Kartu su kanapėmis studentas parsisiuntė ir didelę bėdą
Vien 2016 m. balandžio 20 d. Muitinės kriminalinė tarnyba pradėjo 9 ikiteisminius tyrimus dėl pašto siuntose aptiktų narkotikų.
Ir panašu, kad ši banga neslūgsta – tik per dvi pastarąsias balandžio dienas (20 ir 21 d.) muitininkai sulaikė šešias siuntas, įtardami, kad jomis buvo siunčiami narkotikai. Net jei ne visi įtarimai pasitvirtins, labai tikėtina, kad tai – potencialūs nauji ikiteisminiai tyrimai, nauji nuteisti jaunuoliai, kurie savo biografijas „papuoš“ teistumu.
Iš viso šiemet jau pradėtas 81 ikiteisminis tyrimas dėl narkotikų kontrabandos pašto siuntomis, tad panašu, kad 2016-aisiais gresia pasiekti liūdną rekordą, nes pernai per visus metus pradėti 102 tokie tyrimai.
„Pašto narkotikų“ tendencijos kol kas nesikeičia: dažniausiai kvaišalus siunčiamasi iš Nyderlandų (41 fiksuotas atvejis), Ispanijos (17) ir Didžiosios Britanijos (15). Vyrauja kanapės (21 atvejis), sintetiniai kanabinoidai ir ecstazy (po 13 atvejų). Daugiausia ikiteisminių tyrimų dėl mėginimų kvaišalus siųstis paštu pradėta Vilniuje (42), Kaune (24) ir Klaipėdoje (15).
Pažvelkime į šiuos jaunuolius (deja, dažniausiai narkotikus paštu siunčiasi būtent jaunimas), kuriems skirtos pašto siuntos su narkotikais kone kasdien sulaikomos muitinės pareigūnų. Štai tipiška tokio „parsisiuntėjo“ istorija. Jaunas vieno Vilniaus universiteto studentas vieną lapkričio dieną nesugalvojo nuveikti nieko įdomesnio, kaip vienoje iš Didžiosios Britanijos interneto parduotuvių užsisakyti porą gramų kanapių.
Vėliau jis teisinosi tai padaręs tik iš smalsumo ir nepatyrimo. Bet padarė. Teigė siuntęsis tik asmeniniam vartojimui. Bet, kad ir suprasdamas, jog kanapių įsigijimas ir laikymas Lietuvoje draudžiamas, vis dėlto nesuvokė kokią atsakomybę užsitraukia šiais veiksmais. Apie galimybę užsisakyti narkotikų tokiu būdu pasakojo sužinojęs tiesiog diskusijų interneto forumuose metu. Už kanapes sumokėjo internetine valiuta – vadinamaisiais „bitcoin“.
Kvaišalus siuntėsi gero draugo adresu ir vardu, nes pats gyveno universiteto bendrabutyje, tad neturėjo pašto dėžutės. Netikėta siunta draugui dideliu siurprizu nebuvo, mat studentas draugo vardu dažnai užsisakydavo įvairiausių (legalių) prekių, o po to atvažiuodavo jų pasiimti.
Šįkart buvo kitaip – lapkričio 24-ąjąVilniaus teritorinės muitinės mobiliosios grupės pareigūnams tikrinant pašto siuntas, tarnybinis šuo nedelsdamas sureagavo į vieną vokų. Lietuvos teismo ekspertizės centro specialistų išvada buvo vienareikšmė – paštu mėginta siųstis 2, 26 g. kanapių, kuriose psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija siekė 5,9 %.
Tiek studentui, tiek jo draugui teko susipažinti su Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnais, atlikusiais jų būstuose kratas. Pas studentą rasti du plastiko maišeliai su kanapių likučių pėdsakais, jaunuolis pareigūnams savanoriškai atidavė ir narkotinių medžiagų smulkinimo prietaisą, rūkomąjį popierių.
Vilniaus apygardos teismas įvertino tai, kad studento požiūris į įstatymo saugomas vertybes ir narkotikų vartojimo pasekmes buvo lengvabūdiškas. Bet šis vis dėlto savo veiksmais didelės žalos valstybės interesams nepadarė, kanapes ketino naudoti tik asmeninėms reikmėms, o ne jas platinti ir savo nusikalstamus veiksmus atliko daugiau iš jaunatviško smalsumo ir lengvabūdiškumo.
Šios aplinkybės teismui leido susilaikyti nuo realios laisvės atėmimo bausmės skyrimo, pritaikyti Baudžiamojo kodekso 54 str. 3 d. numatytą teisingumo principą ir paskirti jam švelnesnę, nei įstatymo numatytą bausmę – baudą. Taigi, galų gale jaunuolis išvengė kalėjimo ir atsipirko 1431 eurų bauda, o taip pat – teistumo dėme biografijoje.
Šia aprašyta istorija pirmiausia kreipiamės į smalsuolius, galbūt dar tik tebesirengiančius užsisakyti kokios nors panašios „egzotikos“ internetinėse parduotuvėse. Nerizikuokite, aprašytam jaunuoliui labai pasisekė sulaukti teismo geranoriškumo.
Primename – pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 199 str. 3 dalį narkotikų siuntimas (ar siuntimasis) paštu kvalifikuojamas kaip sunkus nusikaltimas – narkotikų kontrabanda, už kurią numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 10 metų.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!