Bibliotekos nuotr.

Biblioteka jaunimui – platesnis kelias į ateitį ir save

2022-uosius Seimas Lietuvoje paskelbė Jaunimo metais, o rugpjūčio 12-oji – Tarptautinė jaunimo diena. Ja siekiama daugiau dėmesio skirti jaunų žmonių problemoms, paskatinti aktyviau dalyvauti pilietinėje, visuomeninėje veikloje. Jaunųjų panevėžiečių iniciatyvoms, idėjoms visada atvira Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Čia galima leisti laisvalaikį jaukioje Atviroje jaunimo erdvėje, dalyvauti renginiuose, projektuose, savanoriauti.

Būtent savanorystė į biblioteką atvedė Atviros jaunimo erdvės veiklų jaunimui organizatorę Malviną Zimblienę.

Malvinos ir Rūtos sėkmės istorijos

„Po socialinio darbo studijų kurį laiką nedirbau. Norėjau pasitikrinti, ko iš tiesų norėčiau. Tam puikiai tiko savanorystė. Pradėjau nuo lopšelio-darželio, vėliau – Bitės biblioteka. Pamenu: tuo metu čia vyko 3D spausdinimo mokymai. Man buvo labai įdomu, todėl ir atėjau. Iš pradžių 2 mėnesiams, vėliau – dar pusmečiui“, – prisimena M. Zimblienė.

Savanorystė ypač praplėtė akiratį, atvėrė veiklų įvairovę. Teko dalyvauti filmukų gamybos konkurse, kur lydėjo sėkmė – istorija apie princą ir princesę informacijos miškų glūdumoje įvertinta III vieta. Malvina organizavo kompiuterinio raštingumo mokymus senjorams, įvairius renginius, su tuomečiu Vaikų skyriumi gamino edukacijoms pritaikytą G. Petkevičaitės-Bitės namelį – su juo apvažiuotas ne tik regionas, bet ir sėkmingai pabuvota Vilniaus knygų mugėje. Prisidėjo kuriant filmą apie Atvirą jaunimo erdvę.

Po 8 mėnesių savanorystės tapo jaunimo darbuotoja.

„Man čia viskas taip patiko, kad pati pasiprašiau dirbti, – šypsosi Malvina. – Svarbi buvo ir dar viena priežastis čia pasilikti. Mačiau – biblioteka turi didelį potencialą, įdomių dalykų, tačiau viso to nežino jauni žmonės. Todėl mano tikslas buvo sukurti patrauklią jaunimui erdvę, pripildyti biblioteką jaunatviško šurmulio“.

Žingsnis po žingsnio – ir biblioteka tapo savanorius priimančia įstaiga, o Malvina – jų koordinatore. Jauniems žmonėms skirtos erdvės modernėjo, didėjo veiklų įvairovė, daugiau kaip 4 kartus – patalpos. Dabar panevėžiečiai puikiai žino, kas ir kur yra Atvira jaunimo erdvė. Vieta leisti turiningą laisvalaikį, susipažinti ar tiesiog pabūti.

Skaičiuojama, kad kasdien čia laiką leidžia 40–100 lankytojų.

„Užsiėmimų turime daug – nuo kompiuterių iki fotografijos, nuo klubų iki grafikos studijos, muzikavimo,  ramybės erdvės. Džiaugiuosi, kad jaunimas pamėgo mūsų renginius. Tarp jų kone populiariausia – „Hario Poterio naktis“. Su šiuo projektu susijęs ir mano širdžiai mieliausias įvertinimas – šešios Panevėžio jaunimo apdovanojimų statulėlės“, – teigia Malvina, dėl mėgstamo darbo baigusi ir dar vienas – vadybos magistrantūros – studijas.

Savanorystė buvusiai bibliotekos savanorei Rūtai Paukštytei padėjo atrasti ne tik save, bet ir karjeros kryptį. Metus kūrė socialinių tinklų turinį, prisidėjo prie stovyklos „Kėdes į lauką“, gyvų ir virtualių renginių, protmūšių organizavimo, įgarsino „Mėnulio žemėlapio“ edukacijos filmuką. Savanoriška veikla ir iššūkiai buvo puiki darbo patirtis bibliotekoje įsidarbinant komunikacijos koordinatore.

Jokūbo svajonės

29 metų Jokūbui Kuodžiui savanorystė – neatsiejama gyvenimo dalis. Ne sykį davė kraujo Nacionaliniam kraujo centrui. Daugiau kaip 5 metai praleisti Panevėžio vaikų dienos užimtumo  centre, apie 10 metų – krašto apsaugos sistemoje. Pakitus gyvenimo aplinkybėms – jau beveik pusmetį Atviroje jaunimo erdvėje.

„Dirbu sandėlininku vienoje iš miesto įmonių, tad savanorystei skiriu laisvalaikį. Čia atėjau, nes patiko aura, pastato erdvės ir architektūra, atmosfera, jaukumas, veiklų spektras. Visgi esi tikrame kultūros centre, o aš norėjau grįžti į kultūrinį gyvenimą. Atviroje jaunimo erdvėje darau viską, ko prisireikia. Dabar lankytojams vedu gitaros pamokas. Per savaitę kartais tenka pravesti net 10. Paskelbus registraciją vietos greitai užsipildo. Teko koordinuoti animė, eskizavimo klubų užsiėmimus, ruošti metodinę medžiagą, užsiėmimų korteles veikloms ir kt. Jaučiu, kad taip įprasminu savo laiką: galiu veikti tai, kas man įdomu, išmokti naujų dalykų, užmegzti  pažintis, dalintis. Labai svarbu ir saviraiška. Todėl man tai vieta išauginti idėjas “, – sako Jokūbas.

Atrodo, jaunojo panevėžiečio viltys pasiteisino. Vaikinas parašė kelias dainas ir melodijas, planuoja savo meno darbų parodą ir jaukų kūrybos vakarą Atviroje jaunimo erdvėje.

„Turiu ir dar vieną svajonę – čia ne tik savanoriauti, bet ir dirbti“, –  atvirai kalba Jokūbas.

Savanoriauti verta

Savanoriauti bibliotekoje galima nuo 14 metų. Ne tik Atviroje jaunimo erdvėje, bet ir atskiruose skyriuose.

Galima pasirinkti sau patogų variantą – pagal jaunimo savanoriškos tarnybos projektą (atidirbus pusmetį pridedama 0,25 balo stojant į aukštąją mokyklą), pasirašyti dvišalę sutartį su biblioteka, dirbti socialines valandas, imtis trumpalaikės savanorystės prisidedant prie renginių organizavimo.

„Išmoksite daug naudingų gyvenimui įgūdžių: tinkamai planuoti savo laiką, atsakomybės, komunikacijos, bendradarbiavimo, vadybos, projektinės veiklos. O galbūt kaip tik pas mus atrasite save ir savo pašaukimą“, – sako M. Zimblienė.

Daugiau informacijos apie bibliotekos siūlomus užsiėmimus jaunimui ir savanorystę – www.pavb.lt  – Jaunimui, el. paštu malvina.zimbliene@pavb.lt, tel. +370 616 19175.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: