P. Narkevičius: Neišnykime iš universitetinio Lietuvos žemėlapio
Švietimo ir mokslo ministerija kreipėsi į dešimties Lietuvos miestų – teritorinių apskričių centrų – vadovus, kviesdama steigti STEAM – gamtos, technologijų, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo – centrus mokiniams. Patraukli pirmoji pažintis padėtų jaunimui nuo mažens susidomėti šiais sudėtingais mokslais, o vėliau – rinktis jų studijas. Tokio centro steigimo tikslas – didinti mokinių susidomėjimą gamtos mokslais, technologijomis, inžinerija, matematika ir ugdyti mokinių kūrybiškumo, iniciatyvumo ir verslumo kompetencijas. Daugelis tarptautinių ataskaitų rodo, kad jau trūksta pagrindinių gamtos mokslų, inžinerinių profesijų specialistų ir ragina modernizuoti gamtos mokslų mokymą mokyklose.
Šiame projekte būtinai turi dalyvauti ir Panevėžys. Tiksliau, mieste esantis KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas.
Pirmieji žingsniai jau žengti. 2015 m. rugsėjo 17–19 d. Panevėžyje, KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete vyko renginys „Kompiuterininkų dienos – 2015“. Esu šio renginio rėmėjas ir į renginį mano kvietimu atvyko švietimo ir mokslo viceministrė dr. Svetlana Kauzonienė, kuri plenariniame posėdyje skaitė pranešimą „STEAM (mokslas, technologijos, inžinerija, kūrybiškumas ir matematika) – inovacijų kultūros formavimas“.
Ir tai kas, rodos, taip neseniai buvo tik idėja, aptarta KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete Technologijų mokymo centre, susipažinus su jau vykdomomis veiklomis, kurios turi aiškių STEAM centro bruožų bei pasidalinus mintimis su dekane dr. Daivos Žostautiene, tampa realia galimybe tokį centrą turėti ir Panevėžyje. KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete veikiantis Technologijų mokymo centras, ,,Robotikos akademija“ yra tie gerieji pavyzdžiai, kaip skatinti vaikų domėjimąsi inžineriją, tiksliaisiais mokslais ne skatinant įsisavinti teorines žinias, o per įtraukimą į kūrybinį procesą, per patyriminį mokymąsi, nes žmonės geriausiai mokosi iš savo asmeninės patirties ir savo atradimų. Tai mūsų susitikimo metu su KTU Panevėžio ir technologijų fakulteto dekane dr. Daiva Žostautiene pabrėžė ir švietimo ir mokslo viceministrė dr. Svetlana Kauzonienė.
Nuoširdžiai tikiuosi, kad jau artimiausiu metu tokie centrai veiks visoje Lietuvoje, ne išimtis ir Panevėžyje, kurie taps traukos centru jauniems ir perspektyviems žmonėms. Jaunuoliams tikslinga diegti suvokimą, kad inžinerinis darbas – ne tik įdomi, bet ir pelninga, ir naudinga visuomenei veikla. Ne mažiau svarbus ir kitas aspektas – universitetinio lygio Alma mater Panevėžyje ir regione. Turime suremti pečius visi – Švietimo ir mokslo ministerija, Panevėžio savivaldybė, būsimas STEAM centras (tikiu, kad tai bus KTU Panevėžio fakultetas, kaip turintis ne tik kompetenciją, bet ir puikią, modernią bazę), regiono verslas, dar neįsijungę Seimo nariai, kad gabūs jaunuoliai studijuoti atvyktų pas mus, į Panevėžį.
Kviečiu jaunus žmones, akademinę bendruomenę dalintis savo idėjomis, pasiūlymais.
LR Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas
Petras Narkevičius
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!