Apie mokesčių mokėjimo pareigą netradicinėje paskaitoje

Dažnai Valstybinė mokesčių inspekcija matoma kaip baubas, kontroliuojantis ir baudžiantis tiek nepatyrusius jaunus verslininkus, tiek ir piktybiškus pažeidėjus. Mokesčių administratorius nesikoncentruoja ties viena – kontrolės funkcija. Daug dėmesio skiriama konsultavimui, švietimui, teikiami siūlymai Finansų ministerijai dėl veiklos tobulinimo.

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto studentams ir dėstytojams teko proga apsilankyti Panevėžio apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje ir iš pirmų lūpų išgirsti apie institucijos darbą, susipažinti su jos struktūra. Jau eilę metų vystosi glaudus, į sąmoningą piliečių ugdymą orientuotas, bendradarbiavimas, organizuojant praktines paskaitas ir seminarus, išvykstamuosius edukacinius vizitus. Panevėžio apskrities inspekcijos viršininkas Aldas Skvarnavičius mielai prisideda prie visuomeninių iniciatyvų ir dalyvauja edukaciniuose susitikimuose. Kontrolės departamento Operatyvios kontrolės skyriaus vedėja Ligita Gotautė – Vaišvilė taip pat visada geranoriška ir atvira pažangių idėjų įgyvendinimui.

Inspekcijos viršininkas pristatė VMI atliekamas funkcijas, paaiškino struktūrą, pasidalino pavyzdžiais iš savo darbo praktikos. Operatyvios kontrolės skyriaus vedėja mielai atskleidė mokesčių administravimo subtilybes. Be įmantrių terminų, remiantis praktiniais pavyzdžiais ir patarimais, papasakojo kaip atsirado mokesčiai, kaip LDK valdovams pavyko pasiekti finansinę drausmę, ką turi bendro 1776 metais paskebti ir šiandien taikomi apmokestinimo principai.

Pasak L. Gotautės – Vaišvilės, nuo 1990 metų, kuomet pradėjo veikti Valstybinė mokesčių inspekcija, pasiekta daug reikšmingų technologinių sisteminių pokyčių. Vienas jų, 2004 m. pirmą kartą įgyvendintas gyventojų pajamų deklaravimas ir įdiegta elektroninio deklaravimo sistema (EDS). Šiandien VMI neatsilieka nuo pažangių technologijų ir siekia teikiamas paslaugas padaryti patraukliomis ir patogiomis vartotojams. Vykdant programą „Su „šešėliu“ kovok išmaniai“, buvo sukurta mobilioji programėlė „Pranešk“. Ši mobilioji programėlė suteikia galimybę perduoti informaciją apie pastebėtus mokesčių vengimo atvejus. Pristatyta galimybė paskatino studentų diskusiją, ar pranešus mokestinį pažeidimą jau tampama skundiku? Kaip visuomenė vertina mokestinius pažeidimus? Diskutuojant pateikta pavyzdžių, jog mokestinė našta yra žymiai didesnė kitose šalyse, ypač Skandinavijos, tačiau gyventojai daug atsakingiau žiūri į mokesčių mokėjimą. Lietuviai dažnai patys imasi vertinti pažeidimo dydį, o jei šis atrodo nedidelis, nelaikoma pareiga apie jį pranešti. Nesvarbu, ar pažeidimas atrodo mažas, ar didelis, – turėtų galioti visuotinio teisingumo principas. Kaip pasakė Panevėžio apskrities inspekcijos viršininkas Aldas Skvarnavičius: „Pareiga mokėti mokesčius – tai aukščiausia patriotizmo forma”.

Mokesčiai – tai tokia sritis, kuri nuolat kinta, todėl sekti svarbias naujienas gali būti sudėtinga. Netradicinės paskaitos labai reikalingos ugdymo prasme, įgyvendinant mokesčių aiškumo principą.

 

KTU
Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto
Docentė, dr. Lina Kazokienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: