Įžūlios vagystės Panevėžio krašte gyventojus palieka be elektros
Dėl technologinio turto vagysčių praėjusiais metais be elektros buvo likę daugiau nei 17 tūkst. šalies gyventojų, padaryta nuostolių už daugiau nei 100 tūkst. eurų. Siekiant užkirsti kelią vagystėms Pasvalio rajono policijos komisariatas ir bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) surengė atvirą diskusiją tema „Elektros tinklo įrenginių vagystės: kaip užkirsti kelią ilgapirščiams?“. Susitikime sutarta dėl aktyvesnio trišalio bendradarbiavimo tarp ESO, policijos ir bendruomenių atstovų.
Šiais metais Pasvalyje vagišiai jau spėjo padirbėti iš peties: įvykdė 6 vagystes iš ESO priklausančių įrenginių. Visoje Panevėžio apskrityje šiemet užfiksuotos 43 vagystės. Ilgapirščių taikinyje – izoliacinė alyva ir spalvotas metalas. Gyvybe rizikuojantys vagys savo grobį perparduoda gyventojams arba atveža į metalo supirktuves. Šiemet Pasvalyje įvykdytos 2 alyvos vagystės už beveik 300 eurų ir pavogta oro linijų laidų už beveik 900 eurų.
Didelę nuostolių dalį taip pat sudaro infrastruktūros atstatymo darbai. Tiesa, ESO ir policijos atstovai pastebi, kad, pavyzdžiui, lyginant su 2014 metais, situacija Pasvalio rajone pagerėjusi. Tačiau efektyvią vagių paiešką apsunkina per vėlai gaunami pranešimai – atvykus į įvykio vietą atsekti pėdsakus kartais būna itin sudėtinga.
Policijos atstovų teigimu, padėti užkirsti kelią vagišiams gali visi gyventojai. Tereikia laiku sureaguoti ir pranešti policijos pareigūnams.
„Dažnai žmonės nesupranta, kad mato vagystę arba dar blogiau – tiesiog nekreipia dėmesio. Gyventojų įsitraukimas labai svarbus, nes paprastai tokio pobūdžio nusikaltimus vykdo ne pavieniai asmenys. Pastebėjome, kad sulaikius nusikaltėlių grupeles vagysčių ir kitų nusikaltimų lygis toje vietovėje iškart krenta. Pilietiški gyventojai padeda užtikrinti saugesnę aplinką, o aktyviose gyvenvietėse nusikaltėliai vengia rodytis“, – teigė Pasvalio rajono policijos komisariato prevencijos poskyrio viršininkas Žygintas Stuknys.
Pareigūnas paminėjo aktyviausias Pasvalio rajono bendruomenes – Manikūnų, Pajiešmenių, Norių, Ustukių. Pamatę įtartiną asmenį žmonės įspėja vieni kitus būti budrius, o esant rimtesnių įtarimų – į pagalbą kviečia policiją. Ž. Stuknys informavo, kad vietos policijos komisariate neseniai padidintas mobilių ekipažų skaičius, tad dabar galima operatyviau reaguoti gavus gyventojų pranešimus.
ESO Panevėžio regiono tinklų eksploatavimo departamento direktorius Egidijus Mikalajūnas teigia, kad vien Pasvalio rajone yra daugiau nei 600 transformatorinių. Jų visų apsaugoti neįmanoma, o dažnu atveju apie vagystę sužinoma tik reguliarių patikrinimų metu, kai vagių pėdsakai jau būna ataušę. „Net pusę visų vagysčių atvejų išsiaiškiname gavę pranešimų iš gyventojų. Prašome žmonių nelikti abejingais ir įtarus vagystę iškart informuoti policiją arba mus telefonu 1802“, – ragino E. Mikalajūnas.
Anot jo, ESO darbuotojus atskirti paprasta: jie vilki skiriamaisiais ženklais pažymėtas uniformas ir visada turi darbuotojo pažymėjimą. Jei prie ESO objektų sukinėjasi įtartini asmenys arba matyti atvertos durys, verta iškart pranešti policijai arba ESO. Paskambinus telefonu 1802, anonimiškumas garantuojamas.
Siekdama sumažinti patiriamus nuostolius ir užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos tiekimą ESO taip pat imasi įvairių technologinių apsaugos priemonių. Transformatorinėse diegiamos signalizacijos, naudojama modifikuota alyva, kuri, perpylus į automobilį, sugadina variklio sistemą. Taip pat visoje Lietuvoje montuojamos naujos stulpinės transformatorinės. Jos įrengiamos didesniame aukštyje, kad vagišiams nekiltų pagundų įsilaužti. Transformatoriuose įrengti ir davikliai, kurie siunčia signalą apie alyvos lygio mažėjimą. Taip galima greičiau sužinoti apie tam tikroje vietoje įvykusį incidentą.
„Mūsų taikomos priemonės efektyvios, tačiau bet kokiu atveju negali garantuoti šimtaprocentinio saugumo. Būtent dėl to prašome ir gyventojų pilietiškumo. Juk dėl vagysčių galiausiai nukenčia ne tik bendrovė, bet ir gyventojai“, – teigė E. Mikalajūnas.
Vidutiniškai ESO pasitikėjimo linija sulaukia apie 100 gyventojų pranešimų per metus.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!