Bibliotekoje atidaryta nauja ekspozicinė erdvė „Bitės aruodai“
Minėdama Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 160-uosius gimimo metus, jos vardu pavadinta Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka lankytojams atvėrė ilgai lauktą ekspoziciją „ Bitės aruodai“. Tai bibliotekos rūsio patalpoje įkurta nauja interaktyvi ekspozicija, kurioje įtraukiančia forma atskleidžiama šviesuolės, kultūros ir visuomenės veikėjos, rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės asmenybė, veikla, vertybės. Ekspozicijoje taip pat rasite bibliotekos saugomą senųjų spaudinių lobyną.
Ekspozicijos lankytojų – tiek suaugusių, tiek jaunimo ir vaikų – laukia garso stotelės, planšetės su informacija, galimybė pasimatuoti Bitės ūgį ir vertybes, intriguojantis edukacinis pasakojimas.
Kodėl šią ekspoziciją sumanyta pavadinti „Bitės aruodais“? Pasirodo, kad žodis „aruodas“ nulėmė visos konstrukcijos esmę.
Aruodas – tai erdvė, kurioje šeimos moterys laikydavo maisto atsargas žiemai. Jis simbolizuoja rūpestį, motiniškumą, saugumą. Šis žodis ekspozicijai pasirinktas neatsitiktinai. Nors pati vaikų neturėjo, G. Petkevičaitę-Bitę galima laikyti visos lietuvių tautos ir ypač jaunosios jos kartos globėja – motule. Jos įvairialypėje veikloje matyti itin ryškiai išreikštas rūpesčio Žmogumi, Tauta, Valstybe leitmotyvas. Ji rinko lėšas gabiems mokiniams, kad šie galėtų tęsti mokslus, kovojo už moterų teises, gydė sergančius, savo raštais ugdė visą tautą. G. Petkevičaitė-Bitė buvo ir bitininkė bei žolininkė, tad aruodus pildė ne vien savo visuomenine veikla, bet ir maisto atsargomis.
Naujoji ekspozicinė erdvė atliepia aruodo temą ir stilistiką. Ji gausi, jauki ir teikianti peno. O ką gi biblioteka saugo šiuose aruoduose? Visų pirma, G. Petkevičaitės-Bitės atminimą. Prieangio patalpoje įrengta „Bitės sienelė“ leis pažinti tiek išorinę, didžius darbus dariusios rašytojos pusę, tiek vidinę – jautrią, žmogišką, artimą. Lankytojai galės išbandyti ir ūgio matavimo juostą, kurios vienoje pusėje matomas negalios nulemtas žemas Bitės ūgis, o kitoje – sunkumų nepažabota jos pasiekimų gausa. Garso įrašų pagalba lankytojus pasitiks ir su ekspozicijos eksponatais supažindins rūpestingas rašytojos balsas.
Ne mažiau svarbi ekspozicijos dalis yra ir bibliotekos saugomas senųjų spaudinių lobynas. Kiekviename aruode atskleidžiama vis kita tema: senieji leidiniai, senieji lietuviškieji spaudiniai, tarpukario Lietuvos leidiniai, Panevėžio regiono senieji leidiniai, senieji kartografiniai spaudiniai, knygos ženklai, knygų puošyba. Atskiros leidinių tematinės grupės siejamos su tam tikra motiniško rūpesčio per maistą išraiška. Pavyzdžiui, Panevėžio regiono senieji leidiniai siejami su tarpukario saldėsiais, nes daugelyje sąraše paminėtų leidinių, o ypač Mato Grigonio knygelėje „Šeimyniškiems vakarėliams pramogėlė“ aprašomas bendruomeninis gyvenimas, šeimų pramogos. O jos lyg saldėsiai – cukatai, cukrinukai ant kotelių – džiugina ir padeda atkurti tų laikų nuotaiką. Prie kiekvieno aruodo lankytojai ras po planšetę su parengta informacija apie eksponuojamus leidinius.
Ekspozicija lankytojams bus atvira bibliotekos darbo valandomis. Vienu metu ją lankyti gali ne daugiau nei 15 asmenų. Kviečiame registruotis tel. (8 45) 50 20 39, mob. 8 616 19 159.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos informacija
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!