pat Rio paplūdimiuose, norint pritraukti į namus gerovę, šiai deivei degamos žvakės ir siunčiamos baltų gėlių puokštės ir vainikai.
Brazilai paplūdimiuose tiesiogine ta žodžio prasme švenčia gyvenimą, o jų vakarėliai – pats tikriausias geros nuotaikos užtaisas. Akivaizdu, kad tokie pasilinksminimai irgi nepraeina be pasekmių – po Naujųjų metų, praėjus 9 mėnesiams, gimsta itin daug naujagimių.
Jeigu norėsite kiek ramesnės, meniškos, romantiškos aplinkos, ateikite į šalia esantį Ipanemos paplūdimį. Čia groja ramesnė gyva muzika, parduodami meno kūriniai.
Norintiems Naujuosius pasitikti ne tik paplūdimy, yra puikių viešbučių su baseinais ir atsiveriančia įspūdinga miesto panorama. Ir nors saugumu rūpinasi policija ir kariuomenė, visgi reiktų būti budriems ir savo daiktų vienų nepalikinėti ar vaikščioti vieniems po neaiškius rajonus. Bus geriausia, jeigu eidami švęsti Naujųjų viską, ką turite vertingiausio, paliksite viešbutyje.
Net jeigu ir nesutiksite Naujųjų metų Rio, nenusiminkite – Copacabanoje ir Ipanemoje linksmybės nesibaigia niekada, nesvarbu, koks metų laikas. Bent kartą gyvenime verta visa tai pamatyti!
„Šios trys šalys – tai tik maža dalelytė to, kas vyksta pasaulyje, pasitinkant Naujuosius. Neįprastos tradicijos visuomet vilioja, norinčius atrasti ir patirti, ką nors naujo. Šiandien, kai keliauti gali vis daugiau žmonių, kitoniškų kultūrų pažinimas yra išties įdomi patirtis. Todėl labai linkiu Naujaisiais metais naujų atradimų! Visi jie ne taip jau ir toli nuo mūsų“, – įsitikinusi kelionių organizatoriaus „West Express“ Egzotinių ir grupių kelionių skyriaus vadovė A. Stanulionenė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!