Saulius Skvernelis. ELTA / Josvydas Elinskas
S. Skvernelis: ar koalicija su „Nemuno aušra“ buvo klaida, paaiškės po ketverių metų
Ar koalicija su „Nemuno aušra“ buvo klaida, paaiškės tik pasibaigus šiai kadencijai, sako Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. Visgi, reaguodamas į ketvirtadienį pakartotinai protestuoti žadančius piliečius, politikas teigia, kad valstybėje yra rimtesnių problemų už antisemitiniais pareiškimais Konstituciją pažeidusio „aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio dalyvavimą valdančiojoje koalicijoje.
„Niekada nebus taip, kad visiems patinka valdančioji dauguma. Ir rinkimai parodė, kad didžiajai daliai žmonių nepatiko buvusi valdančioji dauguma ir tai atsispindi Seimo mandatų skaičiuje“, – pirmadienį LRT radijui teigė S. Skvernelis.
„Demokratiškoje šalyje nėra blogai turėti kitokią nuomonę, bet kas dabar bandoma suvelti į tai, kad čia yra didžiausia šalies problema, man atrodo, kad tai nėra visiškai tikslu. Valstybėje turime daugybę problemų, tiek vidaus, tiek ir išorėje. Reikia kuo greičiau suformuoti Vyriausybę, kad ji pradėtų dirbti. Nuomonių raiška gali būti įvairi. Galime kalbėti apie savo politines simpatijas, antipatijas, tačiau pagrindo teigti, kad koalicijoje yra antisemitinės jėgos ar partija, kad dėl to bus kažkokie pokyčiai – nėra pagrindo“, – pridūrė jis.
Pirmasis protestas „Dešimt tylos minučių“ praėjusią savaitę vyko Vilniuje, Kaune ir Tauragėje. Visgi per pirmąjį protestą socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas su protestuotojais nesusitiko, motyvuodamas tuo, jog nepritaria „pačiai protesto idėjai“. Šįkart protestuotojai kreipiasi į prezidentą Gitaną Nausėdą, raginant jį išnaudoti visuomenėje turimą autoritetą.
Savo ruožtu naujasis Seimo pirmininkas nesiėmė spręsti, ar eiti į koaliciją su „aušriečiais“ buvo klaida. Pasak jo, tai paaiškės praėjus ketveriems metams.
„Nebežiūrėkime į tai, kad buvo padaryta, parašai yra padėti. Ar tai buvo klaida, ar ne – parodys ketverių metų darbų rezultatai. Jeigu jie bus, turbūt, visi ir pamirš aistras, kurios buvo kadencijos pradžioje. O jeigu nebus – kiekvienas turės teisę pasakyti: ką aš jums sakiau, kad tai buvo klaida. (…) aš tikiu, kad šita koalicija gali būti darbinga, veiksminga ir išspręsti tuos klausimus, kurie seniai yra subrendę, pribrendę ir tuos sprendimus valstybė turi padaryti“, – akcentavo politikas.
ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis pirmadienį viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami. Be to, jis pridūrė, jog žydų bendruomenės už savo žodžius yra viešai atsiprašęs.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
Martyna Pikelytė (ELTA)
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!