Ant rinkimų slenksčio: visuotinis gerumas ir balsavimo darna

Praėjusią savaitę posėdžiavę Biržų rajono savivaldybės tarybos politikai buvo nuovokūs ir stebėtinai geri – kone sutartinai balsavo už biudžetą bei taikiai sprendė kitus principingumo reikalaujančius klausimus.

Už biudžetą balsavo sklandžiai

Kaip ir prognozuota, balsavimas dėl 2015 metų Biržų rajono savivaldybės biudžeto buvo sklandus. Politiniai oponentai nepasižymėjo kandumu. Įvardiję kai kuriuos nerimą ar netgi įtarimus galimu nusikaltimu keliančius valdančiosios koalicijos veiksmus, tarybos nariai sakė negalintys trikdyti savivaldybės biudžeto tvirtinimo. Jo nepatvirtinus iki vasario 24 dienos, Vyriausybė laikinai sustabdytų valstybės lėšų pervedimą Biržų rajono savivaldybei. Šiais metais savivaldybės biudžetas nedaug kuo skiriasi nuo 2014 metų. Jį sudaro 20107045 eurų pajamų ir 20392790 eurų išlaidų. Biudžetas deficitinis, nes išlaidos viršija pajamas 285754 Eur.

Posėdyje dalyvavo 23 tarybos nariai (nebuvo Audrio Šimo ir Aido Vaitkevičiaus). Už biudžetą balsavo 19, o pritarimo neišreiškė 4 skirtingoms politinėms jėgoms atstovaujantys tarybos nariai (Ramunė Čigienė, Skirmantė Griciūnienė, Viktoras Rinkevičius ir Danutė Martinkėnienė).

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas V. Rinkevičius sakė negalintis biudžetui pritarti dėl nusikalstamo valdančiųjų aplaidumo. Politikas įvardijo, kad tokiu jis vadina savivaldybės negebėjimą laiku pasirūpinti gauti bent jau draudimo išmokas už Nausėdžių kultūros namų renovacijose „sudegusius“ pinigus.

Jokiai frakcijai neatstovaujančiai R. Čigienei abejonių sukėlė ir lėšų Kupreliškio bendruomenės namams atstatyti skyrimas. Politikė pasigedo tyrėjų išvadų apie gaisro priežastis.

Abejonių dėl pinigų skyrimo Kupreliškio bendruomenės atstatymui išsakė ir Kučgalio kaimo bendruomenei vadovaujantis socialdemokratas Stasys Valiukas. Anot jo, Kupreliškio kaimo bendruomenės namų renovacijos darbai ir turtas privalėjo būti apdrausti.

Piniginė moralės išraiška, meilė keturkojams ir „aukso vidurys“

Tarybos narių S. Valiuko ir R. Čigienės pasisakymus dėl lėšų skyrimo Vietos veiklos grupės pinigais renovuotam, neapdraustam ir sudegusiam Kupreliškio kaimo bendruomenės pastatui komentavo rajono savivaldybės merė I. Varzienė. Anot rajono vadovės, gaisro metu suniokotas ne tik pastatas, bet ir kaimo bendruomenės turtas.

Todėl 20 tūkst. litų iš savivaldybės biudžeto, merės žodžiais, tesanti tik moralinė parama.

„Mūsų įnašas – pozicijos klausimas“, – biudžeto lėšų skyrimo motyvą išsakė rajono vadovė.

Į posėdžio tribūną buvo pakviesta biržietė verslininkė, kalbėjusi apie tai, kad mažai lėšų skiriama beglobiais gyvūnais besirūpinantiems asmenims. Nenorėjusi, kad jos pavardė būtų minima, verslininkė kalbėjo apie meilę keturkojams ir apeliavo į politikų sąžinę.

Kad gyvūnų globą reikia finansuoti, kalbėjo ir tarybos narė R. Čigienė.

Kaip vėliau paaiškėjo, savanoriškai gyvūnus globojančios verslininkė ir politikė atstovavo skirtingų asmenų iniciatyvoms. Viena iš jų – kol kas tinkamos vietos veiklai neturinti viešoji įstaiga „Biržų globos namai“. Apie ją kalbėjo politikė R. Čigienė.

Verslininkė aiškino dešimtis tūkstančių litų investavusi gyvūnų globai, kuri vykdoma neviešinamu adresu. Anot merės I. Varzienės, jei rajone būtų oficialiai veikiantys globos namai, į paramos klausimą būtų reaguojama kitaip.

Pritarusi biudžetui tarybos narė Audronė Garšvaitė priminė, kad savivaldybė kol kas negali tinkamai pasirūpinti ir žmonėmis. Neskiriama lėšų savivaldybės poliklinikai bei ligoninei, nėra galimybės įsteigti nakvynės namų. Anot politikės, galvojant apie gyvūnams skirtą prieglaudą negalima pamiršti žmonių.

„Mes visi mylime šuniukus ir kačiukus. Kviečiu balsuoti už biudžetą“, – ironijos nestokojo rajono merė.

Pasirodžius balsavimo už biudžetą rezultatams, merė neslėpė džiugesio ir dėkingumo politiniams oponentams.

„Buvo rastas aukso vidurys, nes mes nebeturime valdančiosios daugumos“, – sėkmingu interesų derinimo rezultatu patenkinta kalbėjo rajono vadovė I. Varzienė.

Germaniškio sėkmės garantas – bendruomenės ryžtas ir merės nurodymas

Dar taip neseniai nuo grūmojimų Germaniškio mokyklos direktoriui skambėjusios Biržų pilies salės sienos praėjusį ketvirtadienį tegirdėjo gražius žodžius. Politikai gyrė Germaniškio ir Suosto kaimo bendruomenes už ryžtą ir veiksmus, padėjusius išsaugoti kaime savarankišką mokyklą. Pagrindinė Germaniškio mokykla bus pertvarkyta į daugiafunkcį centrą. Jis netaps kitos mokyklos skyriumi, turės vadovą ir administraciją.

„Turi išlikti mokyklos siela“, – dar Socialinio vystymo komiteto posėdyje kalbėjo Suosto kaimo bendruomenės pirmininkas Ramūnas Vėjelis. Siela jis vadino mokyklos vadovą ir suburtą komandą. Mokyklos prijungimą prie Nemunėlio Radviliškio ar Pačeriaukštės mokyklų R. Vėjelis prilygino kilpos užnėrimui ant Germaniškyje veikiančios ugdymo įstaigos.

Tarybos posėdyje politikai reiškė palaikymą Germaniškio mokyklai ir jos pertvarkymui į daugiafunkcį centrą. Nuo 2015 metų rugsėjo 1 dienos čia bus tęsiamas formaliojo ir neformaliojo švietimo, ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir pagrindinio ugdymo programų vykdymas.

Pritarimą daugiafunkcio centro steigimui išreiškusi „valstietė“ Nijolė Šatienė teigė, kad mokykla išsaugota kaimo bendruomenių rūpesčiu.

R. Čigienės manymu, teisinga, kad nuo rajono centro nutolusi pasienio zonoje esanti mokykla taps daugiafunkciu centru.

„Valstietis“ Tomas Četvergas taip pat pasisakė už centro steigimą. Politikas pastebėjo, kad rajono valdžios apsisprendimą pagreitino artėjantys rinkimai. Anot jo, daugiafunkcio centro steigimo Germaniškyje klausimas turėjo būti svarstomas tik kovo mėnesį.

„Pritariame ir linkime sėkmės“, – liberalsąjūdiečių vardu lakoniškai pasisakė Skirmantė Griciūnienė.

„Džiaugiuosi, kad švietimo įstaigos ir kaimo bendruomenė eina ranka rankon. Iniciatyva šiuo atveju ėjo iš apačios, iš kaimo bendruomenės. Su skausmu sakau, kad to nebuvo Kvetkuose“, – kalbėjo „centristė“ Danutė Martinkėnienė.

„Labai laiku kreipėsi Germaniškio ir Suosto bendruomenės“, – pritarė merė I. Varzienė. Kita jos frazė patikslino, kieno nuopelnu reikia laikyti, kad tarybos posėdyje atsirado sprendimas dėl Germaniškio mokyklos pertvarkymo.

„Reikėjo merės nurodymo, kad administracijos direktorius ruoštų sprendimo projektą“, – savo indėlį akcentavo rinkimuose dalyvaujanti merė I. Varzienė.

Projektui dėl Germaniškio pagrindinės mokyklos pertvarkos nepritarė tik 3 politikai: vicemere tapusi „centristė“ Stasė Eitavičienė, iš „centristo“ socialdemokratu virtęs S. Valiukas ir Etikos komisijai vadovaujantis „valstietis“ Kęstutis Armonas.

Atšaukė iš pareigų direktorę

18 iš posėdyje buvusių 23 tarybos narių balsavo už sprendimą atšaukti Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktorę Aldoną Šaknienę iš pareigų. Kadangi šiuo metu A. Šaknienė turi nedarbingumo pažymėjimą, atšaukimo iš pareigų data perkeliama iki tol, kol direktorė pasveiks, t. y. pirmą darbo dieną, kai A. Šaknienė sugrįš po laikino nedarbingumo.

Laikinai direktoriaus pareigas pavesta eiti Socialinių paslaugų centro socialinei darbuotojai Ritai Kuginienei.

Nutraukus darbo sutartį su A. Šakniene, bus skelbiamas konkursas Biržų rajono socialinių paslaugų centro direktoriaus pareigoms eiti.

Kai kurie politikai abejojo, ar yra etiška atšaukti direktorę iš pareigų jos ligos metu.

„O ar etiška rinkti iš ligonių parašus?“ – retoriškai klausė merė I. Varzienė. Rajono tarybai buvo pateikti sąrašai su parašais žmonių, kurie prašė neatleisti iš darbo A. Šaknienės. Tarp jų – ir centro aptarnaujamų žmonių pavardės.

Direktorės atšaukimui iš pareigų pritarimo neišreiškė R. Čigienė, D. Martinkėnienė, Mindaugas Simėnas, R. Bašys ir S. Griciūnienė.

 

Alfreda Gudienė

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: