A. Kubilius: „TS-LKD atsinaujinimas – ypatingai svarbi partijos strategija“

Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus Interviu „Žinių radijo“ laidai „Opozicija“.

Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ atsakė į žurnalisto Raigardo Musnicko klausimus apie savo apsisprendimą nedalyvauti artėjančiuose pirmininko rinkimuose ir su tuo susijusias aplinkybes.

A. Kubilius pažymėjo, kad jau kuris laikas siekė telkti jaunesniąją kartą partijoje.

„Galiu pasidžiaugti, kad ateina daug jaunų žmonių, su energija, šiuolaikiniu išsilavinimu ir vakarietiška patirtimi. Ir dairiausi, kas iš jų būtų pajėgus perimti vadovavimo partijai atsakomybę. Tikrai ne vienas yra tam subrendęs, bet iš jų, mano įsitikinimu, išsiskyrė Gabrielius Landsbergis ir drąsiai jį įvardinau“, – sakė opozicijos lyderis.

Pasak A. Kubiliaus, G. Landsbergio darbas diplomatinėje tarnyboje ar Europos Parlamente yra vienas iš tų faktorių, išskiriančių jį iš kitų jaunesnės kartos lyderių.

„Tai, aišku, nėra vienintelis kriterijus, bet, mano nuomone, tai yra pakankamai svarbu ir galų gale jo tam tikras gebėjimas konstruoti naujas idėjas, naują matymą, naują perspektyvą yra labai svarbus jo mąstymo bruožas“, – komentavo TS-LKD pirmininkas.

Jis taip pat atmetė kaltinimus, kad paskyrė savo įpėdinį, nes partijoje yra visiškai demokratinė rinkimų sistema, kai visi partijos nariai – virš 16 tūkst. narių – balsuoja. Be to, A. Kubilius pabrėžė, kad jaunesnės kartos lyderis turi tą privalumą, kad jis partijoje gali suvienyti visus – ir konservatorius, ir krikščionis demokratus, ir tremtinius.

R. Musnickas: Nenuostabu, kad savaitė baigiasi saulės užtemimu, nes ji prasidėjo irgi visokiais užtemimais arba gal net kokiais prašviesėjimais, sunku pasakyti, prasidėjo ji po rinkimų – A. Zuokas nebevadovaus miestui, A.Kubilius ir L.Graužinienė nebevadovaus partijoms. Tai dabar apie jus šį kartą, apie kitus matyt nebespėsim. Tas Jūsų apsisprendimas dar ryte, kai žiūrėjau po rinkimų, kai kalbėjote, apie nedalyvavimą rinkimuose nekalbėjote. Staiga po pietų tai paaiškėjo, kaip čia taip įvyko?
A. Kubilius: Pirma, tai man labai patinka mano atsistatydinimo analogija su saulės užtemimu, ačiū labai (juokiasi).

R. Musnickas: Kuri metaforos dalis – saulės ar užtemimo?
A. Kubilius: Reikšmingumo.

R. Musnickas: Vieną kartą per dešimt metų iš esmės vyksta, paskutinį kartą 1999 m. vyko, tai beveik tiek, kiek Jūs vadovavote savo partijai.
A.Kubilius: Juokaujant. O dėl mano apsisprendimo, tai jis brendo pakankamai senai, jis buvo subrendęs prieš antrą rinkimų turą. Tą pirmadienį žurnalistas uždavė šį klausimą, išsisukinėjau, ir jeigu peržiūrėsime atsakymą, tai jame nieko nebuvo – nei patvirtinimo, nei paneigimo. Tą dariau sąmoningai, kadangi norėjau informuoti partijos kolegas, kadangi po pietų rinkomės į prezidiumą. Norėjau, kad apie mano apsisprendimą jie sužinotų ne iš spaudos, o iš manęs. Tokios buvo aplinkybės. O kodėl toks mano apsisprendimas subrendo – tiesą sakant, visa eilė priežasčių. Viena iš priežasčių – jau senai sau buvau priėmęs tokią nuostatą, kad galiu partijai vadovauti iki kol sukaks 60 metų, kaip tik pagal kalendorių jie turėtų sukakti 2016 m. gruodžio mėnesį, po Seimo rinkimų. Kai priimi tokį sprendimą, viskas tampa aiškiau. Antra, jau 12 metų pirmininkauju. Trečia, mūsų partijos pirmininko rinkimai buvo toks, kaip vadinu, aiškinimasis, kuria kryptimi partija eis tarp partijos veteranų – vieną kartą su I. Degutiene, kitą – su V. Landsbergiu. Kai jau tą išsiaiškinome, man atrodė, kad daugiau nebesiaiškinsime, bet matyt I. Degutienę kolegos paskatino dar kartą dalyvauti, tai man buvo labai paprasta apsispręsti, kad toliau aiškinimosi tarp veteranų neverta tęsti. Ir jeigu buvau apsisprendęs, kad 2016 m. baigsiu pirmininkauti, tai dėl poros metų ar verta kovoti – buvo paprastas atsakymas. Ir kitas dalykas, ilgą laiką dairiausi, bandžiau telkti jaunesniąją partijos kartą. Galiu pasidžiaugti, kad ateina daug jaunų žmonių, su energija, šiuolaikiniu išsilavinimu ir vakarietiška patirtimi. Ir dairiausi, kas iš jų būtų pajėgus perimti vadovavimo partijai atsakomybę. Tikrai ne vienas yra tam subrendęs, bet iš jų, mano įsitikinimu, išsiskyrė Gabrielius Landsbergis ir drąsiai jį įvardinau.

R. Musnickas: Kiek laiko Jūs pažįstate Gabrielių Landsbergį?
A.Kubilius: Pakankamai senai pažįstu. Pažįstu nuo tada, kuomet jis dirbo Lietuvos ambasadoje Briuselyje, kai jis grįžo iš Briuselio, jį pasikviečiau į komandą, į Premjero tarnybą ir mačiau jį iš arti. Jo jaunatviška energija, išsilavinimas, vakarietiška patirtis, mąstymo kokybė man tikrai imponuoja, jį pakankamai senai kalbinau aktyviau įsijungti į partijos gyvenimą.

R. Musnickas: Tai kokiomis savybėmis jis yra geresnis už kitą partijos jaunimą?
A.Kubilius: Taip vertinti nesiimu, bet kaip vieną iš savybių, kurią pabrėžčiau pabuvęs partijos pirmininku ir ministru pirmininku, kelčiau tokį neformalų reikalavimą bet kam, kas eina į aukštesnį postą toje pačioje politinėje partijoje – vakarietiška patirtis. Jo darbas diplomatinėje tarnyboje ar Europos Parlamente yra vienas iš tų faktorių, išskiriančių iš kitų jaunesnės kartos lyderių.
Tai, aišku, nėra vienintelis kriterijus, bet, mano nuomone, tai yra pakankamai svarbu ir galų gale jo tam tikras gebėjimas konstruoti naujas idėjas, naują matymą, naują perspektyvą yra labai svarbus jo mąstymo bruožas.

R.Musnickas: Gerai, bet Jūs tariatės, pavyzdžiui, su partijos veteranais dėl to, nes į Jus vis tiek žiūri kaip į partijos lyderį ir čia keistas dalykas – įpėdinio paskyrimas, geruoju keliu einate, Brazauskas kažkada paskyrė Kirkilą savo įpėdiniu, Jelcinas – Putiną, čia yra tokių paralelių, ar nėra? Ar kalbėjote, pavyzdžiui, su tuo pačiu V. Landsbergiu, su I. Degutiene, ar čia buvo vienasmeniškas apsisprendimas?
A.Kubilius: Čia nėra jokios įpėdinystės, kadangi skirtingai nuo Brežnevo ar Putino paskyrimų, mes turime visišką demokratinę sistemą, kai visi partijos nariai – virš 16 tūkst. narių – balsuoja.

R. Musnickas: Tai jiems irgi niekas nedraudžia už kitus balsuoti, ne už Putiną…
A.Kubilius: Skirtingai nuo Rusijos partijų, mes turime pilną laisvę dalyvauti rinkimuose ir kaip kiti partijos lyderiai agituoja, sakysime, už I. Degutienę ir to niekas netraktuoja, kad tai yra kažkoks demokratijos pažeidimas, tai natūrali rinkimų proceso dalis, taip aš paraginau balsuoti už G. Landsbergį. Krikščionių demokratų bendrija iškėlė I. Degutienės ir V. Stundžio kandidatūras, neiškėlė mano, neiškėlė Gabrieliaus, niekas dėl to nepyksta. Lygiai taip pat nematau, kodėl kas nors turėtų pykti, jei paraginu, sakau „Žinote, atkreipkite dėmesį į Gabrieliaus kandidatūrą“. Aš niekam neliepiu eiti balsuoti, mes kontroliuosim, kaip jūs balsuojat. To nėra.

R. Musnickas: Tai su niekuo nesitarėte?
A.Kubilius: Kalbėjausi su partijos bendražygiais, nevaikštai aplink ir nesakai, kad žinote „laukite, laikykiet paslaptyje, rytoj ateisiu ir pasakysiu, kad aš nebekandidatuoju“. Galbūt diskutavau ne su visais, su pavieniais kolegomis, sakiau, kad neplanuoju būti amžinu pirmininku.

R. Musnickas: O su V. Landsbergiu bandėte kalbėtis šiuo klausimu?
A.Kubilius: Tiesiogiai tikrai nesikalbėjau.

R. Musnickas: Bet žinote jo nuomonę?
A.Kubilius: Jo nuomonę perskaičiau interneto tinklapiuose po to, kai paskelbiau savo nuomonę ir kai įvardinau, jog kviečiu balsuoti už G. Landsbergį. V. Landsbergis mano žingsnį įvertino kaip reikšmingą, savikritišką žingsnį ir tiek. Tokią ir žinau jo nuomonę.

R. Musnickas: Krikdemų sparnas dėl tokio Jūsų apsisprendimo kaip reaguoja? Kalbama, kad jeigu išrinks G.Landsbergį jaunesnįjį, tai krikdemų sparnas gali būti nepatenkintas, gali atsiskirti nuo partijos.
A.Kubilius: Partija yra plati, didelė, tų sparnų pas mus tikrai ne vienas, kartais galvojame, kad gal ir per daug, bet negalima taip kelti klausimo – jeigu išrinksite ne mūsų sparno kandidatą, tai mes išeiname.

R.Musnickas: Bet buvo partijoje visokių atvejų – Vagnoriaus laikais..
A.Kubilius: Man būnant partijos pirmininku, sugebėjome integruoti visą centro dešiniąją, įsijungė ir krikščionys demokratai, ir tremtiniai, ne taip sėkmingai įsijungė tautininkai, keli jų lyderiai paliko partiją, tačiau liko moderniųjų tautininkų frakcija. Tad šioje situacijoje kaip tik manau, kad jaunesnės kartos lyderis turi tą privalumą, kad jis gali suvienyti visus – ir konservatorius, ir krikščionis demokratus, ir tremtinius. Mums, veteranams, tai padaryti gali būti sunkiau, nes mes savo kažkokiose vagose stovime, iš kurių negalime išlipti, apie mus visi viską žino. Tuo tarpu jaunas lyderis tų problemų savyje neturi.

R. Musnickas: Kai kas mano, kad prieš tampant jam partijos pirmininku, reikėtų pasitikrinti pasitikėjimą vienmandatėje apygardoje, kitaip sakant, sudalyvauti Seimo rinkimuose ir pasižiūrėti, iš esmės partijos pirmininkas turėtų būti išrinktas vienmandatėje. Nereikėtų palaukti kokių rinkimų?
A.Kubilius: Pajuokaučiau, kad galima kelti kitą reikalavimą, kad kandidatuojantis į partijos pirmininkus, turėtų pasitikrinti Europos Parlamento rinkimuose.

R. Musnickas: Bet ten kita rinkimų struktūra.
A.Kubilius: Mano supratimu, įgaunama vakarietiška patirtis ne mažiau svarbi nei patirtis kokiuose nors Lietuvos rinkimuose. Šioje situacijoje ne pagal tai sprendžiama, ar tu dalyvavai rinkimuose, ar ne. Pavyzdžiui, 2003 m. tapau partijos pirmininku prieš tai du kartus pralaimėjęs vienmandatėse apygardose. Ir 2000 m. visa mūsų partija pralaimėjo visus rinkimus vienmandatėse apygardose, todėl po to ir keitėmės su prof. V. Landsbergiu. Ėjau į pirmininkus, kad partija įgautų naujo kvėpavimo, naujo judėjimo, tai tokiu būdu neatrinksi ir tai nebus kažkoks ypatingas kriterijus.

R. Musnickas: Ką su europarlamentaro mandatu reikėtų daryti G. Landsbergiui jaunesniajam, jeigu laimės?
A.Kubilius: Jis yra pasakęs, kad grįš į Lietuvą, čia nėra kažkokių didelių abejonių. 2016 m. rinkimai į Seimą yra ne už kalnų. Iš tiesų, partijos pirmininkui tai bus didžiausias iššūkis – atvesti partiją į 2016 m. rinkimus ir atvesti sėkmingai. Manau, kad tam yra visos galimybės, kaip parodė mūsų pačių rezultatai savivaldos rinkimuose. Ten, kur mūsų skyriai buvo atsinaujinę, kur atėjo jaunos, energingos komandos, ten pasiekėme gerų rezultatų. Man tai buvo papildomas argumentas apsispręsti dėl partijos atsinaujinimo. Atsinaujinimas yra labai svarbi mūsų strategija ir jos įgyvendinimui reikia asmeninio pavyzdžio.

 

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: