freepik.com nuotr.

Bearimės žemdirbystės technologijų pristatymas Kupiškio rajone

Kupiškio rajone, Naivių kaimo bendruomenėje, š. m. spalio 16 d. organizuojama lauko diena, skirta supažindinti su ūkininko Aleksandro Kireilio daugiamete patirtimi diegiant bearimę technologiją ir tuo pačiu plačiau pakalbėti apie jos plėtros galimybes Lietuvos kontekste.

Nuolat besikeičianti rinka bei neprognozuojamos orų permainos sunkina sąlygas ūkininkauti. Tačiau šalies žemdirbiai rankų nenuleidžia ir patys aktyviai ieško praktinių būdų taupyti kartu tausojant dirbamą žemę. Vienas jų – bearimė žemdirbystė. Tokią praktiką sėkmingai savo šeimos ūkyje įvaldęs Kupiškio rajono ūkininkas Aleksandras Kireilis mielai sukaupta patirtimi dalinasi su kitais žemdirbiais ir kviečia iš arčiau susipažinti tiek su juostinės, tiek su tiesioginės sėjos technologijomis, apžiūrėti, kaip laukuose dirba joms skirta technika, išsiaiškinti jų skirtumus ir privalumus, diskutuoti apie galimus tvaraus ūkininkavimo sprendimus ir iššūkius, su kuriais susiduriama laukuose, pasisemti įkvėpimo.

Bearimė žemdirbystė yra siejama su tvaresne gamybos praktika, tausojančia gamtą bei dirvožemio sveikatą. Todėl šiandien jai skiriamas vis didesnis dėmesys. Taikant bearimę technologiją dirvos paviršinis sluoksnis yra sujudinimas tik sėjimo juostose. Visgi šitoks aplinkai draugiškas žemės ūkio augalų auginimo būdas reikalauja daug specifinių žinių ir įgūdžių, tačiau, pasak specialistų, sėkmingai juos sutelkus, galima pagerinti dirvožemio būklę ir užkardyti tam tikras rizikas. Didėjant organinės anglies kiekiui, pagerėja dirvos struktūra ir vandens infiltracinės savybės, susidaro geresnės galimybės tarpti biologinei įvairovei. Minėtos prielaidos augalams padeda suformuoti stiprų šaknyną ir didina jų atsparumą ekstremalioms oro sąlygoms. Ilgalaikių tyrimų duomenimis, tausojančių (tiesioginės ar juostinės sėjos) technologijų taikymas užtikrina ir didesnį darbo našumą bei sutrumpina ūkininko darbo laiką Taigi, ilgainiui padidinamas ir paties ūkininkavimo efektyvumas.

A.Kireilis, valdantis 300 ha žemės, tokį supaprastintą žemės dirbimą pradėjo prieš daugiau nei dešimtmetį, dar 2009 m. Tiesioginę sėją taiko nuo 2018 m. Po ilgų metų darbo ir pastangų, ūkininkas džiaugiasi – žemė atsilygina ne tik gerais derliais, sveikesniu dirvožemiu, bet ir sumažėjusiais kaštais kurui. Kaip jam pavyko persiorientuoti ir su kokiais iššūkiais susiduria ūkininkaudamas be tradicinio plūgo, A. Kireilis papasakos jau kitą savaitę (pirmadienį) Naiviuose vyksiančioje lauko dienoje.

Renginyje dalyviai taip pat galės ne tik apžiūrėti ūkininko pasėlius bei techniką, tačiau išgirsti ir mokslininkų įžvalgas, aptarti bearimių technologijų plėtrai skirtos Modernizavimo fondo investicinės priemonės rezultatus ir perspektyvas, pasidalinti savo patirtimi ir dalyvauti diskusijose.

Ši lauko diena jos dalyviams padės suprasti bearimės žemdirbystės privalumus ir susipažinti su jos taikymo praktika. Tai puiki proga pasisemti naujų žinių, dalintis idėjomis ir patirtimi įgyvendinant aplinkai draugiškus sprendimus, sužinoti apie valstybės teikiamą paramą tvaraus ūkininkavimo plėtrai. Renginys yra nemokamas ir atviras visiems ieškantiems būdų ūkininkauti darnoje su gamta.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: